جدب نیروی کار در صنعت هتل از زاویه ای دیگر؛

چرا استخدام می کنید و چرا باید استخدام شوید؟

داریوش آل آقا

سردبیر

alagha56@gmail.com
18 بهمن 1397 | 17:03 | 0 نظر | 734 بازدید

انتخاب و استخدام کارکنان کارامد و متعهد برای کارفرمایان از یک سو و شانس کار کردن و کسب تجربه بیش تر در یک برند یا یک هتل موفق برای کارجویان از سوی دیگر در کنار ریسک و عواقب گردش نیروی کار برای هر دو طرف، موضوع "استخدام" را به یکی از چالش های اصلی امروز صنعت هتل تبدیل کرده است.

بی تردید اینکه کارفرمایی بتواند یک نیروی کار ماهر و با کیفیت را منطبق با توانایی های مالی خود جذب و در بلند مدت موفق به حفظ آن شود، همانقدر موفقیت محسوب می شود که یک نیروی کار بر اساس توانایی های مهارتی و خصوصیات روحی خود بتواند یک پست مناسب با حقوق و مزایای عالی پیدا کند. اما پایه رسیدن به این تعامل برد – برد در صنعتی همچون صنعت هتل که "نیروی کار" از ستون های موفقیت آن محسوب می شود، پاسخی صادقانه به پرسش های زیر در مقام کارفرما و کارجو را می طلبد:

بازار اخبار و تجهیزات هتل - استخدام در هتل

چرا استخدام می کنید؟

واقعیت تاسف برانگیز آنست که سوای برندهایی که پذیرش نیروی کار در آن ها از طریق مدیران منابع انسانی و به اصطلاح به شکلی حرفه ای انجام می شود، بسیاری از کافرمایان هتل های مستقل هنوز تعریفی درستی از استخدام ندارند. برای ایشان صرف اینکه کسی بتواند پست خالی در هتل شان را با حداقل حقوق پوشش دهد، استخدام محسوب می شود بنابراین قبل از هر چیز به میزان حقوق درخواستی و هزینه هایی که استخدام برایشان به دنبال خواهد داشت، می اندیشند.

این در حالی است که صرفنظر از ویژگی های اخلاقی و مهارتی برای یک پست، میزان تعهد و نگرش و زاویه دید افراد به کار بیش از حقوق درخواستی و سفارش دیگران اهمیت دارد. کارمندی که شغل پیشنهادی را تنها به صورت موقتی تا زمان پیدا کردن کاری دیگر می خواهد یا هدفش از کار تنها گذران زندگی و ایجاد امنیت خاطر به لحاظ برخورداری از حقوقی ماهیانه و بیمه و غیره است، برای مجموعه تنها یک نیروی کار ساده و ماشینی محسوب می شود که کمترین تلاشی برای ارتقا موقعیت خویش از طریق اصول کاری نخواهد کرد و نتیجتا کمکی برای پیشرفت مجموعه نیز نخواهد بود.

از طرف دیگر این واقعیت نیز را باید پذیرفت که بکارگیری نیروهای کارآمد، تحصیلکرده و با تجربه هزینه های خاص خود را دارد. یعنی نمی توان با حداقل حقوق و بدون ارائه مزایا و بسته های تشویقی، انتظار جذب نیروی های توانمند را داشت. حال هر قدر پست پیشنهادی اهمیت و جایگاه بالاتری داشته باشد، میزان اهمیت به رضایت بخشی به نیروی استخدامی بیش تر می گردد. این موضوع بویژه در بازارهایی که با بحران کمبود نیروی کار ماهر مواجه اند، اهمیت بیش تری دارد.

در مورد پست های پائین تر در چارت سازمانی هم انگیزه و جاه طلبی نیروی کاری که استخدام می کنید بیش از سایر ویژگی های وی اهمیت دارد. نیروی کاری که جاه طلبی ارتقای شغلی از طریق ارائه توانمندی و دانش خود را نداشته باشد و تنها به حفظ موقعیت کنونی خود بسنده کند در مرور زمان دچار روزمرگی و رخوت و از دست دادن انگیزه می شود تا جایی که بعد از مدتی حتی در انجام امور عادی کار خود نیز باز می ماند و تنها در پی گذر زمان و پایان روز کاری خود خواهد بود. و این موضوع در طول زمان با سرایت به سایر کارکنان، معضل بزرگ کاهش راندمان کاری را به همراه خواهد داشت.

بنابراین باید دوباره از خودتان بپرسید که دلیل اصلی برای استخدام چیست و با توجه به منابع مالی، امکانات و ظرفیت هایی که دارید، به دنبال چه نیرویی می گردید. هر قدر پاسخ به این پرسش صادقانه تر باشد، شانس پیدا کردن نیرویی منطبق با درخواست هایتان بیش تر و در نتیجه گردش نیروی کار کمتری خواهید داشت.

چرا باید استخدام شوید؟

در سمت دیگر، کاندیدا هم باید بداند که تا چه اندازه با پست پیشنهادی انطباق مهارتی و از آن مهم تر همخوانی روحی دارد و اینکه با اشغال آن پست تا چه میزان می تواند اسباب پیشرفت های فردی و مجموعه ای که در آن کار می کند را فراهم کند. بر اساس این نگرش، حقوق و مزایای پست پیشنهادی اهمیت کمتری پیدا می کند و معیار اصلی، ظرفیت و فضای رشد قرار می گیرد که خود دربرگیرنده گزینه هایی همچون محیط کاری، فضای آموزشی و تربیتی، سطح و نوع تعاملات با همکاران و مدیران و از همه مهم تر نوع نگرش مجموعه به کارکنان خویش است.

به عبارت بهتر در یک مجموعه حقوق و مزایا زمانی ارزش پیدا می کند که هم راستا با رشد کارکنان باشد. مجموعه ای که امکان رشد برای کارکنانش فراهم نکند هرقدر هم به لحاظ مالی تامین کننده و مناسب عمل کند، شانس چندانی برای پیشرفت های بزرگ نخواهد داشت چراکه حلقه اتصال بین مجموعه و کارکنان تنها مسائل مالی است بنابراین هر زمان که خللی در این امر بوجود آید بحران گردش نیروی کار را در پی خواهد داشت. در حالی که در مجموعه های پویا که بخشی از درآمد کارکنان به پیشرفت های فردی و گروهی تعریف و وابسته شده و در آن فضای آموزشی – کاری وجود دارد، حتی در بحران های مالی نیز شاهد وفاداری کارکنان به خود خواهد بود و سرعت پیشرفت در آن بیش از مجموعه هایی با تمکن مالی بهتر می باشد.

از همین روی بیش از آنکه ورود به یک مجموعه ذهن تان را درگیر کند باید خود را در آن مجموعه فرض کرده و موقعیت و شانس پیشرفت خود را بسنجید. در این وضعیت بهترین راهنمای ذهنی فرض انگاشتن خود در مقام کارفرماست و اینکه اگر شما جای وی بودید فردی با ویژگی های مهارتی و روحی خودتان را برای پست مورد نظر بر می گزیدید یا خیر. تنها در این حالت است که می توانید توقعات خود از مجموعه را واقعی تر تجسم و درخواست کنید.

در دنیای ماشینی امروز که استرس و فشارهای کاری هر روز زیادتر می شود، کار کردن در محیط های دوستانه و داشتن روابط خوب با مدیران بخش ها یکی از بزرگ ترین مزیت های هر شغل محسوب می شود. کار کردن در چنین فضایی علاوه بر کاهش استرس های کاری اسباب پیشرفت را نیز فراهم می کند که این خود باید مهم ترین هدف از استخدام تعریف شود.

حرف آخر: با خودتان صادق باشید

صداقت در کلام و رفتار مهم ترین ویژگی موفقیت در این صنعت است که از همان بدو شناخت طرفین (کارفرما و کارجو) باید مدنظر قرار گیرد.

 در مقام کارفرما با نیروی خود صادق باشید و بجای وعده های پوچ مالی و ایجاد تصاویر غلط از پست پیشنهادی، دورنمایی واقع بینانه از امکان پیشرفت در مجموعه را ترسیم کنید و اینکه در این راه چه کمکی را در ازای چه قابلیتی از طرف تان می توانید انجام دهید. نیروی های باسابقه شما می توانند برگ برنده تان در جذب نیروی کارامد جدید باشند پس شانس همکاری با آنان را در زمره مزایای کار در مجموعه تان ذکر کنید. این مهم علاوه بر اعتبار بخشیدن به برندتان، حس احترام و ارزش گذاری در مجموعه را برای نیروی تازه وارد پررنگ خواهد کرد.

در مقام کارجو هم نسبت به آنچه از توانایی ها و تجارب خود شرح می دهید همانقدر صادق باشید که در بیان درخواست ها و توقعات خود از محیط کاری. اگر بواقع سطح دانش شما مطابق با پست پیشنهادی نیست یا احساس می کنید که تا پیش از قبول آن پست باید مهارت بیش تری برای آن کسب کنید، این موضوع را صادقانه بیان کنید و از اشتیاق خود برای یادگیری و قبول مسئولیت بگوئید. اگر برای ویژگی هایی همچون کار کردن برای یک برند یا هتل بزرگ، داشتن همکارانی با سابقه، محیطی دوستانه، مدیران دلسوز، امکان پیشرفت و غیره، نرخ گذاری کنید مطمئنا در برابر توقعات مالی تان از مجموعه منعطف تر و واقع بینانه تر خواهید بود.

برداشت و انتشار مطالب تنها با ذکر «سایت بازارهتل» به عنوان منبع مجاز می باشد.

توجه! دیدگاه های ارسالی تنها پس از تایید سایت بازارهتل نمایش داده خواهند شد.
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد