صنعت هتل کشورمان در آذرماه 1397

پایان یک دعوا؛ نرخ هتل ها به ریال باقی ماند

01 دي 1397 | 03:15 | 0 نظر | 518 بازدید

با تاکید معاون گردشگری کشور، مبنای نرخ هتل ها به ریال باقی ماند تا تلاش هتلداران برای نرخ گذاری دلاری بی نتیجه بماند.

بازار اخبار و تجهیزات هتل: جنجال درخواست نرخ گذاری دلاری هتل ها برای مسافران خارجی که واکنش های متعددی را به همراه داشت سرانجام با تاکید سازمان بر "ریال" به عنوان مبنای نرخ هتل پایان یافت. با این وجود اما تصویب طرح وزاتخانه شدن سازمان را باید مهم ترین خبر آذرماه صنعت هتل کشورمان دانست که در ادامه به آن و سایر اخبار مهم این ماه اشاره شده است.

بازار اخبار و تجهیزات هتل - نرخ گذاری هتل ها

سرانجام طرح وزارتخانه شدن سازمان به تصویب رسید

روز چهارشنبه هفتم آذر، نمایندگان مجلس پس از رفع ایرادات شورای نگهبان با تبدیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به وزارتخانه موافقت کردند. این طرح با 159 رأی موافق، 22 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 214 نماینده حاضر در جلسه بتصویب رسید.

گفتنی است در ماده واحده اصلاحی قید شده است که از تاریخ تصویب این قانون سازمان مذکور با تمامی اختیارات و وظایفی که به موجب قوانین و مقررات با رعایت بند (د) ماده (29) قانون مدیریت خدمات کشوری با اصلاحات و الحاقات بعدی و بند (الف) ماده (28) قانون برنامه 5 ساله ششم توسعه و بدون توسعه تشکیلات و افزایش نیروی انسانی به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تبدیل می‌گردد. هزینه ناشی از تغییر عنوان دستگاه نیز می بایست از محل صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری تأمین گردد. همچنین در تبصره این ماده واحده عنوان شده است که در تشکیل این وزارتخانه رعایت موازین شرعی ضروری است.

پایان یک دعوا؛ نرخ هتل ها به ریال باقی ماند

با تاکید معاون گردشگری کشور، مبنای نرخ هتل ها به ریال باقی ماند تا تلاش هتلداران برای نرخ گذاری دلاری بی نتیجه بماند. ولی تیموری در این باره با استناد به دستورالعمل نرخ‌گذاری تاسیسات گردشگری در سال 94 باردیگر متذکر شد که مبنای نرخ گذاری هتل ها به ریال بوده و هتل ها تنها می توانند بر اساس نرخ اعلامی بانک مرکزی در تبدیل ارز و البته رضایت و درخواست مهمانان خارجی، نرخ اتاق های خود را به سایر ارزهای رایج دریافت دارند. بدین ترتیب کشمکش های چند وقت اخیر بین هتل داران و سایر دست اندرکاران گردشگری کشور بویژه جامعه تورگردانان بر سر نرخ ریالی و ارزی با باقی ماندن نرخ هتل ها به ریال خاتمه پیدا کرد.

ارزش گذاری سامانه های رزرواسیون هتل؛ دردسر تازه هتلداران

تخلفات سایت های رزرواسیون در ارائه قیمت و عدم شفافیت در معیارهای ارزش گذاری هتل ها از سوی ایشان به دردسر تازه هتداران تبدیل شده است.

در همین رابطه جمشید حمزه زاده – رئیس جامعه هتلداران کشور در نامه ای خطاب به روسای جوامع هتلداری با اعلام اینکه گواهینامه های صادره از سوی این سامانه ها فاقد هر گونه ارزش قانونی و اعتبار می باشند، خواستار انجام اقدامات لازم در جهت آگاه سازی، شفافیت و اطلاع رسانی به واحدهای اقامتی در جهت احقاق حق مالکان و مدیران هتل ها شد. "محمدعلی فرخ‌مهر" رئیس اتحادیه هتلداران استان تهران نیز با بی اعتبار خواندن گواهینامه های اعطایی ارزش گذاری از سوی این سایت ها اعلام داشت که وقتی معیارهای انتخاب هتل برتر از سوی این شرکت‌ها مشخص نیست گواهینامه‌های آنان نیز اعتباری ندارد نیست زیرا به همه هتل‌ها اعطا شده و به نوعی همه به یک چشم دیده شده اند. رئیس جامعه هتلداران استان کرمان هم با انتقاد از رفتار سودجویانه این وب سایت ها، ورود آنان به بحث ارزش گذاری را بی دلیل و تنها برای منفعت طلبی خواند و خواستار اخذ مجوز آنان برای این کار از سازمان میراث فرهنگی شد.

برگزاری مجمع عمومی عادی و فوق‌العاده جامعه هتلداران ایران در شیراز

پنجشنبه مورخ 22 آذرماه و در حاشیه دهمین نمایشگاه بزرگ گردشگری پارس شیراز، مجمع عمومی عادی و فوق‌العاده جامعه هتلداران ایران و با حضور معاون گردشگری در محل هتل "بین‌الحرمین" شیراز، برگزار شد.

در این نشست علاوه بر بیان مشکلات همیشگی هتلداران، موضوعات واگذاری بخشی از وظایف و اختیارات سازمان به تشکل های خصوصی از جمله جامعه هتلداران و نیز نرخ‌گذاری هتل‌ها به بحث گذاشته شد. در این باره "ولی تیموری" معاون گردشگری از تشکیل کارگروهی ویژه برای تفیض اختیارات به تشکل های خصوصی نیز با حضور نمایندگان ایشان خبر داد. وی همچنین در پی گلایه و تهدید به شکایت اعضای جامعه هتلداران از سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کننده در پی ورود این سازمان به موضوع نرخ‌گذاری هتل‌ها، اعلام داشت که این موضوع بر اساس هماهنگی‌های بعمل آمده با سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کننده به زودی رفع و آئین‌نامه اجرایی نرخ‌گذاری نیز ابلاغ خواهد شد.

جشنواره سالانه ملی هتل جایگزین همایش سراسری هتلداران می شود

جامعه هتلداران در نظر دارد با توجه به برگزاری موفق همایش سراسری هتلداران در مهر ماه امسال، این نشست را در قالب جشنواره ملی هتل در کنار نمایشگاه تخصصی هتلداری، تجهیزات و صنایع وابسته هر ساله برگزار نماید. در نامه ای که با این عنوان و ذکر جزئیات آن به تشکل های هتلداری سراسری کشور ارسال شده، هدف از این جشنواره ایجاد انسجام ملی، اتحاد و همدلی، تمرکز هزینه و سرمایه هتلداران به شکل جامع، تخصصی و کاملا حرفه ای بیان شده است. گفتنی است، زمان و مکان این جشنواره هنوز مشخص نبوده و قرار است بعدا درباره آن تصمیم گیری شود.

افتتاح نخستین هتل هوشمند در شهمیرزاد استان سمنان

نخستین هتل هوشمند شهرهای نمونه گردشگری کشور در شهمیرزاد با حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی  به بهره برداری رسید. این هتل با زیربنای ۳۵۰۰ مترمربع در هفت طبقه شامل ۲ طبقه اقامتی برای اقامت حدود ۱۵۰  نفر در ۲۴ واحد اتاق و سوییت، دو طبقه سالن پذیرایی و چندمنظوره با ظرفیت هزار نفر، یک طبقه سالن غذاخوری و رستوران، فروشگاه صنایع دستی، کافی‌شاپ، و پارکینگ است. از ویژگی‌های این هتل می توان به برخورداری از سیستم تصفیه فاضلاب حاصل از مصرف آب هتل و سیستم کنترل هوشمند آن اشاره کرد.

برداشت و انتشار مطالب تنها با ذکر «سایت بازارهتل» به عنوان منبع مجاز می باشد.

توجه! دیدگاه های ارسالی تنها پس از تایید سایت بازارهتل نمایش داده خواهند شد.
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد