تغییر فلسفه وجود تجهیزات ورزشی در هتل ها؛

ورزش در حریم شخصی و خوابی در نهایت آرامش

داریوش آل آقا

سردبیر

alagha56@gmail.com
24 تير 1398 | 00:18 | 0 نظر | 791 بازدید

وقتی صحبت از رابطه تجهیزات ورزشی با هتل ها می شود نخستین تصویری که به ذهن خطور می کند، یک سالن ورزشی در گوشه ای دنج از هتل است که بنابر امکانات هتل می تواند دارای ابعاد و تجهیزات متفاوتی باشد اما امروز این تصویر در حال دگرگونی کلی است بطوری که شاید تا چندین سال آینده دیگر اثری از سالن های ورزشی با مفهوم گذشته در هتل ها دیده نشود.

اگر تا دیروز صرف برخورداری از یک سالن ورزشی در هر اندازه و با هر گونه ادواتی می توانست یکی از مزایای هتل ها به حساب آید امروز این مزیت، معنا و مفهوم دیگری پیدا کرده است بطوریکه هتل ها در پی آنند تا بجای هزینه کردن در ایجاد یک سالن ورزشی و خرید تجهیزات به دنبال ایجاد حسی متفاوت برای مهمانان خود برای جلب رضایتمندی بیش تر آنان باشند.

پایان عصر سالن های ورزشی دکوری!

هنوز هم وقتی در سایت های رزواسیون، ویژگی های هتل را اولویت بندی می کنید یکی از موارد قابل ذکر وجود یک سالن ورزشی در هتل است. ویژگی ای که اگرچه در نگاه نخست، جذاب بنظر می رسد اما فاقد هرگونه تعریف مشخص است. بطوریکه از نظر یک هتل، سالن ورزشی می تواند یک اتاق 20 متری با چهار یا پنج تردمیل و چند دمبل و دستگاه ساده باشد و از نظر هتل دیگر این عنوان می تواند به سالنی بزرگ با تجهیزات مدرن، رختکن، دوش و غیره اطلاق شود.

همین عدم شفافیت از تعریف سالن های ورزشی در هتل ها از یک سو و این حقیقت که مهمان یک هتل برای یک دوره اقامت کوتاه مدت کمتر رغبتی برای گذراندن زمانی برای ورزش کردن آن هم به شکل سنتی در باشگاه را دارد، از سوی دیگر سبب شده تا بیش تر سالن های ورزشی در هتل ها بیش تر حالت دکوری پیدا کنند. حال آنکه هتل برای ساخت و ایجاد آن ها متحمل هزینه های بسیاری شده اند اما در عمل کمترین سود را از این بابت می برند.

تلاش برای افزودن ویژگی هایی برای جذابیت بیش تر

از آنجایی هرگونه هزینه در هتل ها باید علاوه بر توجیه اقتصادی، توجیه افزایش رضایت مندی مهمانان را نیز به همراه داشته باشد، برخی هتل ها خیلی زود در پی ایجاد تغییراتی در ساختار سالن های ورزشی خود برآمدند. این دسته از هتل ها علاوه بر سعی در برخورداری از آخرین تجهیزات ادوات ورزشی روز دنیا و ایجاد یک تعریف مشخص از آنچه که مهمان می تواند در دسترس داشته باشد، برخورداری از یک منظره بنابر موقعیت جغرافیایی خود را در دستور کار طراحی سالن های ورزشی خود قرار دادند. نتیجه این نگرش ظهور سالن هایی با مناظری از دریا و اقیانوس یا جنگل در ریزورت ها و یا سالن هایی در طبقات فوقانی هتل های شهری با مناظری پانورما از شهر شد.

برخی نیز به ایجاد فضاهای استراحت و مراکز عرضه نوشیدنی و غذاهای سبک ویژه ورزشکاران در گوشه ای از سالن های خود پرداختند تا رفته رفته این سالن ها از یک محیط بی روح و کسل کننده به فضایی آرامش بخش و پر انرژی تبدیل گردد.

جابجایی تجهیزات ورزشی از سالن به داخل اتاق

شاید نقطه عطف و انقلاب تلفیق تجهیزات ورزشی با هتل ها را بتوان ایده خلاقانه گروه هتل های هیلتون در برند DoubleTree دانست. این برند در سال 2017 بر اساس این مطالعه که از 46 درصدی که علاقه مند به پیگیری ریتم ورزشی خود در هنگام اقامت در هتل های این برند می باشند تنها 22 درصد موفق به انجام آن می شوند، سعی در ایجاد فضایی خصوصی برای ورزش مهمانانش کرد. به گونه ای که منتخبی از تجهیزات ورزشی را بر اساس مطالعات و علایق مهمانان با عنوان Five Feet to Fitness به داخل اتاق های خود برد که با استقبال مهمانانش حالا خبر از گسترش این فضا در 560 هتل دیگر این برند تا سال 2020 میرسد.

ماهیت Five Feet to Fitness در واقع یک فضای محدود از اتاق مهمان است که در آن 11 مورد از تجهیزات مورد نیاز برای حفظ تناسب اندام همچون دوچرخه ثابت، لوازم و وزنه های سبک و یا نوارهای TRX تدارک دیده شده اما مزیت اصلی آن برخورداری از یک صفحه نمایشگر برای الگوبرداری از ده ها برنامه متنوع تمرینی بر اساس جنسیت، سن و علایق مهمان است که این اجازه را به مهمان می دهد تا در حریم شخصی خود، آزادانه حرکات ورزشی مناسب خود را دنبال کند.

هتل هایی تخصصی برای روح و جسم

اما دنیای رقابت بین هتل ها در زمینه ارائه خدمات ورزشی سبب شد تا مفهومی تازه از این مهم با عنوان هتل Equinox با شعار "مناسب ترین هتل دنیا" شکل بگیرد. این هتل که نخستین آن همین چندی پیش در هودسون نیویورک گشایش یافت در حقیقت هتلی تحت مدیریت شرکتی امریکایی به همین نام و ارائه دهنده امکانات و خدمات شخصی ورزشی با بیش از یکصد باشگاه ورزشی فوق لوکس می باشد. در این هتل علاوه بر سالن های ورزشی متعدد و خدمات متداول این شرکت در زمینه شخصی سازی برنامه های ورزشی، تمرکز اصلی بر بر خواب راحت و آسایش روحی و روانی مهمانان قرار داده شده است. به طوریکه از طراحی و دکوراسیون، رنگ آمیزی، نورپردازی، دمای اتاق و تشک و بالشت و غیره همگی به شکل کاملا حرفه ای و تخصصی در جهت ایجاد تجربه ای متفاوت از آرامش در هتل پیش بینی شده است تا مفهوم ورزش در هتل از جسم به روح گسترش یابد.

برداشت و انتشار مطالب تنها با ذکر «سایت بازارهتل» به عنوان منبع مجاز می باشد.

توجه! دیدگاه های ارسالی تنها پس از تایید سایت بازارهتل نمایش داده خواهند شد.
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد