در راستای کاهش حرکت جهانی برای کاهش ضایعات پلاستیکی؛

قانون حذف پلاستیک به سرویس بهداشتی و حمام هتل ها رسید

22 مهر 1398 | 22:55 | 0 نظر | 453 بازدید

برنامه کاهش ضایعات پلاستیکی در هتل ها که با حذف نی های پلاستیکی آغاز شده بود حالا با منع های قانونی ابعاد گسترده تری پیدا کرده است.

بازار اخبار و تجهیزات هتل: مقامات دولتی کالیفرنیا قانون منع هتل ها از ارائه بطری های پلاستیکی به مهمانان را به امضا رساندند. قانونی که اگرچه تا سال 2023 یا 2024 لازم الاجرا نخواهد بود اما بنظر میرسد ابعاد گسترده تری پیدا کند و سایر مراکز ارائه دهنده خدمات به گردشگران از جمله خطوط هوایی و کشتیرانی را نیز در بر بگیرد.

این در حالی است که از سال گذشته میلادی تا به امروز بسیاری از هتل ها و رستوران ها از جمله مک دونالد، نی های پلاستیکی را از خدمات خود حذف کردند و محصولات کاغذی یا چوبی را جایگزین آن ها ساختند و حتی شرکت های تولیدکننده ای همچون IKEA نیز از حذف ظروف پلاستیکی یکبار مصرف از خط تولید خود خبر دادند.

بازارهتل - حذف ظروف پلاستیکی شامپو و صابون در هتل ها

اما این حرکت در هتل ها پس از حذف نی های پلاستیکی از سال 2018 شکل جدی تری بخود گرفت بطوریکه گروه هتل های ماریوت تصمیم به کنار گذاشتن بطری های کوچک پلاستیکی شامپو، صابون و ژل و جایگزینی آن ها با جامایعی های فشاری در اتاق هتل های این گروه گرفت. موضوعی که ابتدا در پنج برند این گروه و در 450 هتل به اجرا درآمد و تا به امروز 20 درصد اتاق های این گروه شامل یک هزار هتل در امریکای شمالی را دربر گرفته و انتظار می رود تا دسامبر سال آینده میلادی در تمامی هتل های ماریوت اجرایی شود.

این تصمیم ماریوت که روزانه پذیرای بیش از یک میلیون مسافر است به معنای جلوگیری از دور ریختن سالانه 500 میلیون بطری کوچک پلاستیکی برابر با وزن 1.7 میلیون پوند است که این رقم خود معادل 30 درصد دور ریز کل پلاستیک این گروه در سال است.

این حرکت ماریوت بخشی از برنامه Serve 360 با شعار "در هر مسیری خوب رفتار کنید" است که در نظر دارد تا سال 2025 مقدار دور ریز پلاستیک در هتل های این گروه را تا 45 درصد کاهش دهد از جمله حذف 10 قلم از محصولات مورد استفاده در حمام اتاق هتل ها.

گروه هتل های اینترکنتینانتال نیز سال گذشته میلادی در حرکتی مشابه در پی جایگزینی مخزن های فشاری مایعات در سرویس های دستشویی و حمام اتاق های خود بجای بسته های پلاستیکی صابون و شامپو برآمد و از حذف بطری های کوچک پلاستیکی در تمامی هتل های خود شامل 834 هزار اتاق هتل در یکصد کشور جهان تا سال 2021 خبر داد.

اما موضوع حذف بطری های پلاستیکی تنها به ظروف صابون و شامپو ختم نمی شود چرا که همزمان با اقدام هتل ها در این رابطه، فرودگاه بین المللی سن فرانسیسکو هم فروش بطری های پلاستیکی آب را ممنوع اعلام کرد تا آب آشامیدنی تنها در ظروف یا بسته بندی های قابل بازیافت ارائه شود.

متعاقب این تصمیم، شرکت هواپیمایی آلاسکا نیز در برنامه ای تحت عنوان "Fill Before You Fly" – پیش از پرواز پر کنید – مسافران خود را تشویق با همراه داشتن بطری های آب شخصی نمود و اعلام کرد به ازای هر مسافری که این کار را انجام دهد و عکس آن را در شبکه های مجازی با تگ این شرکت و هشتک شعار این برنامه منتشر کند، یک درخت خواهد کاشت.

در همراهی با این برنامه، برخی شرکت های کشتیرانی تفریحی – کروز- نیز از حذف بطری پلاستیکی آب از خدمات خود خبر دادند. از جمله کشتی کروز بزرگ نروژی با ظرفیت 4000 مسافر که قرار است از زمان آغاز فعالیت خود آب آشامیدنی را تنها در ظروف ساخته شده از ساقه نیشکر عرضه کند.

انتظار می رود با گسترش این برنامه ها که حالا با وضع قوانین شکل جدی تری بخود گرفته است و نیاز تمامی هتل ها به جایگزینی ظروف پلاستیکی با سایر تولیدات بزودی شاهد گرایش ها و نوآوری های تازه ای در این باره باشیم.

برداشت و انتشار مطالب تنها با ذکر «سایت بازارهتل» به عنوان منبع مجاز می باشد.

توجه! دیدگاه های ارسالی تنها پس از تایید سایت بازارهتل نمایش داده خواهند شد.
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد