مدیریت بحران و استراتژی هتل ها در برابر ویروس کرونا

17 اسفند 1398 | 20:06 | 0 نظر | 704 بازدید

هر چند ابعاد بحران ویروس کرونا نسبت به سایر بحران های سال های اخیر که گریبانگیر صنعت مهمان نوازی شده متفاوت تر بنظر می رسد اما مقابله با آن از سوی هتل ها همچنان تابع پیروی از اصول مدیریت بحران است.

بازار اخبار و تجهیزات هتل: از بیماری های سارس و مرس تا بلایای طبیعی سونامی و فوران آتشفشان ایسلند، از بحران های مالی و اقتصادی سال 2008 تا جنگ و تنش های سیاسی در جهان در طول سالیان اخیر همواره صنعت مهمان نوازی و هتل ها را در برابر رکورد و بحران های خارج از کنترلی قرار دادند که رمز گذر از هر یک مرور و بکارگیری آموزه های مدیریت بحران برگرفته از اتفاقات مشابه پیشین بوده است.

بازار اخبار و تجهیزات هتل - بحران ویروس کرونا در هتل ها

به عبارت دیگر، مواجه گریزناپذیر صنعت هتل با رویدادهای تاثیرگذار جهان از هر نوع و در هر اندازه اگرچه در زمان خود مشکلات بسیاری را موجب شد اما گذر از هر یک توانست برگی ارزشمند به کتاب مدیریت بحران بیافزاید تا درسی باشد برای مقابله با بحران های مشابه و آتی. بطوریکه واکنش کنونی این صنعت با بحران ویروس کرونا نیز از این قاعده مستثنا نیست و با بکارگیری یک استراتژی هوشمند می توان گذر از آن را مدیریت کرد.

این استراتژی را مکس استراکوف یکی از مشاوران و کارشناسان خبره بازاریابی و فروش در صنعت مهمان نوازی اینگونه تشریح می کند:

تعریف مشخصی از ویروس کرونا داشته باشید

پیش از هر اقدامی بهتر است یک تعریف مشخص از بحران ویروس کرونا داشته باشید و آن را به عنوان پیامی واحد برای هتل تان انتخاب کنید. با این کار بجای اینکه هر یک از کارمندان هتل تان چیزی بر اساس شنیده ها یا باور خودشان برای مهمانان تعریف کنند، همگی یک پیام مشخص و واحد را منتقل می کنند.

 در ارائه اطلاعات به روز و صادق باشید

در جمع آوری و ارائه اطلاعات درباره میزان شیوع این بیماری در شهر محل هتل تان به مهمانان صادق و البته به روز باشید. این حق مهمانان است که بدانند وضعیت شهری که در آن اقامت دارند در مواجه با این بیماری چگونه است.

از مهمانان کشورهایی با وضعیت قرمز آمار دهید

بسیار پسندیده است که به روشنی به سایر مهمانان هتل تان اطلاع دهید که در حال حاضر آیا از کشورهایی که هم اکنون در وضعیت قرمز بسر می برند مثلا از چین یا ایتالیا مهمان در هتل دارید یا خیر.

برنامه های پیشگیری خود را صراحتا اعلام کنید

حتما باید از طریق وب سایت هتل، شبکه های اجتماعی و صد البته از میز پذیرش خود، مهمانان را در جریان برنامه پیشگیری هتل تان در برابر این ویروس قرار دهید. مثلا اینکه هر روز چگونه محیط های عمومی را نظافت و ضدعفونی می کنید و یا اینکه کارمندان تان از دستکش و محلول های مخصوص استفاده می کنند و یا اینکه چه نوع صابون های ضد باکتری را در دسترس مهمانانتان قرار می دهید.

تخفیف ندهید!

یکی از سیاست های اشتباه در دوران بحران، ارائه تخفیف است چرا که انجام آن بمعنای ناامیدی در بهبود شرایط است و به هیچ عنوان نمی تواند ضامن افزایش تقاضا باشد.

کانال های فروش بازارهای زودبازده را تقویت کنید

بهترین سیاست بازاریابی در دوران بحران، تمرکز در بازارهای زودبازده و تقویت کانال های فروش آن است. منظور از این بازار، تمرکز بر روی جذب مشتریانی است که می توانند با اقامت های کوتاه مدت خود چرخه جریان مالی در هتل را حفظ کنند. مشتریان گذری بهترین مثال در این سیاست می باشند.

برای جذب اقامت های کوتاه مدت برنامه ریزی کنید

همانطور که تقویت کانال فروش بازارهای زودبازده را در دستور کار خود قرار می دهید باید برای جذب اقامت های کوتاه مدت نیز برنامه ریزی داشته باشید. برای این کار ابتدا باید آنالیز دقیقی از این اقامت ها داشته باشید، مثلا اینکه در شرایط کنونی کدام دسته از مسافران تمایل بیشتری به اقامت های کوتاه مدت دارند: خانواده ها، زوج ها، جوانان با گرایش های خاص سفر یا غیره. بعد بر اساس انتخاب این دسته برایشان بسته های تشویقی انتخاب کنید و آنرا در وب سایت و شبکه های اجتماعی خود معرفی و تبلیغ کنید.

از اقامت های بلند مدت غافل نشوید

اگر چه در زمان بحران های اینچنینی بیش ترین آسیب متوجه اقامت های بلند مدت می شود اما باید بررسی کرد که آیا این آسیب تمام اقامت های بلند مدت را شامل می شود یا تنها بخش های از آن را. بطور مثال لغو یا محدودیت های پروازی یا ورود و پذیرش و یا هرگونه محدودیت های دیگر شامل تمامی بازارها می شود یا تنها مناطق یا کشورهای خاصی را شامل می شود؟ سپس بر اساس این اطلاعات می توان بر جذب مسافر از مناطق امن از طریق شرکای تجاری برنامه ریزی کرد و آن ها را در اولویت قرار داد.

برنامه های بازاریابی خود را متوقف نکنید

بروز شرایط بحرانی به معنای توقف اجرای برنامه های بازاریابی و یا عدم تخصیص بودجه تازه به آن ها نیست بلکه در این شرایط باید بودجه و برنامه ها را در مسیر درست و امن همچون مواردی که پیش تر به آن ها اشاره شد، هزینه کرد.

برداشت و انتشار مطالب تنها با ذکر «سایت بازارهتل» به عنوان منبع مجاز می باشد.

توجه! دیدگاه های ارسالی تنها پس از تایید سایت بازارهتل نمایش داده خواهند شد.
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد