صنعت هتل کشورمان در شهریور سال 1397

از ترافیک نمایشگاهی تا تغییرات مدیریتی و ایراد به طرح وزارتخانه

30 شهريور 1397 | 23:38 | 0 نظر | 570 بازدید

شهریور ماه گذشته را باید پرخبرترین ماه در نیمه نخست سال دانست که در آن هم ترافیک نمایشگاهی دیده شد و هم تغییرات مدیریتی در سازمان و نیز ایرادات شورای نگهبان به طرح وزارتخانه شدن سازمان.

بازار اخبار و تجهیزات هتل: در شهریور ماهی که پشت سر گذاشته شد، صنعت هتل و گردشگری کشور بیش از هر ماه دیگر شاهد اخبار و وقایع گوناگون بود. اگرچه مهم ترین این اخبار، ایرادات شورای نگهبان به طرح تشکیل وزارتخانه و تغییر معاونت گردشگری کشور بود اما برگزاری پنج رویداد در این صنعت تنها در فاصله ده روز رکورد تازه ای از بی برنامگی را برجای گذاشت.

در ادامه نگاهی به مهم ترین اخبار شهریور ماه شده است:

ایراد شورای نگهبان به وزارتخانه شدن سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

در حالی که با تصویب طرح وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مجلس، اهالی گردشگری خود را در یک قدمی تحقق خواسته دیرین خود می دیدند، سخنگوی شورای نگهبان، روز بیست و چهارم شهریورماه از رد این طرح به دلیل داشتن بار مالی خبر داد!

با وجود این اظهارنظر، “جمشید حمزه‌زاده” در مقام دبیر مجمع تشکل‌های گردشگری کشور اعلام کرد که ایرادات شورای نگهبان به طرح تشکیل وزارتخانه گردشگری جزئی است و این طرح مجدد به مجلس باز خواهد گشت. گویا شورای نگهبان در اولین ایراد خود، اطلاق قوانین و مقررات مربوط به میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مواردی که خلاف موازین شرع باشد، نظیر قوانین و مقررات قبل از انقلاب را واجد اشکال دانسته است و آنچنانکه گفته شد ایراد اصلی، مستند به نظر تفسیری این شورا در خصوص اصل 75 ناظر به محل پیش‌بینی شده برای تامین بار مالی مربوط به تغییر عنوان سازمان به وزارتخانه آمده است.

سرانجام معاونت گردشگری کشور هم تغییر کرد

در حالی که در مرداد ماه گذشته خبر جدایی محب خدایی از معاونت گردشگری تنها ساعاتی دوام داشت اما در شهریور ماه رسما این شایعه رنگ واقعیت به خود گرفت و وی پس از ۳۹۳ روز جای خود را به محمد خیاطیان داد. خیاطیان در حالی به عنوان سرپرست معاونت گردشگری معرفی شد که سمت وی به‌عنوان معاون توسعه مدیریت سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری حفظ شده است.

همچنین طی حکمی از سوی علی‌اصغر مونسان، حسین اربابی نیز به سمت معاونت سرمایه گذاری این سازمان، منصوب گردید.

ترافیک سنگین در برگزاری نمایشگاه های گردشگری و هتلداری

بازرترین نکته و خبر شهریور ماه ترافیک عجیب نمایشگاهی در یک دوره ده روز بود بطوریکه با احتساب نشست سراسری جامعه هتلداران رکورد قابل تاملی در بی برنامگی و کج سلیقگی در برگزاری رویدادهای مربوط به این صنعت را شاهد بودیم.

ترافیک سنگین در برگزاری نمایشگاه های گردشگری و هتلداری

در این ماه ابتدا از چهارم تا هفتم شهریور ماه، نخستین نمایشگاه شهر گردشگر موسوم به نمایشگاه ایران مال برپا شد. در حین برگزاری همین رویداد یعنی روز پنجم شهریور ماه رویداد بزرگ همدان 2018 برگزار گردید و همزمان با همین رویداد و در حالی که هنوز نمایشگاه شهر گردشگر تهران به اتمام نرسیده بود، دهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری، هتلداری و تجهیزات سفر در جزیره کیش آغاز بکار کرد و در خلال تمام این برنامه ها نیز نشست سراسری جامعه هتلداران ایران با حضور روسای تشکل‌های هتلداری سراسر کشور در جزیره کیش به انجام رسید. تنها به فاصله سه روز از پایان نمایشگاه کیش نیز پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری، هتلداری و صنایع وابسته در مشهد طی روزهای 11 تا 15 شهریورماه برگزار شد تا رسما پنج رویدادی که هر یک می توانست در طول سال، فرصت و دستاوردی برای گردشگری و هتلداری به همراه داشته باشد تنها در ظرف 10 روز به انجام برسند!

پیشنهاد افزایش 20 درصدی نرخ هتل‌ها به دولت

بنابر اظهار رئیس جامعه هتلداران ایران قرار است پیشنهاد افزایش نرخ 20 درصدی هتل ها به دولت پیشنهاد گردد.

جمشید حمزه‌زاده با بیان اینکه نرخ جدید تعرفه‌های اقامت در هتل‌ها، مهرماه و پس از جمع‌بندی پیشنهاد می گردد دلایل این افزایش را تورم 50 درصدی در سال جاری، افزایش حدود 4 برابری تعرفه آب و برق و موضوع مالیات بر ارزش افزوده هتل‌ها عنوان کرد و ابراز داشت: افزایش نرخ مالیات باعث شده که 35 درصد از درآمد هتل‌ها به عوارض مالیاتی اختصاص یابد که این گران‌تر شدن اقامت برای هموطنان را به دنبال داشته است.

موافق و مخالف دو نرخی شدن هتل ها

در شرایطی که طی چند وقت اخیر بحث دو نرخی شدن هتل ها برای اخذ ارز از مسافران خارجی به یکی از خواسته های جدی هتل داران بدل شده، رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی هوایی و جهانگردی در مخالفت با این طرح، آنرا بیشتر به ضرر هتلداران دانست تا منفعت آنان.

حرمت‌الله رفیعی در این باره با بیان اینکه اساسا در هر کشور نرخ هتل بر اساس پول رایج آن کشور دریافت می شود، گفت: با این کار ایرلاین‌های خارجی نیز درخواست دریافت هزینه‌های خود به دلار را می‌دهند و به این ترتیب هزینه سفر بیش از پیش افزایش می یابد و از طرف دیگر آژانس‌دارها به سمت بوم‌گردی و خانه‌های مسافر تمایل پیدا می کنند تا در نهایت زیان این موضوع بیشتر از همه متوجه خود هتلداران گردد.

در مقابل اما جمشید حمزه‌زاده با بیان اینکه در این طرح تقسیم بندی های لحاظ می شود، گفت: هزینه هتل‌ها برای مسافران آژانس‌ها بدون تغییر و به همان روش گذشته، محاسبه می‌شود و در اجرای این طرح هیچ مشکلی با آژانس‌ها پیش نخواهد آمد زیرا دو نرخی شدن هیچ ارتباطی به تورهایی که آنها برگزار می‌کنند، ندارد.

نشست روسای تشکل‌های هتلداری، پیش زمینه ای برای همایش بزرگ مهرماه

هفتم شهریور ماه، نشست فصلی تشکلهای هتلداری با حضور روسای این تشکل ها در کیش برگزار شد تا پیش زمینه ای باشد برای همایش سراسری سرمایه گذاران و مدیران هتل ها و مراکز اقامتی سراسر کشور که این هفته قرار است در هتل اسپیناس پالاس تهران برگزار گردد.

حاصل نشست فوق اما بیانیه ای در جهت تبیین اهداف و برنامه های هتلداران بود که جدا از بحث های همیشگی در لزوم رسیدگی به مشکلات مالی و مسائلی همچون خانه های استیجاری و مالیات ها می توان به توافق در جهت انجام اقدامات و تمهیدات لازم و ضروری در راستای ورود نرم افزارها و سخت افزارهای هتلی با هدف تسهیل در فرایندهای هتلداری و اشتراک گذاری دانش و انتقال فناوری و همچنین موضوع اجرای ماده ۱۰۰ قانون برنامه ششم توسعه کشور و تفویض اختیار وظایف متصدی گرایانه و غیر حاکمیتی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری به تشکلهای هتلداری استانها اشاره کرد.

تکذیب یک ادعا یا شفاف سازی یک سوبرداشت؟

اما یکی از اخبار جنجالی این ماه، اظهارنظری بود که از قول رئیس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی درباره خانه‌مسافرهای مشهد منتشر شد. دراین نقل قول آمده است که "در شهرهایی مانند مشهد و قم که زائرپذیر هستند، مرواده و مراجعه افراد غیرایرانی به ویژه عرب‌های عراق مشهود است و با مطرح شدن موضوع ازدواج موقت نیز باید بیشتر مراقب باشیم. نام ایران میان عراقی‌ها بد مطرح می‌شود مانند همان نگاهی که بسیاری از ایرانی‌ها به تایلند دارند."

اما این نقل قول بعد از جنجالی که به پا کرد از سوی محمد قانعی اینطور تکذیب گردید که بر اساس آمار در مشهد 7300 خانه خدمات اقامتی ارائه می کنند در حالیکه از این تعداد تنها 600 خانه دارای مجوز رسمی می باشند که مهمانان را با شناسنامه و مدارک معتبر پذیرش می کنند و باقی بصورت غیرقانونی فعالیت دارند و این موضوع بمعنای استفاده جنسی از زنان ایرانی آنطور که برداشت شده است، نیست.

برداشت و انتشار مطالب تنها با ذکر «سایت بازارهتل» به عنوان منبع مجاز می باشد.

توجه! دیدگاه های ارسالی تنها پس از تایید سایت بازارهتل نمایش داده خواهند شد.
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد