شش تاکتیکی که هتل های سوئد را در دوران کرونا نجات داد

01 خرداد 1399 | 18:26 | 0 نظر | 631 بازدید

بسته شدن مرزها و محدودیت های تردد داخلی از شایع ترین قوانین سخت گیرانه ای بود که شیوع ویروس کرونا بسیاری از کشورها را به اعمال آن ها وادار کرد. تا بدین ترتیب، صنعت گردشگری بیش از هر صنعت دیگری متحمل آسیب های مادی و معنوی گردد. اما در این بین، هتل های برخی کشورهایی که قرنطینه بر آن ها حاکم نشد توانستند به رغم محدودیت هایی تردد و نبود مسافران خارجی، همچنان به حیات خود ادامه دهند از جمله سوئد.

 اما در کاهش چشمگیر تقاضا، آنها چگونه توانستند خود را سرپا نگاه دارند؟

بازار اخبار و تجهیزات هتل - آنچه در ادامه می آید مروری بر شش تاکتیک بارز استفاده شده از سوی هتل این کشور است که میتواند الهام بخش بسیاری از برنامه های تبلیغاتی هتل های دیگر برای موفقیت در دوران همزیستی با کرونا و پس از آن باشد. تاکتیک هایی که نشان داد بکارگیری آن ها تا چه اندازه می تواند حتی در کمبود مسافر، نجات بخش هتل ها در حفظ گردش مالی شان باشد.

1.اطمینان بخشی به کاربران برای رزرو بی دردسر

در جهانی که سفر کردن در آن بسیار حساس شده، نخستین گام در بدست آوردن رزروهای مستقیم ایجاد اطمینان خاطر در نزد بازدیدکنندگان سایت است که این مهم در دو کلمه خلاصه می شود: "ارتباطات" و "انعطاف پذیری". همان دو کلید واژه نام آشنایی که احتمالا آن ها را در طول هفته های گذشته به کرات شنیده اید اما اینکه چرا کارشناسان و اهل فن برای روی این دو واژه تاکید فراوان دارند حتما دلیل مهمی دارد. پس آنچه که هتل های سوئد در نخستین گام انجام دادند تلاش برای القا حس اعتماد و اطمینان به بازدیدکنندگان سایت هایشان از طریق آگاهی رسانی بابت سیاست های رزرواسیون بود.

بازارهتل - رزرو امن و بی دردسر هتل

بطور مثال گروه هتل های Ligula این مهم را بصورت یک بنر تبلیغاتی یا Layer انجام می دهند بدین ترتیب که در هنگام بازدید سایت پیامی با این مضمون که مهمان می تواند به لطف سیاست هتل در انعطاف پذیری زیاد در لغو رزرو و انجام دوباره آن، رزرو کاملا مطمئنی را انجام دهد.

2. ترویج کمپین Staycation برای جذب مسافران محلی

از آنجایی که با توجه به محدودیت مرزها امکان ورود مسافران خارجی به حداقل رسیده بود، هتل های سوئد این شانس را پیدا کردند تا با تمرکز بر برنامه تبلیغاتی Staycation که ترکیب دو کلمه Stay و Vacation است، مسافران داخلی و اصطلاحا محلی را ترغیب به اقامت در هتل بجای خانه ماندن کنند.

 بطور مثال هتل Hotel At Six از گروه هتل های Nordic Hotels & Resorts در قلب استکهلم با تکیه بر تجارب خود در ارائه تسهیلاتی متفاوت با آنچه که مهمانان می توانند در خانه خودشان داشته باشند، در پی جذب مسافرانی از استکهلم بود. برای این منظور اگر کاربری از این شهر از وب سایت بازدید داشت بلافاصله پیامی شخصی سازی شده از سوی هتل برایش به نمایش در می آمد که وی را تشویق به گذراندن وقت در هتل بجای خانه ماندن می کرد.

3. تشویق به رزرو برای اقامت طولانی تر

با کاهش چشمگیر مسافران خارجی یکی از دشواری های اصلی هتل ها تبدیل بازدیدکنندگان سایت به مهمان بود اما این به معنای انجام یک کار غیر ممکن نبود. در واقع وقتی هتلی با کاهش تقاضا مواجه می شود باید مهم ترین اولویت خود را بر افزایش میانگین مدت زمان اقامت ها قرار دهد. در این راه، بهترین تاکتیک تشویق کاربری است که خودش آماده رزرو است و تنها کافی است تا با برخی امتیازها وی را متقاعد کرد که مثلا بجای سه شب، چهار شب اقامت کند.

 هتل Hotel Kungsträdgården از جمله هتل هایی در سوئد بود که تاکید بسیاری بر استفاده از این تاکتیک داشت و بازار هدف خود را مهمانانی با انگیزه دو شب اقامت قرار داده بود. بنابراین در بخش رزرو سایت وقتی کاربری برای دو شب اقامت درخواست می کرد بلافاصله پیامی شخصی سازی شده شامل امتیازها و تخفیف ها وی را تشویق به طولانی کردن مدت اقامتش برای شب سوم و حتی چهارم می کرد.

4.کسب درآمد آنی از طریق فروش واچرهای هدیه

یکی از راهکارهای بسیار زیرکانه برخی هتل ها در دورانی که میزان تقاضا پائین بود امکان فروش آنلاین واچرهای هتل برای اقامت های آتی بود. هتل Hotel Kungsträdgården در بکارگیری این راهکار، با ارائه پیامی به کاربران آنان را تشویق به خرید کارت های هدیه اقامت در هتل برای آینده می کرد.

بازارهتل - فروش واچر هتل کارت هدیه اقامت هتل

 این راهکار در واقع به هتل این امکان را می داد تا علاوه بر جذب بازدیدکنندگان سایت و تبدیل آنان به مسافران آتی و بنوعی تضمین ضریب اشغال هتل در آینده، در همان لحظه بازدید یعنی در زمانی که همچنان امکان جذب مهمان سخت بنظر می رسد هم درآمد و گردش مالی ایجاد کند.

5.بکارگیری تکنولوژی در ارائه نرخ های هوشمند

هرچند ارائه تخفیف می تواند یکی از تاکتیک های موفق فروش و جذب مسافر در دوران کاهش تقاضا باشد اما هتل های سوئد با درک درستی از اهمیت این موضوع سعی کردند تا ارائه تخفیف ها را به گونه ای مدیریت کنند تا همچنان ADR یا میانگین نرخ روزانه خود را بالا نگاه دارند.

 در این راه، هتل ها با استفاده از تکنولوژی AI ارائه تخفیف ها بمنظور جذب مهمان را منوط به رفتار وی در هنگام بازدید کردند. به گونه ای که سایت قادر بود تا یک بازدیدکننده منفعل را از بازدیدکننده ای که قصد رزرو دارد تشخیص داده و درست در هنگامی که بازدیدکننده منفعل قصد ترک سایت را دارد وی را با ارائه پیشنهاد تخفیف مجاب به انجام رزرو کند.

در واقع این تکنولوژی این امکان را به هتل می دهد تا از "تخفیف" تنها در زمانی استفاده کند که برای جذب کاربر و تبدیل آن به مهمان نیاز به مشوق های بیشتری احساس می شود. به عبارت ساده تر بجای آن که "تخفیف" برای همه کاربران نمایش داده شود و حالت کلی پیدا کند تنها در مواردی نمایش پیدا می کند که رفتار کاربر از عدم تمایل وی برای رزرو در زمان بازدید خبر می دهد. در عوض برای کاربرانی که خود آمادگی انجام رزرو را دارند بجای "تخفیف" از مشوق های دیگری همچون ارائه امتیازات بیش تر برای طولانی کردن مدت اقامت یا ارتقای اتاق درخواستی یا همان upselling استفاده می شود تا بدین ترتیب میانگین نرخ روزانه هتل بالا بماند.

6. ساخت جامعه ای از بازدیدکنندگان برای رزروهای آتی

از دیگر تاکتیک های مورد استفاده در هتل های سوئد در دوران کرونا، تمرکز بر ساخت یک جامعه قوی از بازدیدکنندگان سایت هایشان برای حفظ ارتباط با ایشان در آینده بود. در این تاکتیک هتل ها با بهره گیری از conversion rates نسبتا بالایی که داشتند، توانستند با ایجاد یک لایر جذاب، کاربرانی را که در لحظه بازدید تمایلی برای رزرو نداشتند را وادار به ثبت نام در سایت برای اطلاع از پیشنهادها و تخفیف های هتل در آینده کنند.

هتل Hotel C Stockholm از همین دسته از هتل ها بود که توانست کاربران بسیاری را جذب خبرنامه خود برای آگاهی از تغییرات و توسعه های هتل و همچنین برنامه تشویقی آتی برای اقامت کند تا با افزایش باشگاه طرفداران خود و حفظ ارتباط با ایشان از طریق ایمیل بتواند ضریب احتمال رزرو های آتی را نیز افزایش دهد.

با این همه اما آنچه که از فعالیت هتل های سوئد در دوران کرونا میتوان آموخت بیش تر از آنکه مربوط به تاکتیک های آنان باشد مربوط به خواست و اراده آن ها برای فعالیت و حفظ خود درست در زمانی که محدودیت های سفر به حداکثر رسیده بود، می باشد. اینکه در همین دوران هم اهداف بزرگی ترسیم کردند و استراتژی های خود را بر اساس همین اهداف پیش بردند.

بنابراین باید گفت که هیچگاه برای حرکت دیر نیست و اهمیتی ندارد که هتل شما در طی این دوران بسته یا باز بوده باشد، چرا که وب سایت شما به عنوان پنجره ارتباطی تان با دنیای بیرون و مردم می تواند در هر زمانی شما را در راه رسیدن به اهدافتان کمک کند. بنابراین مطمئن شوید که آماده انجام تغییرات و شخصی سازی و بیش تر هدفمند کردن کمیپن های تبلیغاتی و بازاریابی خود می باشید تا بمحض بازگشایی کامل مرزها و رفع محدودیت های تردد بتوانید ثمره کارهای خود را مشاهده کنید.

مطلب فوق برداشتی آزاد از یادداشتی به همین مضمون از سایت insights.ehotelier.com است.
برداشت و انتشار مطالب تنها با ذکر «سایت بازارهتل» به عنوان منبع مجاز می باشد.

توجه! دیدگاه های ارسالی تنها پس از تایید سایت بازارهتل نمایش داده خواهند شد.
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد