توصیه ای برای مدیران جوان هتل ها؛

چگونه برای کارمندان خود مربی باشید نه مدیر!

07 بهمن 1397 | 21:08 | 0 نظر | 627 بازدید

چرا بسیاری از مدیران از انتقال اطلاعات و دانش خود به سایر کارکنان و مدیران هم رده واهمه دارند؟ چرا این دسته مدیران سعی می کنند کارها را تا جایی که امکان دارد خود انجام دهند تا مجبور نباشند همه راه حل های ممکن برای واگذاری امور به دیگران را توضیح دهند؟ پاسخ ساده است: برای اینکه آن ها می خواهند "مدیر" باقی بمانند و از اینکه دیگران با آگاهی از دانسته ها و تجربیات شان جایگزین ایشان شوند، واهمه دارند.

بازار اخبار و تجهیزات هتل: یکی از شروط پیشرفت در هر محیط کاری استفاده از تجربیات و دانش همکاران و مدیران با سابقه آن مجموعه است اما در بسیاری از موارد نوع برخورد این افراد به پرسش ها و واکنش ایشان به مشکلات کاری به گونه ای است که کمتر کسی رغبت نزدیکی به آن ها را پیدا می کند. این خصیصه اخلاقی اما به ویژه در افرادی مشهود است که به نوعی از موقعیت کاری خویش در مجموعه مطمئن نبوده و با ترس از دست دادن جایگاه خویش سعی می کنند تا همه دانش و آگاهی خود را تنها و تنها برای خود نگاه دارند تا مبادا دیگران با پی بردن به آن ها رقیبشان گردند.

بازار اخبار و تجهیزات هتل - چگونه برای کارمندان خود مربی باشید نه مدیر!

اما زیان بروز و شیوع این شیوه رفتاری در برخی صنایع بسیار مشهودتر از سایر صنایع است. از همین روی سعی می شود تا به مدیران بویژه نسل جوان ایشان همواره نگرش "مربی بودن" بجای مدیر بودن آموزش داده شود. این اهمیت تا بدانجاست که "جری مک کانوی" از کارشناسان این حرفه معتقد است صنعت مهمان نوازی بدون وجود مربیان خواهد مرد!

وی که خود سال ها تجربه مدیریت در عرصه غذا و نوشیدنی در برندهای مطرح هتلداری جهان را داشته با اشاره به خاطرات خود از کار با مربیانی که در رشد حرفه ای وی اثر گذاشته اند، در مقاله ای تحت عنوان "چگونه مربی بهتری برای مدیران و کارکنان خود باشید؟" به تشریح خصوصیاتی که باید یک مدیر در مقام مربی داشته باشد پرداخته است که در ادامه برداشتی از این ویژگی ها را می خوانید:

تمایل به انتقال دانش و تجربیات فردی

همانگونه در مقدمه هم عنوان گردید اصلی ترین دلیلی که مانع از اشتراک دانش و تجربه افراد با دیگران می شود، ترس از دست دادن پست و موقعیت شغلی است بنابراین باید نگرش خود به این موضوع را تغییر دهید. مسلما اگر این تفکر که پیشرفت افرادی که با آن ها کار می کنید می تواند پشرفت شما را هم به همراه داشته باشد، جایگزین ترس از رقیب سازی در ذهن تان گردد می توانید با خیالی آسوده و سخاوتمندانه تر دانش و تجربیات خود را در اختیار دیگران قرار دهید.

ایجاد علاقه شخصی                                                                                                                                                 

علاقه شخصی در ایفای نقش مربیگری کاملا بستگی به زندگی شخصی افراد دارد. یعنی تا زمانی که مدیری در زندگی شخصی خود احساس رضایت نداشته باشد نمی تواند بخوبی در نقش مربی ظاهر شود چراکه این دو وجه کاملا بر یکدیگر اثر دارند. از همین روی باید سعی کنید تا به کارکنان خویش علاوه بر امور کاری، مسائل اخلاقی و الگوبرداری های درست در راستای بهبود تفکرات و زندگی شخصی را نیز بیاموزید تا بهره وری آنان افزایش پیدا کند.

نگرش مثبت و دید وسیع

یکی از اصلی ترین ویژگی های یک مربی باید وسعت دید و نوع نگرش وی به مشکلات باشد. مربیان به مشکلات به چشم فرصتی برای یادگیری و کسب تجربه نگاه می کنند و سعی می کنند تا صرفنظر از موقعیت هایی که پیش می آید، همواره مثبت اندیش باشند. بنابراین اگر می خواهید مربی موفقی باشید باید بتوانید در مواجه با مشکلات، خویشتن دار و آینده نگر باشید و این نگرش را هم به کارکنان خود ترزیق کنید.

احترام به کار و همکاران

بخاطر داشته باشید که یک مربی باید بتواند احترامی را که برای کار و حرفه خویش قائل است را در گفتار و رفتارش نشان دهد. در اینصورت است که همکاران و کارمندان نیز بر اساس همان حس احترامی که برای کارتان قائل هستید با شما و حرفه تان برخورد خواهند کرد. به دنبال همین احترام است که رفتار شما با دیگران نیز تغییر خواهد کرد و حسی از احترام توام با دوستی و رفاقت را ایجاد خواهد کرد. لبخند و خوشرویی شما بخش مهمی از این احترام است.

راهنمایی و بازخورد

ویژگی بارز یک مربی در کار با دیگران این است که نسبت به آنچه که می گوید تعهد دارد. به این معنا که اگر برای مشکلی راه حلی ارائه و دیگران را مجاب به انجام آن کرد در ادامه خواستار نظر ایشان درباره راه حل پیشنهادی و شناخت مزایا و معایب احتمالی آن برای بهبود راه حل می گردد. این نوع برخورد سبب می شود تا همکاران و کارمندان حتی اگر با آنچه که مربی می گوید، موافق هم نباشند در برابر گفته اش موضع گیری نکرده و آنرا در جهت صلاح و پیشرفت خود فرض کنند.

کمک به رشد و ارتقا شغلی دیگران

از آنجا که مربیان تجربیات خود را در راستای ارتقا شغلی همکاران و کارمندان خود به اشتراک می گذارند بهتر از هر کس دیگری می توانند نسبت به توانایی های کارمندان خود قضاوت کنند. به همین دلیل نیز قادرند تا پست های مناسب برای افراد را بر اساس سطح دانش و تجربیات و علاقه مندی هایشان شناسایی و آنان را در مسیر پیشرفت قرار دهند. مربیان با همین نگرش می توانند مشاوران بسیار خوبی برای مدیران بالادستی برای شناخت بهتر زیر مجموعه خود باشند.

مک کانوی در پایان این یادداشت باردیگر تاکید می کند که در آینده تنها مدیرانی موفق خواهند بود که سبک مربیگری در کار خود داشته باشند و مدیران بالادستی هم تنها افرادی را در کنار خود نگاه خواهند داشت که بتوانند در نقش مربی و مشاور کار کنند و نه فقط مدیر.

برداشت و انتشار مطالب تنها با ذکر «سایت بازارهتل» به عنوان منبع مجاز می باشد.

توجه! دیدگاه های ارسالی تنها پس از تایید سایت بازارهتل نمایش داده خواهند شد.
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد