پنج راه برای کاهش گردش نیروی کار در بخش پذیرش هتل

کتی کوک

مدیر بخش آموزش و توسعه شرکت مشاوره ای Kennedy Training Network

04 اسفند 1397 | 00:02 | 0 نظر | 625 بازدید

به عنوان کسی که حرفه اصلی اش آموزش نیروی انسانی در بخش پذیرش و خط مقدم هتل هاست همیشه هتلداران را در مواجه با معضل تکثر گردش نیروی کار در این بخش دیده ام.

بازار اخبار و تجهیزات هتل: گردش نیروی کار در هر بخشی از هتل می تواند با توجه به سختی های بازار کار و یافتن نیروی انسانی مناسب دشواری های خاص خودش را داشته باشد بویژه در بخش پذیرش هتل ها که استرس بالا و تماس مستقیم با مهمانانی که کوچکترین نقصی را متوجه کارکنان این بخش می سازند، بیش تر دیده می شود.

هر چند در تمام این 37 سالی که کار کرده ام از کارمند بخش پذیرش گرفته تا مدیر این بخش در هتل های بزرگ و در نهایت مدیر بخش آموزش نیروهای فرانت آفیس در یک شرکت مشاوره ای، خیلی امور بواسطه پیشرفت های تکنولوژی تغییر کرده است اما اکنون مدیران به این مساله واقف تر از هر زمان دیگرند که اگر کارمندان خود را خوب نگاه دارند، آنها نیز مشتریانشان را خوب نگاه خواهند داشت!

بازار اخبار و تجهیزات هتل - راه های کاهش گردش نیروی کار در هتل

من تقریبا تمام 16 سال ابتدایی کارم را در بخش پذیرش به عنوان کارمند، سوپروایزر و مدیر سپری کردم و از زمان ورود، همیشه مساله گردش نیروی کار در این بخش دغدغه اصلی مدیران بوده اما من در هر هتلی که کار کردم توانستم با احترام و رفتارم در برابر کارمندانم همچون اعضای یک خانواده آن ها را نسبت به جایگاه و شغل خود وفادار نگاه دارم بطوریکه هنوز بسیاری از آن ها تا به امروز در زمره دوستانم به شمار می آیند.

اما کلید این موفقیت در دستان شما به عنوان مدیر بخش پذیرش یا هتل است. بنابراین اگر به پنج توصیه ای که در ادامه می آید توجه کنید به شما اطمینان می دهم که کمترین گردش نیروی کار را نه تنها در این بخش بلکه در سایر بخش های هتل تان تجربه خواهید کرد.

1.برنامه شیفت های کاری را در زودترین زمان ممکن اعلام کنید.

این را بسیار شنیده ام که برنامه ساعات کاری در آخرین لحظه ممکن به کارکنان بخش پذیرش اطلاع داده می شود و این موضوع ناامیدکننده ای است که می تواند یکی از دلایل از دست دادن نیروهای خوب در این بخش باشد. اگر برنامه کاری از شنبه آغاز می شود و آنوقت شما برنامه شیفت های کاری را در روز جمعه یا پنجشنبه آماده کنید، عملا فرصت هر گونه برنامه ریزی برای زندگی شخصی کارکنان در طول هفته آتی را از آن ها گرفته اید. بنابراین بهتر است برنامه شیفت ها و ساعات کاری را در زودترین زمان ممکن و حتی الامکان پیش از آخر هفته اعلام کنید. بگذارید کارمندان از امکان کار نکردن در آخر هفته که به ندرت پیش می آید، نهایت لذت و استفاده را ببرند. همه ما می دانیم که این شغل تمام ساعات و روزهای هفته را در بر می گیرد اما با این کار می توانیم به کارمندان اجازه دهیم تا برای زندگی شخصی خود بهتر برنامه ریزی کنند.

2.در برابر درخواست های مرخصی عادلانه رفتار کنید.

در برابر درخواست های مرخصی افرادی که کمتر نسبت به باقی کارکنان درخواست داده اند از سیستم "نوبت توست" استفاده کنید. کافی است جدولی از تعداد مرخصی های داده شده در طول سال به کارکنان این بخش تهیه کنید تا در زمان ارائه درخواست های تازه به عدالت رفتار کنید. ضمنا در برابر تغییر شیفت های کاری بین خود افراد که حتما به تائید شما هم خواهد رسید، منعطف باشید.

3.زادروز کارمندان خود را از یاد نبرید.

اگر بودجه سازمانی شما اجازه می دهد می توانید به سادگی با یک کیک کوچک و چند شاخه گل و بادکنک تولد کارمندان خود را خاطره سازی کنید در غیر اینصورت نگارش یک پیام تبریک از طرف شما و همکاران و اعطای آن در شکل یک کارت تبریک هم میتواند بیانگر احترام و اهمیت دادن شما به کارمندتان باشد.

4.کارمندان را با پیام های مثبت مهمانان درباره آن ها به خاطر بسپارید.

سعی کنید تا در جلسات هفتگی یا ماهانه داخلی که با کل کارکنان هتل تان برگزار می کنید، کارمندانی را که مورد تقدیر و ستایش مهمانان هتل قرار گرفته اند را در برابر دیگران تشویق کنید و پیام مهمانان درباره آن ها را در جلوی سایرین بخوانید. این کار اگر همراه با یک پیام قدردانی و دستخطی از جانب شما نیز همراه شود تاثیر دوچندانی خواهد داشت.

5.در روزهای شلوغ کاری حواستان به سلامت کارمندانتان باشد.

همیشه "خوراکی" یک مشوق خوب به شمار می رود. بنابراین اشکالی ندارد اگر در روزهای شلوغ کاری که کمتر از هر زمان ممکن امکان استراحت وجود دارد، به کارمندان بخش پذیرش خود این اجازه را بدهید تا از روم سرویس یا آشپزخانه سفارش دهند. یک غذای آماده در یک روز شلوغ کاری یا یک نوشیدنی خنک در روز گرم تابستانی می تواند روحیه کارمندان این بخش را همچنان بالا نگاه دارد.

مسلما امکان اعطای مرخصی بیش تر و اضافه حقوق به منظور تشویق کارمندان نهایت ایده آل هر مدیری است اما در واقعیت، اوضاع اقتصادی چنین اجازه ای را نمی دهد. بنابراین در این صنعت که بر اساس ماهیت کاری خود، کارمندان آن همواره به شکل یک خانواده در کنار هم قرار می گیرند، با انجام کارهای کوچکی که گفته شد می توان حس وفاداری را افزایش و از گردش نیروی کار جلوگیری نمود.

منبع: hospitalitynet.org

برداشت و انتشار مطالب تنها با ذکر «سایت بازارهتل» به عنوان منبع مجاز می باشد.

توجه! دیدگاه های ارسالی تنها پس از تایید سایت بازارهتل نمایش داده خواهند شد.
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد