بزرگ ترین شرکت هتلداری جهان رسما به بازار خانه های استیجاری پیوست

14 ارديبهشت 1398 | 17:57 | 0 نظر | 463 بازدید

گروه هتلداری ماریوت به عنوان بزرگ ترین گروه هتلداری جهان با بیش از هفت هزار هتل در جهان رسما با راه اندازی پرتالی برای یکصد مقصد به بازار خانه ای استجاری یا homesharing پیوست.

بازار هتل – سایتی برای متخصصان هتلداری: این گروه 91 ساله که در سال 2018 با همکاری با شرکت انگلیسی Hostmaker این طرح را تنها برای 200 خانه در لندن مورد آزمایش قرار داد حالا با موفقیت طرح پایلوت قصد دارد تا با پرتالی تحت نام Homes & Villas by Marriott International عملا وارد رقابت و جنگ عملی با سردمداران این بازار یعنی Airbnb و HomeAway و دیگران شود. از همین روی،گستره انتخاب های خود را به بیش از یکصد مقصد از امریکا و اروپا گرفته تا دریای کارائیب و امریکای لاتین رسانده است و جالب آنکه حالا مقاصدی را پوشش می دهد که پیش تر در آن ها حضور نداشته است از جمله ساحل آمالفی در ایتالیا، دریاچه شمالی Tahoe در کالیفرنیا، سنت تروپز در فرانسه وسن بارتز در امریکای شمالی.

بازارهتل - ماریوت - خانه های استیجاری

علاوه بر این تنوع انتخاب مقصد، تنوع اماکن اقامتی هم در دستور کار قرار گرفته بطوری دایره انتخاب های مشتریان به قلعه ها، خانه های ساحلی و آپارتمان های شهری و خانه های برون شهری گسترش پیدا کرده است.

گذشته از این، مزیت بارز این طرح برای اعضای باشگاه وفاداری ماریوت این است که می توانند با رزرو یکی از دو هزار خانه ای که ماریوت در برنامه خود گنجانده از همان مزایایی برخوردار شوند که انگار یکی از هفت هزار هتل این برند را رزرو کرده اند.

آنچه ماریوت را متقاعد به حضور در بازار خانه های استیجاری کرد

اگر چه به دلایل نامعلومی همکاری موفقیت آمیز ماریوت با Hostmaker ادامه پیدا نخواهد کرد و حالا این طرح با شرکای متعددی از جمله TurnKey Vacation Rentals و London Residents Club و دیگران اما با الگویی کم و بیش شبیه کار Hostmaker پیش خواهد رفت اما تجربه و اطلاعاتی که این شرکت انگلیسی در اختیار ماریوت قرار داد نقش پررنگی در تصمیم جدی آنان برای ورود به این بازار داشت.

بنابر اطلاعاتی که از طرح آزمایشی به دست آمد مشخص شد که نزدیک به 90 درصد مهمانان این طرح همگی از اعضای باشگاه مشتریان وفادار این شرکت بودند و 75 درصد ایشان سفرهای تفریحی با خانواده و دوستان را در برنامه داشتند. در همین حال مشخص شد که طول مدت اقامت مهمانان در این طرح با میانگین 5.1 تقریبا سه برابر طول مدت اقامت ایشان در هتل ها است و از نظر کمیت هم هر مهمان بطور میانگین بیش از دو اتاق رزرو داشته است. و این همه یعنی ماریوت توانست نیازهای تازه ای از مشتریان خود را دریاید.

خانه های این طرح چگونه مدیریت خواهند شد

برای مدیریت این خانه ها، ماریوت قصد دارد از سیستم اعطای حق مدیریت به شرکت های همکار در پروژه استفاده کند به گونه ای که هر یک از شرکت ها در قبال پرداخت مبلغی عهده دار مدیریت خانه ها البته بر اساس استانداردها و خواسته های ماریوت خواهند بود که این موضوع تمامی مراحل پیش از ورود تا تحویل و پاکیزگی خانه را در بر خواهد گرفت.

در طبقه بندی و نوع این خانه ها نیز باید سلایق و خواسته های مشتریان ماریوت در نظر گرفته شود. مثلا در سورنتو ایتالیا، خانه ها همگی باید استخری با منظره رو به دریا و امکان باربکیو در فضای آزاد داشته باشند و یا در قلعه های تاریخی ایرلند باید امکان قایق رانی و ماهیگیری کاملا اختصاصی در دریاچه فراهم باشد. این موضوع در مورد خانه های شهری نیز ضوابط خاص خود را دارد بطوریکه خانه هایی که در لندن برای این پروژه در نظر گرفته شده هر یک دارای شش اتاق خواب، اتاق بازی بچه ها و دیوار مصنوعی صخره نوردی برای کودکان می باشند. این همه اما سوای شرایط و ضوابط از جمله اینترنت پر سرعت، پشتیبانی 24 ساعته و استفاده از ملحفه و لوازم آرایشی و بهداشتی درجه یک می باشد.

شرکت های همکار می توانند برای اجاره این خانه ها راسا اقدام به راه اندازی کانال فروش و یا همکاری با سایر فعالان بازار شوند اما استفاده از مزایای باشگاه وفاداری برای مشتریان ماریوت در قبال اجاره این خانه ها تنها در زمانی ممکن خواهد بود که خانه مورد نظر از طریق سایت ماریوت رزرو گردد.

واکنش هتلداران ماریوت به ورود این برند به بازار خانه های استیجاری

اما ظاهرا این اقدام تازه ماریوت چندان به مذاق هتلداران این شرکت خوش نیامده است. یکی از هتلداران ماریوت با انتقاد از سیاست جدید این گروه برای ورود به دنیای خانه های استیجاری به یکی از سایت های خبری می گوید: « بسیاری از هتلداران با من در مخالفت با اقدام تازه ماریوت هم عقیده هستند. این گروه با ورود به بازارهای متنوع در حال نابود کردن کسب و کارهای نوپا و جوان است.»

ماریوت که چندی پیش هفت هزارمین هتل خود را نیز افتتاح نمود به تازگی اعلام داشته که ظرف سه سال آینده این رقم را تا 1700 هتل دیگر افزایش خواهد داد. هتلداران ماریوت اما در واکنش به این خبر می گویند: « اینکه این گروه همچنان در حال افزایش هتل های خود در بازارهایی است که از قبل حضوری پررنگ در آن ها داشته بمعنای سخت تر کردن کار هتلداران قبلی همان بازار برای سود بیش تر است.»

این اعتراض هتلداران ماریوت به گسترش بازار گروه در حالی است که باشگاه وفاداری ماریوت با 125 میلیون عضو، قدرتمندترین باشگاه اعضا یک گروه هتلی در جهان است و این خود مسافران بسیاری را روانه هتل های ایشان می سازد. با این وجود ورود این گروه به بازار خانه های استیجاری می تواند بخش قابل توجهی از این ظرفیت را معطوف خانه های استیجاری بجای هتل ها کند؛ ورودی که شاید در آینده ای نچندان دور تهدیدی جدی برای تمامی بزرگان این بازار محسوب شود.

برداشت و انتشار مطالب تنها با ذکر «سایت بازارهتل» به عنوان منبع مجاز می باشد.

توجه! دیدگاه های ارسالی تنها پس از تایید سایت بازارهتل نمایش داده خواهند شد.
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد