هتل ها و مراکز اقامتی؛ دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت برای مقابله با کرونا

05 ارديبهشت 1399 | 01:39 | 0 نظر | 713 بازدید

در شرایطی که وضعیت گسترش ویروس کرونا و مقابله با آن در کشورهای مختلف جهان هر روز در حال تغییر است، سازمان جهانی بهداشت دستورالعملی کلی و البته موقتی را برای مدیریت و مبارزه با این ویروس در هتل ها و مراکز اقامتی منتشر نمود.

بازار اخبار و تجهیزات هتل: هدف از این دستورالعمل، محافظت از سلامت کارکنان و مشتریان صنعت مهمان نوازی در کلیه هتل ها و مراکز اقامتی، اقامتگاه های کوتاه مدت و موقت و کمپینگ ها در مناطقی که بنابر صلاحدید اجازه فعالیت دارند، می باشد و در آن تاکید شده است که در گام نخست هر کارمندی می بایست همان نکات بهداشتی کلی که پیش تر این سازمان برای عموم توصیه کرده همچون بهداشت دست ها، حفظ فاصله فیزیکی و عدم لمس چشم، بینی و دهان را رعایت کند.

هتل ها و ویروس کرونا - دستورالعمل بهداشتی

گام بعدی اقدامات جدی تر از سوی مدیران را شامل می شود که می بایست در مشاوره با مقامات بهداشتی محلی و سازمان های گردشگری منجر به یک برنامه عملیاتی متناسب با شرایط و مطابق با ضوابط و مقررات بهداشتی ملی گردد. همچنین توصیه شده است که کلیه امور بهداشتی انجام گرفته در برنامه فوق با جزئیات ثبت گردد. به طوریکه مکان، تاریخ و ساعت انجام امور ضدعفونی و نظافتی و حتی مواد مصرفی و نام کارمند مربوطه نیز یادداشت و نگهداری شود.

اهم موارد ذکر شده در این دستورالعمل بدین شرح است:

بخش پذیرش

کارکنان بخش پذیرش می بایست به اندازه کافی نسبت به این بحران دارای آگاهی و اطلاعات کافی باشند تا بتوانند تمامی دستورات مربوط به ایمنی و حفاظت و جلوگیری از ورود این بیماری به محیط کاری را اجرا کنند. همچنین توصیه شده است تا مدیران حتما از سلامت کارمندان این بخش و رعایت فاصله بین آن ها اطمینان حاصل کرده و در صورت امکان از بکارگیری افرادی که شرایط سنی آن ها خطر ابتلای آسان به این بیماری را افزایش می دهد، پرهیز نمایند.

در بخش پذیرش علاوه بر کیت بهداشتی مربوطه که می بایست شامل مواد ضدعفونی، ماسک و دستکش ها و پیش بندهای محافظتی یکبار مصرف باشد، کیسه و سطل مخصوص دور ریزهای این مواد نیز وجود داشته باشند. در ضمن پوشش کارکنان این بخش می بایست حتما از لباس هایی با آستین بلند بصورت کامل باشد.

بخش تعمیر و نگهداری

ضدعفونی آب: یکی از موارد بسیار تاکید شده در این دستورالعمل توجه به پاکیزگی آب آشامیدنی و نیز آب استخرها و حوضچه های مرتبط مطابق با استانداردهای بین المللی می باشد.

تجهیزات شست و شو و لاندری: لازم است تا از کارکرد درست کلیه دستگاه های شست و شو و لاندری اطمینان حاصل شده و میزان درجه حرارت و نیز مقدار مواد شوینده مصرفی در آن ها به دقت مورد ارزیابی و کنترل قرار گیرد.

دستگاه های تهویه هوای مطبوع: همچون زمان های می بایست تمامی دستگاه های موجود از نظر سالم بودن فیلتر ها و میزان تهویه هوا مورد بازبینی و نظارت دوره ای قرار گیرند.

دستگاه توزیع کننده مواد ضدعفونی: بهتر است تمامی هتل ها برای اماکن عمومی خود دستگاه هایی را برای ارائه ژل های ضدغفونی به مهمانان تهیه و نصب کنند.

رستوران ها، سالن های صبحانه و غذاخوری

بوفه و دستگاه های نوشیدنی: در سرویس بوفه باید سعی شود تا حدامکان تماس مستقیم مهمانان با غذا محدود شود و در صورت نیاز، پنس ها، کفگیرها و ملاقه های سرو غذا به دفعات در طول برپایی بوفه تعویض گردند و همواره در محفظه های مخصوص خود نگهداری و در دسترس قرار گیرند و بعد از ارائه هر سرویس کلیه سطوح تمیز و ضدعفونی شوند.

دستگاه های خنک کننده یا گرم کننده نوشیدنی ها بویژه قسمت هایی از آن ها همچون شیرها که بیش تر لمس می گردند به دفعات در طول ارائه سرویس ضدعفونی و تمیز گردند.

شست و شوی ظروف، کارد و چنگال ها و رومیزی ها: دستورالعمل مربوط به این بخش همچون روزهای عادی است به ترتیبی که تمامی ظروف و رومیزی ها و دستمال ها باید در دستگاه مخصوص خودشان شسته و ضدعفونی گردند. همچنین بهتر است در دوران کنونی حتی ظروف و وسایلی که بظاهر استفاده نشده اند نیز به دلیل احتمال لمس، شسته و ضدعفونی شوند.

رعایت فاصله بین میزها: توصیه می شود در سالن های غذاخوری در هر 10 متر مربع تنها از چهار نفر پذیرایی شود. ترتیب چینش میزها نیز بنحوی باشد که از پشت صندلی یک مهمان تا پشت صندلی مهمان دیگر در میز پشتی حداقل یک متر فاصله باشد تا فاصله فیزیکی مهمانان حفظ گردد.

فضای بازی کودکان:

در شرایط کنونی توصیه می شود تا هر گونه فضای بازی کودکان در هتل ها همچنان بسته نگاه داشته شود. اما در صورت نیاز لازم است برای این محیط ها حداکثر مراقبت های بهداشتی و پاکیزگی رعایت شود.

پاکیزگی اتاق ها و اماکن عمومی:

نظافت و ضدعفونی: در شرایط کنونی بهتر است کیفیت اجرای نظافت و بهداشت ارتقا پیدا کرده و نهایت دقت در رعایت اصول بهداشتی و مقررات وضع شده برای این دوران در نظافت اتاق ها و فضاهای عمومی هتل بکار گرفته شود. این توجه باید به ویژه در پاکیزگی و ضدعفونی وسایل و قسمت هایی که بیش تر از سایرین در معرض تماس قرار دارند همچون دکمه های آسانسور، دستگیره اتاق ها، نرده ها، پریزهای برق و کلید های روشنایی و غیره باشد. کارکنان این بخش نیز باید کاملا از عواقب اهمال در رعایت این موارد آگاه باشند.

استفاده از الکل و سفید کننده: توصیه می شود در این دوران حتما از الکل و سفید کننده ها و وسایل یکبار مصرف برای تمیزکاری و نظافت استفاده شود. بنابراین باید استفاده از وسایل نظافتی که از پارچه و الیاف یا هر نوع مواد قابل جذب ساخته شده اند، ممنوع گردد.

مسنوجات، ملحفه و البسه: تمامی این موارد باید حتما در کیسه های مخصوص و با نهایت دقت جمع آوری و جابجا شوند تا از هرگونه پخش احتمالی گرد و غبار جلوگیری شود. همچنین تمامی وسایل مصرفی برای مبارزه با این بیماری همچون دستکش، ماسک، حوله های یکبار مصرف و غیره در محفظه های ویژه جمع آوری و نسبت به امحا آن ها مطابق با دستورالعمل های بهداشتی منطقه ای و ملی اقدام شود.

آگاهی و پوشش کارکنان: تمامی کارکنان بخش نظافت می بایست نسبت به چگونگی استفاده از لوازم محافظتی دارای آگاهی و اطلاعات کافی باشند و همواره در طول خدمت از دستکش، ماسک، روپوش های ویژه و کفش های بسته استفاده نمایند.

برداشت و انتشار مطالب تنها با ذکر «سایت بازارهتل» به عنوان منبع مجاز می باشد.

توجه! دیدگاه های ارسالی تنها پس از تایید سایت بازارهتل نمایش داده خواهند شد.
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد