با تعاریفی تازه از پذیرش مهمان؛

طراحی و ساختار بخش پذیرش در هتل ها دگرگون می شود

27 مهر 1397 | 22:21 | 0 نظر | 704 بازدید

با تعاریف تازه صنعت هتل از چگونگی پذیرش مهمانان، شکل سنتی بخش پذیرش در هتل ها در حال دگرگونی اساسی است.

بازار اخبار و تجهیزات هتل: بخش پذیرش در هتل ها که در لابی و به عنوان نخستین محل برخورد مهمان با کارکنان هتل به شمار می رود، حالا با پیشرفت های تکنولوژی از یک سو و تعاریف تازه از مفهوم پذیرش مهمان، در حال تغییر چهره و حذف شکل سنتی خویش است بطوری که شاید در آینده ای نزدیک دیگر مکانی به عنوان بخش پذیرش یا front desk در هتل ها وجود نداشته باشد.

بطور مثال گروه هتل های ماریوت همچون ایرلاین ها این امکان را به مهمانان خود می دهد تا 48 ساعت پیش از ورود به هتل عملیات پذیرش را از طریق اپلیکیشن هتل انجام دهند و در روز ورود، مستقیما به اتاقی که برایشان آماده شده رفته و از تلفن همراه خود به عنوان کلید استفاده کنند. اگر هم مهمان چیزی مثل مسواک خود را فراموش کرده باشد کافی است تا از طریق اپلیکیشن هتل سفارش دهد تا برایش مهیا شود.

بازار اخبار و تجهیزات هتل - طراحی بخش پذیرش در هتل

هتل Moxy از گروه هتل های ماریوت در آمستردام هلند

با این وجود هنوز بسیاری از مهمانان ترجیج می دهند تا در بدو ورود مورد استقبال قرار گیرند و چه بسا مایلند این استقبال در مکانی ساده تر از آنچه که دکوراسیون و مبلمان مرسوم را در بر می گیرد انجام شود. واقعیت این است که طراحی لابی منعکس کننده میزان اشتیاق به ارتباط است چرا که قرار نیست مهمان فقط در اتاق خود بماند و لابی باید جایی برای ارتباط و برخورد با دیگران باشد. بنابراین انتظار می رود تا لابی و دیگر مناطق عمومی هتل تداعی کننده فضایی همچون هال یا نشیمن منازل باشند.

در همین حال، نخستین برخوردها ارزش بسیاری دارند و القای این حس به مهمان که حتما در برابر میزی که کسی در آنسو منتظر وی است، احضار خواهد شد، دیگر معنایی ندارد. به همین جهت امروزه سعی می شود تا به شکلی زیرکانه فضای لابی به گونه ای تقسیم بندی شود که عملیات پذیرش در حالی که مهمان در حال استراحت یا نوشیدن است همچون زمانی که در بار نشسته است، انجام گردد.

در این راستا تمامی المان ها، دکوراسیون و مبلمان لابی به عنوان مرکز ثقل ارتباطات در هتل باید منعکس کننده حس ارتباط باشد بویژه آنکه این موضوع یکی از نیازها و علایق جدی نسل جوان مهمانان هتل و مهمانان به اصطلاح Bleisure که سفری تفریحی – کاری دارند، محسوب می شود.

در این باره Jeff Pochepan از کارشناسان طراحی هتل می گوید: مهم نیست که کجای لابی و با چه مبلمانی آماده پذیرش مهمان هستید، مهم آنست که این نقطه حس خوشامدگویی داشته باشد. از این رو دیگر کانتر و میز بلندی که مهمان نتواند آنسوی آنرا مشاهده کند، کاربردی ندارد.

امروز مهمانان تمایل دارند تا چگونگی تراکنش های مالی و روند پذیرش و ترخیص خود را کنترل کنند و این نکته ای بسیار حیاتی است که طراحی های مدرن باید آنرا انعکاس دهند. مهمانان امروزی مایلند با میزبان خود تعامل چهره به چهره در یک فضا و وضعیت دوستانه داشته باشند تا مثلا از راهنمایی و توصیه های وی برای بهتر گذراندن تعطیلات خود استفاده کنند. بنابراین اگرچه پیشرفت های تکنولوژی این امکان را می دهد تا تمامی درخواست ها و تراکنش ها براحتی انجام شوند اما نمی توانند جای تعاملات و روابط انسانی را پر کنند.

بر اساس آنچه گفته شد مفهوم تازه ای از روند پذیرش مهمان در هتل ها با هدف تعامل بیش تر در فضایی متفاوت تر از گذشته در حال شکل گیری است. بطور مثال برند Radisson RED بخش پذیرش خود را به "فضای اجتماعی" تغییر داده و با نوعی کاربری "بار" آنرا pod نامیده است.

برند Moxy از گروه هتل های ماریوت هم در حرکتی مشابه از بار هتل به عنوان بخش پذیرش استفاده می کند به این صورت که متصدی بار در همان حال که نوشیدنی مهمان را سرو می کند، عملیات پذیرش را هم انجام می دهد.

 مسوولان ماریوت معتقدند اثر این خلاقیت برای مهمان مانند آن است که به منزل دوستی رفته و مورد استقبال قرار می گیرد. آن ها می گویند: این سبک از پذیرش می تواند در بار یا هر جای دنج دیگری از لابی باشد. مهم آن است که دیگر میز و صندلی و شکل سنتی بخش پذیرش را نداشته باشد.

برداشت و انتشار مطالب تنها با ذکر «سایت بازارهتل» به عنوان منبع مجاز می باشد.

توجه! دیدگاه های ارسالی تنها پس از تایید سایت بازارهتل نمایش داده خواهند شد.
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد