نکته ای برای مدیران

آموزش مشتری مداری را آسان بگیرید

12 مرداد 1399 | 06:38 | 0 نظر | 444 بازدید

بسیاری از کسب و کارها تمرکز ویژه ای بر روی موضوع مشتری مداری دارند و آموزش کارکنان خود در این زمینه را بصورت بسیار جدی دنبال می کنند به طوریکه حداقل سالی یکبار آموزگاران تازه ای را تجربه می کنند. این موضوع اگرچه جای خوشوقتی دارد اما مساله این است که آموزش مشتری مداری آسان تر از آنچه آنان تصور می کنند، می باشد.

بازار اخبار و تجهیزات هتل – موضوع آموزش در زمینه مشتری مداری و خدمت رسانی یا همان Customer Service همواره یکی از دغدغه های فعالان عرصه مهمان نوازی بوده بویژه در دوران کنونی که حالا ارزش و جایگاه آن نمود بیش تری دارد. در این باره بسیاری سعی در دنبال کردن برنامه های اختصاصی و منظم برای این آموزش دارند و برخی دیگر به دوره های کوتاه مدت هرازگاهی بسنده می کنند. این در حالی است که شپ هایکن از مدرسان برجسته و مشاوران این زمینه معتقد است آموزش مشتری مداری بسیار ساده تر از آن است که مدیران برای خود تصور می کنند و می توان آن را براحتی در محیط کار و با حداقل زمان به انجام رساند.

بازار اخبار و تجهیزات هتل - آموزش مشتری مداری

وی در یادداشتی تحت عنوان "آموزش مشتری مداری آنچیزی نیست که فکر می کنید" در سایت خود به این موضوع پرداخته است که در ادامه برداشتی از آن را می خوانید.

هایکن با مقدمه ای که آمد، می گوید: "ارتباطات" به عنوان بخش بزرگی از تداوم حرکت جادویی در مسیر مشتری مداری نیازمند آموزش پیوسته است. اما این بدان معنا نیست که افراد را از مسوولیت های اصلی خود به بهانه آموزش برای نصف یا حتی یک روز کامل جدا سازیم و یا حتی راهی دوره های ویژه ای کنیم چرا که این موضوع را می توان تنها با صرف چند دقیقه اما بصورت مداوم نیز انجام داد. در واقع نباید آموزش مشتری مداری را برای کارکنان خیلی رسمی و سخت کرد.

رستورانی را در نظر بگیرید که هر روز پیش از شروع کار، مدیر آن برای کارکنانش از نکات مثبت و منفی ای که در شب قبل مشاهده کرده می گوید. موضوعی که ممکن است پنج تا ده دقیقه زمان ببرد اما همین زمان کافی است که کارکنان با ذهنیت درستی نسبت به کار خویش سرکارشان بروند. حال اگر موردی سوای آنچه که مدیر خود مشاهده کرده گزارش شده باشد هم می توان در همان جلسه چند دقیقه ای مطرح ساخت. این زمان کوتاه اما با ارزش را نباید دست کم گرفت.

اما رمز موفقیت چنین آموزش های کوتاه مدتی به قدرت شروع آن بستگی دارد. برای بسیاری از کسب و کارها ماحصل جلسات طولانی مدت در این باره همانند خروجی همان جلسه کوتاه مدت مثال رستوران است. در حالی که حتی اصلا نیازی به برگزاری جلسات کاملا اختصاصی برای این موضوع نیست و می توان آن را در کنار سایر دستورات جلسه قرار داد.

البته در شرایط کنونی که همه مشاغل به ویژه صنعت مهمان نوازی درگیر مبارزه با ویروس کروناست، نقش این جلسات و اهمیت دادن به این موضوع بیش از هر زمان دیگر حائز اهمیت است. مشتریان امروزی از هر گروه و نوعی که باشند، میتوانند عصبی، کم صبر و نگران و حتی ترسیده به نظر آیند. پس اگر برای تجارت گام جلو نهاده اید باید تجاری رفتار کنید یعنی تجربه ای که مشتری از شما انتظار دارد را خلق کنید.

در این باره باید این موضوع را هم مدنظر قرار دهید که کارکنان شما همچون مشتریانتان می توانند در این برهه زمانی کم صبر، نگران و رفتاری توام با ترس و دلهره داشته باشند پس اگر به دنبال موفقیت هستید باید با آموزش های مستمر اما کوتاه بتوانید آن ها را آماده تر از همیشه نگاه دارید. وضعیت امروز بازار اهمیت مشتریان را دوچندان کرده است و نیاز است تا رضایت آنان را به هر ترتیب ممکن فراهم کنیم.

اما مجددا یادآوری می کنم که این موضوع به معنای برگزاری جلسات رسمی و طولانی مدت نیست بلکه کافی است تا با یک یادآوری روزانه برای کارکنان بتوانیم اهمیت و اصل مشتری مداری را در ذهن شان زنده نگاه داریم.

برداشت و انتشار مطالب تنها با ذکر «سایت بازارهتل» به عنوان منبع مجاز می باشد.

توجه! دیدگاه های ارسالی تنها پس از تایید سایت بازارهتل نمایش داده خواهند شد.
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد