رنسانس در روم سرویس هتل ها؛ بازگشت از مرز فراموشی

21 دي 1397 | 15:55 | 0 نظر | 788 بازدید

خدمت "روم سرویس" هتل ها که تا همین چندی پیش در آستانه حذف قرار گرفته بود با رنسانسی در محتوا بار دیگر در آستانه بازگشت به مرکز توجه خدمات قرار گرفته است.

بازار اخبار و تجهیزات هتل: همین چندی پیش بود که احتمال حذف تدریجی روم سرویس در گروه هتل های هیلتون و متعاقب آن اعلام آمار ناامید کننده استقبال از آن در هتل ها از یک پایان تلخ برای یکی از قدیمی ترین و محبوب ترین خدمات دنیای هتل ها خبر می داد اما ایجاد تغییرات اساسی در محتوا و ارائه نوین آن باردیگر این خدمت را در کانون توجهات مدیران هتل برای کسب درآمد بیش تر و نیز مهمانان برای لذت بیش تر از اقامت قرار داده است.

بازار اخبار و تجهیزات هتل - روم سرویس هتل

اگر تا دیروز ماهیت این خدمت حتی در هتل های لوکس جدا از سرو صبحانه، صرفا ارائه محدودی از منوی رستوران هتل با شکلی از سفارش و پذیرایی سنتی را شامل می شد، امروز اما این خدمت قدیمی به لطف تغییر فلسفه وجودی و پیشرفت های تکنولوژی و نیز ارائه خدمات نوین مجددا به دوران شکوه گذشته خود بازگشته است. به طوری که "رام گوپتا" یکی از کارشناسان و مشاوران صنعت هتل از این تغییرات به عنوان یک رنسانس یاد می کند و اعتقاد دارد که این روند اجتناب ناپذیر بوده و همزمان با تغییرات ذائقه و سلیقه مهمانان بازهم شاهد تحولات دیگری از آن در آینده خواهیم بود.

وی در یادداشتی با همین عنوان در سایت فورهتلیر به اینکه چرا تغییرات روم سرویس ها را باید رنسانس خواند، پرداخته که برداشتی از آن در ادامه آمده است:

تولد منوی های متنوع

اساسی ترین تغییر در روم سرویس هتل ها را باید تحول و غنی شدن منوی آن ها دانست. منوی روم سرویس ها که تا پیش از این تنها به چند خوراکی سبک محدود می شد و در بهترین حالت در بعد بین المللی تنها سالاد، لازانیا یا پاستا را در بر می گرفت و هر مسافری برای تنوع بیش تر مجبور به مراجعه به رستوران هتل بود، حالا به کلی دگرگون شده اند. به طوریکه علاوه بر ایجاد تنوع و افزایش دایره انتخاب ها سعی می شود تا با خلق دوباره خاطرات کودکی یا نوستالژی ها مهمانان را راضی تر از پیش نگاه داشت.

در این راه، منوها از چند گزینه ساده به انتخاب های متنوعی از پیش غذاها، غذاهای اصلی سرد و گرم و حتی انتخاب های سرآشپز در کنار انواع ساندویچ و اسنک ها رسیده اند. در این بین در کنار انواع نوشیدنی ها انواع دسر و شیرینی جات هم به منوی روم سرویس ها راه یافته اند و حالا می توان از چیزکیک و پودینگ شکلاتی گرفته تا انواع شیرینی های خانگی را هم سفارش داد.

پیش بسوی ارگانیک

استفاده از میوه و سبزیجات تازه بدون دخالت مواد شیمیایی در پرورش و تهیه غذاهای ارگانیک یکی از اصلی ترین گرایش های این چند سال اخیر هتل ها بوده و بر همین اساس سعی شده تا منوی روم سرویس ها نیز از این نظر کامل و چشمگیر باشد.

این گرایش اما تنها به خوراکی ها محدود نمی شود و پس از آنکه کنار گذاشتن نی های پلاستیکی تقریبا در تمامی هتل های برندهای صاحب نام فراگیر شد حالا سعی می شود تا در ظروف سرو غذا نیز از مواد قابل بازیافت و گیاهی استفاده کرد. در همین راستا، در برخی هتل ها علاوه بر استفاده از سینی، بشقاب و کارد و چنگال های غیر پلاستیکی، تحویل غذاها نیز در بسته بندی ها و پاکت های کاغذی قهوه ای قابل بازیافت برای غذاهای برون بر انجام می شود.

وعده های غذایی کوچک نامحدود

اگر دیرهنگام به هتل محل اقامت تان رسیده باشید، شاید نتوانید و یا نخواهید یک وعده غذای کامل شام را میل کنید بنابراین ترجیح تان این خواهد بود تا یک وعده غذای سبک آنهم در اتاق تان صرف کنید، بنابراین استفاده از روم سرویس بهترین انتخاب است. روم سرویس های امروزی هتل ها نیز بر اساس همین اصل سعی می کنند تا انتخاب های متنوعی را برای اینگونه موقعیت ها در اختیار مهمانان خود قرار دهند.

از سوی دیگر تجربه نشان می دهد که مهمانان جوان امروزی ترجیح می دهند تا وقت خود را بیش تر صرف گشت و گذار در مقصد کنند تا در رستوران هتل. از این رو تهیه یک غذای سبک و همراه بردن آن می تواند مزیت بزرگی برای آنان به حساب آید و این همان برگ برنده روم سرویس هاست. ضمن آنکه مهمانان تجاری را هم می توان شامل این نیاز دانست.

ارتقا در خدمت رسانی

اما تمام رنسانس روم سرویس ها در خدمات و تنوع غذایی آن ها خلاصه نمی شود چراکه حالا نوع پذیرایی و ارائه آنچه مهمان تقاضا کرده است نیز متفاوت تر از پیش شده است. در واقع دیگر دوران چیدمان تمام تقاضای مهمان بر روی یک سینی و بردن آن به اتاق وی تمام شده است و هتل ها سعی می کنند تا برای لذت هرچه بیش تر مهمان از آنچه سفارش داده علاوه بر رعایت اصول دفعات سرو پیش غذا، غذای اصلی و دسر حتی در چیدمان و دکوراسیون میز سرو و استفاده از لوازم و ظروف نیز خلاقیت و ابتکار بیش تری داشته باشند.

از این گذشته حتی نوع سفارش گرفتن از مهمانان نیز تغییر یافته است. امروزه به لطف پیشرفت های تکنولوژی و بهره گیری هتل ها از اپلیکیشن های ارائه خدمات، مهمان بجای سفارش تلفنی در شکل سنتی تنها با چند کلیک ساده می تواند هر آنچه درباره منو لازم است را بداند و برای هر زمان که مایل است سفارش داده و از هزینه آن نیز آگاه گردد.

با همه این تغییرات اما همچنان وجود این سرویس برای بسیاری از هتلداران پرهزینه و قابل حذف محسوب می شود حال آنکه می توان با اعمال تغییراتی که ذکر شد همچون بسیاری دیگر از هتل های صاحب نام از آن علاوه بر کسب درآمد در بازاریابی و مشتری مداری نیز بهره مند شد.

برداشت و انتشار مطالب تنها با ذکر «سایت بازارهتل» به عنوان منبع مجاز می باشد.

توجه! دیدگاه های ارسالی تنها پس از تایید سایت بازارهتل نمایش داده خواهند شد.
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد