مدیر سرمایه؛ پلی میان مالک و مدیر اجرایی هتل

DEAN MINETT

25 آبان 1398 | 13:58 | 0 نظر | 305 بازدید

نقش "مدیر سرمایه" یا همان ASSET MANAGER در هتل ها را با همه ظرفیت هایش یکی از پست هایی است که عموما در هتل های مستقل کمتر مورد توجه قرار می گیرد و این در حالی است که اتفاقا یکی از رموز موفقیت در دنیای کنونی هتلداری که دائما در حال تغییر است، وجود چنین مدیری می باشد.

همین اهمیت سبب شده تا DEAN MINETT که یکی از اساتید و مدیران قدیمی این صنعت محسوب می شود در تازه ترین یادداشت خود در سایت فورهتلیرز به تشریح تصویر کلی از این نقش بپردازد که در ادامه آنرا می خوانید:

بازار هتل - مدیر سرمایه در هتل

تا همین چندی پیش کمتر کسی فکر می‌کرد که بتواند خانه شخص دیگری را برای تعطیلات اش انتخاب کند و یا آنکه در آخرین لحظه بتواند پروازی بین المللی را رزرو کند و یا حتی با استفاده از جی پی اس ماشین مقصدش را به راحتی پیدا کند، اما با بروز این تغییرات حالا افق های بازتری پیش روی مسافران قرار گرفته تا فرصتی باشد برای هتلداران تا با استفاده از این تغییر رویکرد تجربیات نویی را برای مهمانانشان در بازار های کنونی و تازه به وجود آورند.

بازار اخبار و تجهیزات هتل: این فرصت اما در عین حال باعث حساس تر شدن مرزهای بین مالکیت، مدیریت و برندینگ در هتل ها شده است. به طور مثال مدیران اجرایی هتل ها سال‌های سال است که وظیفه هدایت هتل‌ها را برعهده دارند اما حالا با تشدید بازار رقابت همکاری و تعامل آنها با مالکان هتل ها شکل متمرکزتر و فشرده تری بخود گرفته است. دلیل اصلی این همکاری نیز واضح است؛ از یک سو کسی قرار دارد که صاحب هتل است و از سوی دیگر کسی که می‌ داند محصول هتل را چگونه ارائه دهد. با این همه اما گاهی این همکاری منتج به نتایج دلخواه نمی‌شود و اینجاست که نگاه موشکافانه به روابط مدیران و مالکان هتل ها نشان می دهد که برای بهبود راندمان و روابط در هتل یک نیاز منطقی به نیروی سوم است.

مدیر سرمایه وارد می شود

اگرچه این پست برای سال های متمادی وجود داشته است اما امروزه با توسعه صنعت هتلداری و ورود هر چه بیشتر سرمایه گذاران و مدیران هتل ها به این عرصه نقش آن بیشتر از هر زمان دیگر پررنگ‌تر شده است.

از نظر تکنیکی اگرچه مدیر سرمایه و مدیر اجرایی هردو برای مالک کار می‌کنند و هر دو باید دارای دانش مدیریت هتل و تحلیل بازار باشند اما هدف غایی مدیر سرمایه چیزی نیست جز بالابردن ارزش هتل به نمایندگی از مالک. این هدف اگرچه در برنامه مدیر اجرایی هتل نیز قرار دارد اما در عمل، وی وظایف و اهداف دیگری در امور داخلی هتل دارد که ممکن است اجرای آنها ارتباطی به افزایش ارزش هتل پیدا نکند.

به عبارت دیگر، از آنجا که مدیران سرمایه بر خلاف مدیران هتل ها نگرانی ای از بابت امور جاری داخلی ندارند می توانند به عنوان یک منبع حرفه ای مستقل با فراغت فکری و تمرکز بیشتری درباره چگونگی پیشرفت هتل مشاوره داده و مالک را در جریان چگونگی دستیابی به آن قرار دهند.

در این راه، اگر چه تخصص و تجربه اصلی ترین عامل موفقیت یک مدیر سرمایه به حساب می‌آید اما شناخت اهداف سرمایه گذار یا مالک در موفقیت آن نقش بزرگی ایفا می کند. چراکه برخی سرمایه گذاران هدف خود از خرید یک هتل را در بلند مدت تعریف کرده و علاوه بر یک جریان مالی مستمر به دنبال افزایش ارزش سرمایه خود در یک بازه بلند مدت می باشند. در حالی که برخی دیگر اهداف کوتاه مدتی را در سر دارند و هتل را به چشم یک بنگاه زود بازده نگاه می کنند که هر چه سریعتر باید آنها را به یک سود منطقی برساند. بنابراین اولین هدف یک مدیر سرمایه باید شناخت اهداف سرمایه‌گذار یا مالک باشد تا بتواند برای دستیابی به آنها برنامه بهتری داشته باشد. چرا که مسلماً برنامه ریزی برای یک سرمایه گذاری بلند مدت متفاوت تر از رساندن هتل به سود دهی در کوتاه مدت است.

همترازی منافع مالک و مدیر هتل

واقعیت آن است که تا مادامی که مدیر یک هتل خود مالک آن مجموعه نباشد ارزش سرمایه هتل نمی تواند به حداکثر برسد مگر آنکه اهداف و منافع مدیر و مالک در بالاترین سطح ممکن تعریف شده و هم راستا باشند. بنابراین وظیفه مدیر سرمایه در هتل اجرای طرحی است که بر اساس آن بتواند خواسته‌های مالک و مدیر را در راستای ارزش سرمایه هتل به یکدیگر نزدیک کند. و این انجام این وظیفه سنگین میسر نیست مگر به واسطه شناخت جامع و البته با جزئیات از امور اجرایی در یک هتل.

بدین منظور در سطح جزئیات، یک مدیر سرمایه با برگزاری جلسات روزانه با مدیر هتل در جریان امور اجرایی، استراتژی های بازاریابی، پروژه های سرمایه گذاری، میزان درآمد ها و دیگر امور مربوطه قرار می گیرد. و در سطح کلی خود را در جریان کامل شناخت بازارهای جهانی و منطقه، گرایش های رزرواسیون دیجیتالی و پیش‌بینی‌های مالی قرار می دهد تا بتواند یک استراتژی منسجم برای رسیدن به اهداف کلی پیاده کند.

چنین مدیری البته باید شناخت خوبی نیز از روند حرکتی هتل های زنجیره ای و بین المللی داشته باشد تا در مواقع نیاز به تواند با الگو برداری از آنها کیفیت راندمان هتل را افزایش دهد.

پرهیز از مشکلات مرسوم

مدیریت سرمایه اما خالی از ریسک های مرسوم نیست. متداولترین این مشکلات تعبیر از موازی کاری با وظایف مدیر هتل است. در این باره اگر چه موفقیت مدیران اجرایی هتل ها ناشی از تبحر آنها در کار خویش و اشراف بر کلیه امور اجرایی است اما وظیفه یک مدیر سرمایه در هتل تسریع در دستیابی به همین موفقیت هاست و نه دخالت در کار آن ها.

در همین راستا، تمرکز بیش از حد بر جزئیات نیز می تواند مشکل ساز باشد. به طور طبیعی یک مدیر هتل تا مادامی که سایه یک ناظر را بر روی سر خود احساس کند عملکرد مطلوبی نخواهد باشد. از همین روی لازم است تا وظیفه و نقش مدیر سرمایه برای مدیر هتل به قدر کافی روشن و واضح باشد تا او نیز بتواند بر اساس شناخت این اهداف تیم کاری خود را نسبت به اختیارات و امور مرتبط با مدیر سرمایه توجیه کند.

اما یکی دیگر از مشکلات پیش روی مدیران سرمایه، نوع نگاه سرمایه گذاران به هتل است. به نوعی که ایشان در اغلب مواقع تصور می‌کنند با کاهش هزینه‌های جاری می توان میزان سوددهی را افزایش داد که در این موارد نقش مدیر سرمایه ارزیابی دقیق از میزان سوددهی و در جریان قرار دادن سرمایه‌گذاران از روند و چگونگی به حداکثر رساندن آن است.

یک نقش منحصربفرد و دشوار

مدیریت سرمایه در هتل یک نقش بسیار منحصر به فرد را ایفا می کند چراکه باید بتواند پل بین روابط بسیار پیچیده مالک و مدیر هتل باشد که این نیازمند برخورداری از یک دورنمای عمیق و همیشه در حال تحول از این صنعت است.

در حالی که مالک و مدیر یک هتل به دنبال پیدا کردن راهی برای تعامل بیشتر در راستای بلندپروازی های خود می باشند یک مدیر سرمایه است که می تواند احتمال موفقیت هر دوی آنها را به حداکثر برساند. به عبارت دیگر افزایش طول عمر روابط موثر بین مالک و مدیر برپایه یک معامله برد - برد نیازمند وجود یک مدیر سرمایه باهوش و در عین حال متخصص است.

با این همه، پیداکردن شخصی با این خصوصیات برای چنین پستی یکی از دشواری های همیشگی مدیران منابع انسانی هتل ها محسوب می شود.

برداشت و انتشار مطالب تنها با ذکر «سایت بازارهتل» به عنوان منبع مجاز می باشد.

توجه! دیدگاه های ارسالی تنها پس از تایید سایت بازارهتل نمایش داده خواهند شد.
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد