سه نکته کلیدی در انجام مصاحبه کاری برای بخش پذیرش هتل

داریوش آل آقا

سردبیر

11 بهمن 1398 | 13:05 | 0 نظر | 627 بازدید

دلیل اهمیت مصاحبه کاری برای استخدام در بخش پذیرش چیست و کیفیت آن ها چگونه سنجیده می شوند؟ بر اساس تعداد سوالات، نحوه پاسخ دهی، زمان و مکان مصاحبه و یا تعداد و رتبه مصاحبه کنندگان؟ چرا اکثر این مصاحبه ها در هتل های مستقل و کوچک نمی توانند خروجی مناسبی داشته باشند؟ چه سوالاتی را نباید بصورت کتبی پرسید و به چه مواردی باید در حین مصاحبه دقت کرد؟

بازار هتل - مصاحبه کاری در هتل

داریوش آل آقا – مصاحبه های کاری به عنوان گذرگاه ورود به هر حرفه و صنعت برای متقاضیان کار و به عنوان فرصتی برای انتخاب یک همکار ایده آل برای طی مسیر موفقیت، یکی از مهم ترین اتفاقات زندگی کاری هر فرد و سازمان به شمار می روند که کیفیت برگزاری آن ها میتواند آینده متفاوتی را برای هر دو طرف معادله به همراه داشته باشد. در واقع کیفیت کار کارکنان هر بخش در هر سازمانی تا حدود زیادی متاثر از کیفیت برگزاری مصاحبه کاری آنان و میزان دقت و وسواس و معیارهای استخدامی از سوی کارفرمایانشان می باشد.

این موضوع در سازمان هایی همچون هتل و بویژه در بخش هایی همچون پذیرش که نخستین ارتباطات را با مهمانان شکل می دهند و بنوعی نگهبانان تصویر و نام هتل در ذهن مخاطبان و تضمین کننده حرکت روان چرخه ورود مشتریان می باشند از اهمیت بیش تری برخوردار است. با این وجود اما بیش تر مصاحبه های کاری به ویژه در هتل های مستقل یا فاقد بخش منابع انسانی کارامد به دلیل کیفیت نازل شان به گونه ای پیش می روند که تنها گردش نیروی کار را به همراه دارند. عمده دلیل این مهم نیز به نبود یک استراتژی مشخص در استخدام و عدم شناخت ویژگی های لازم برای پست مدنظر از سوی برخی مدیران بر می گردد تا فضای این مصاحبه ها به سمت پرسش های کلیشه ای و یا بعضا خارج از چارچوب کاری پیش رود.

 در این راستا اگر چه شناخت توانایی های مدنظر برای کارکنان این بخش جدا از اصولی همچون سابقه کاری، شناخت برنامه های مدیریتی و آشنایی به زبان های خارجی منوط به ایجاد فرصت های کار عملی است اما می توان با لحاظ کردن برخی موارد در هنگام مصاحبه کاری بیش تر به خروجی های قابل اطمینان از آن ها امیدوار بود. ویژگی هایی که شناخت اولیه آن ها از طریق پرسش های کتبی مسیر نیست و باید بصورت عملی مورد سنجش قرار گیرند و اتفاقا همان جلسه نخست آشنایی می تواند تا حدود بسیار زیادی وجود و میزان آن ها را در نزد متقاضی شغل پذیرش روشن سازد.

این ویژگی ها اگرچه بر اساس درجه و نوع هتل می تواند از لحاظ سخت گیری متفاوت باشند اما در حالت کلی بر سه موضوع زیر خلاصه می شوند که تجربه نشان داده لحاظ کردن آن ها تا چه میزان می توانند در ادامه همکاری و آینده هتل مفید باشند:

به مصاحبه شونده فرصت صحبت کردن بدهید

متاسفانه فضای سنگین جلسات استخدامی در اغلب موارد موجب می شود تا روند مصاحبه شکل یکطرفه ای پیدا کند و دیالوگ مصاحبه شونده پس از بیان سوابق کاری خود به ادای جملات کوتاهی ختم شود که به هیچ وجه نمی توانند نتیجه مطلوبی به همراه داشته باشند.

 فراموش نکنید که به دنبال کارمند در بخش اداری نیستید و هدف از مصاحبه کاری این بخش انتخاب افرادی است که بتوانند با مهمانان تان ارتباط کلامی قوی و موثری داشته باشند. پس اولین ماموریت شما شناخت مهارت و توانایی برقراری ارتباط است که این مهم در همان جلسه نخست تنها از طریق فرصت دادن برای صحبت بوجود می آید.

بنابراین سعی در طرح سوالاتی داشته باشید که مهارت ارتباط چشمی و کلامی متقاضی را به چالش بکشد. منظور از فراهم آوردن این فرصت، بیان تجربیات کاری به تفصیل و با جزئیات از سوی فرد نیست بلکه طرح سوالاتی است که مصاحبه شونده را وادار به فکر و مجبور به توضیح و بیان نظرات شخصی در همان زمان کند تا مشخص شود تا چه میزان می تواند با نگاه و لحن و آهنگ کلام خود، شنونده را تحت تاثیر قرار دهد.

چالش سنجش کنترل استرس داشته باشید

بروز اتفاقات پیش بینی نشده و بعضا بحرانی به عنوان یکی از اجتناب ناپذیرترین جنبه های کاری بخش پذیرش هتل سبب شده تا "قدرت کنترل استرس و حفظ آرامش" از مهم ترین ویژگی های کارکنان این بخش محسوب شود اما مسلما نمی توان برای شناخت آن در نزد متقاضیان این پست تا زمان بروز اتفاقات احتمالی صبر کرد.

 بنابراین لازم است تا در همان جلسه مصاحبه بتوان بنوعی این خصوصیت را مورد سنجش قرار داد. این مهم می تواند از طریق پرسشی چالشی یا توان سنجی یک مهارت در سطحی بالاتر از استاندارد مورد نیاز (زبان، کامپیوتر و یا...) باشد. یادتان باشد اینکه متقاضی بتواند از پس چالش شما برآید یا نه مهم نیست، آنچه اهمیت دارد کسب اطمینان از وجود قدرت خود کنترلی در اوست.

تغییر حالات چهره، اضطراب، ترس، خشم یا بی حوصلگی، تغییر لحن صدا، لرزش دست ها، تکان تند پاها از جمله واکنش های طبیعی در موقعیت های نامطلوب و دور از انتظار است اما میزان و طول مدت نمایش آن ها می تواند حاکی از توانایی فرد در کنترل احساسات خود د مواقع بحرانی داشته باشد.

تصویری از آینده کاری متقاضی بخواهید

اگر چه بیش تر مصاحبه های کاری تنها در زمان نیاز فوری به همکاری شکل می گیرند و رفع این نیاز در کوتاه ترین زمان و با کمترین هزینه، مطلوب ترین حالت ممکن برای یک مدیر هتل محسوب می شود اما همین شتاب زدگی در اغلب موارد نتیجه ای جز ادامه گردش نیروی کار به همراه ندارد.

مهم ترین دلیل این امر نیز القای حس نبود امنیت شغلی و برنامه ای برای آینده کاری از سوی کافرمایان است در حالی که پرسشی درباره اینکه فرد متقاضی چه آینده ای را برای خود از استخدام در هتل تان تصور می کند، می تواند تاحدود بسیار زیادی به رفع این ابهام کمک کند. پرسشی اینچنینی را گر چه می توان در بخش سوالات کتبی نیز لحاظ کرد اما پرسش آن به صورت چهره به چهره می تواند حالات درونی ناشی از اشتیاق فرد را نشان دهد و همچنین به شما به عنوان مدیر هتل کمک می کند تا بتوانید تصویر روشن تری از میزان انتظارات فرد متاقضی به دست آورید.

 مسلما کسی که به شغل درخواستی تنها به منظور یک رفع نیاز در کوتاه مدت نگاه می کند نه ارزشی برای سرمایه گذاری در آموزش بلند مدت دارد و نه می توان بر روی بروز توانایی های وی به طور کامل حساب کرد. حال آنکه وقتی متقاضی خود را در پنج سال آینده مثلا در سمت مدیر بخش پذیرش تصور می کند، نشان می دهد که تا چه اندازه تشنه آموختن و از خود گذشتگی است. هر چند این صفات همگی در مرور زمان مورد راستایی آزمایی قرار می گیرند اما بیان آن ها در جلسه مصاحبه می تواند حداقل بیانگر میزان اشتیاق و علاقه فرد به پست پیشنهادی باشد؛ علاقه ای که به عنوان اساسی ترین عامل پیوند دهنده کاری کارکنان هتل با صنعت مهمان نوازی به شمار می رود.

برداشت و انتشار مطالب تنها با ذکر «سایت بازارهتل» به عنوان منبع مجاز می باشد.

توجه! دیدگاه های ارسالی تنها پس از تایید سایت بازارهتل نمایش داده خواهند شد.
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد