بحران کرونا؛ تلنگری برای لزوم همسویی با دنیای روز هتلداری

داریوش آل آقا

سردبیر

20 ارديبهشت 1399 | 17:30 | 0 نظر | 594 بازدید

کاهش مسافران، تعدیل کار، تعطیلی موقت، بازگشایی مرحله ای و تلاش برای جلب اعتماد مهمانان، مراحل سختی است که تا به امروز بحران کرونا پیش روی هتلداران قرار داده است. اما آنچه گذشت و تلاش در دوران انتظار به بازگشت به روزهای اوج سفر، تلنگری است برای هتلدارانی که تا دیروز در برابر پذیرش برخی تکنولوژی ها به دلایل مختلف نگاهی مشکوک و دیر باور داشتند تا درنگی عمیق و بازنگری رفتاری در لزوم به روز رسانی خود داشته باشند.

بازار اخبار و تجهیزات هتل - اپلیکیشن های هتلی

اگر این واقعیت را بپذیریم که برای بسیاری، قبول برخی حقایق تنها در گرو جبر زمان است و تا مادامی که شرایط روزگار وادار نکند از پذیرفتن حقیقت حتی با علم به عواقب احتمالی عدم پذیرشش سرباز می زنند، داستان برخی مدیران هتل ها و سبک مدیریت سنتی ایشان و تکنولوژی های روز دنیای هتلداری را هم باید از آنجمله دانست؛ داستانی که حالا بحران کرونا اگر پایان آن را به آشتی اجباری نکشاند، حداقل می توان گفت که طرف مخالف را به فکر واداشته است.

اگر تا همین چند ماه پیش این دسته از مدیران حتی استفاده از ابزارهای ساده ارتباطی همچون اپلیکیشن های هتلی و یا شبکه های اجتماعی را موضوعی نه چندان حیاتی و نوعی لوکس گرایی می دانستند، امروز کرونا اهمیت کاربری آن ها را به اجبار نشان می دهد؛ آنجا که برای کاهش هر چه بیش تر ارتباطات مستقیم مهمانان با بخش های مختلف هتل از مراحل پیش ورود گرفته تا اقامت و ترخیص، یکی از بهترین و امن ترین راهکارها استفاده از همین راه های ارتباطی است.

اینکه مهمان پیش از رسیدن به هتل بتواند اطلاعات مورد نیاز جهت پذیرش را بصورت آنلاین ارسال کرده و از شرایط حاکم بر هتل از قبیل تمهیدات بهداشتی و دستورالعمل ها و چگونگی استفاده از برخی امکانات همچون کافی شاپ و رستوران و غیره، پیش از ورود مطلع گردد و در طی مدت اقامت خود بدون نیاز به مراجعه مستقیم یا حتی استفاده از تلفن اتاق، نیازها و درخواست های خود را برآورده کند، بیش تر از آنکه امر لوکس اما ایمن محسوب شود افزایش اطمینان خاطر مهمان را به همراه دارد.

دوران پسا کرونا یا حتی دوران همزیستی احتیاط آمیز با آن را باید نوعی دوران آزمون ارتباطات هتل با مهمانانش دانست. از این نظر که اگر چه ممکن است خستگی هفته ها در خانه ماندن، آتش شوق سفر را شعله ور کند اما بطور حتم نگاه مهمان را تیزتر و منتقدتر از هر زمان دیگری می کند. اینکه سلامت مهمان تا چه اندازه برای هتل اهمیت دارد و خود هتل تا چه میزان برای سلامتی کارکنان و بهداشت محیط اش ارزش قائل است یکی از کلیدی ترین پرسش های ذهن هر مهمان هتل در این دوران است که پاسخ به آن بصورت عملی بیش از هر زمان دیگر در ذهن مهمان نقش خواهد بست. حتی برای مهمانان همیشگی و به اصطلاح وفادار هتل هم معنای دیگری دارد و هر گونه کوتاهی و ساده انگاری در آن می تواند زحمات سال ها مشتری مداری و خوشنامی را براحتی از بین ببرد.

حالا برای مهمانان این دوران، چگونگی رعایت اصول بهداشتی و رفتار کارکنان پذیرش در قبال حفظ سلامت مهمانان به هنگام پذیرش و ترخیص، بیش تر از انتظار لبخندی که پشت ماسک مخفی می شود، به چشم می آید. همانطور که بیش تر از تنوع لوازم راحتی در اتاق، نظافت و روند دوباره آماده سازی آن اهمیت دارد و به همان اندازه که بیش از تنوع غذایی و منوها، چگونگی سرو و پاکیزگی رستوران و نحوه رفتار و دقت کارکنان در رعایت اصول بهداشتی.

بنابراین نمی توان منکر نقش نرم افزارهای مدیریتی و اجرایی و نگهداری هتل در بالا بردن ضریب ایمنی کار و اعتماد سازی مشتریان شد. هتلی که در آن مهمان بتواند بدون مراجعه به میز پذیرش، عملیات مربوط به ثبت اطلاعات و دریافت کلید را انجام دهد یا زمان مربوطه را به حداقل برساند بمراتب خوشایندتر از هتلی خواهد بود که تمامی عملیات پذیرش همچون روال قبل انجام می شود و افزون بر آن شاید مجبور به انتظار طولانی (در صورت ورود چندین مسافر بصورت همزمان و لزوم رعایت فاصله اجتماعی و کندی روند پذیرش به دلیل ارائه اطلاعات لازم) آن هم با پوشش ماسک و دستکش باشد.

برای مهمان چقدر راحت و امن خواهد بود اگر روم سرویس با رعایت حداکثری نکات ایمنی و بهداشتی بتواند زحمت مراجعه به بخش های غذا و نوشیدنی هتل را کم کند و برای سفارش بجای تماس تلفنی و انتظار احتمالی بتوان از اپلیکیشن خود هتل استفاده کرد. صدالبته این رضایت دوچندان خواهد بود اگر تصور کنیم که مهمان بجای استفاده از کلیدهای قدیمی و حتی کارت کلیدها که به هر ترتیبی در معرض جذب ویروس خواهند بود، بتواند از تلفن هوشمند خود استفاده کند. و یا آنکه عملیات ترخیص بی نیاز از مراجعه به بخش مربوطه بصورت کاملا ایمن با دریافت صورتحساب از طریق تلفن هوشمند و پرداخت آنلاین صورت گیرد.

به فهرست بالا می توان موارد بسیاری را افزود که هر یک بنا بر اندازه و توان هتل ها می تواند بر رضایت مهمان بیافزاید و بدیهی است که نمی توان هتل ها را در میزان بهره مندی از آن ها هم سطح فرض کرد اما غرض از بیان آن این است که دنیای هتلداری امروز دیگر شکل مدیریت سنتی و روال همیشگی را برنمی تابد.

امروز حتی اگر کرونا هم به اجبار، سبب تجدیدنظر در سرمایه گذاری مادی و معنوی هتلداران در استفاده از تکنولوژی های روز نمی شد، فردا روز، گرایش مهمانان و مقایسه هتل ها با یکدیگر در دنیای رقابت چنین نیازی را بوجود می آورد. با این تفاوت که آن زمان شاید بازهم مدیرانی از سر فقر دانش و یا به بهانه نداشتن بودجه، تن ندادن به همسویی با دنیای تکنولوژی و نوآوری های هتلی را به سلیقه مهمانان ربط می دادند اما بحران کنونی کرونا این مهم را نه سلیقه مهمان بلکه احترام به سلامت مهمان و کارکنان هتل نشان می دهد که هر هتلداری در حد درک اهمیت موضوع و توان مالی خویش مجبور به پذیرش آن است.

در این معامله برد برای هتلدارانی است که حتی در دوران رکود اینچنینی هرگونه اقدامی در این راه را به چشم سرمایه گذاری پرسود می نگرند و نه صرفا هزینه.

برداشت و انتشار مطالب تنها با ذکر «سایت بازارهتل» به عنوان منبع مجاز می باشد.

توجه! دیدگاه های ارسالی تنها پس از تایید سایت بازارهتل نمایش داده خواهند شد.
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد