صنعت هتل کشورمان در مرداد سال 1397

از تصویب طرح وزارتخانه تا همه تلاش ها برای حل معضل ارزی هتل ها

02 شهريور 1397 | 00:41 | 0 نظر | 574 بازدید

مهم ترین خبر مرداد ماه 97 برای صنعت گردشگری و هتلداری کشورمان تصویب طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به وزارتخانه بود.

بازار اخبار و تجهیزات هتل: در ماه گذشته مهم ترین خبر سال گردشگری و هتلداری کشورمان، تصویب طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به وزارتخانه بود. در کنار این خبر اما مشکلات هتلداران در بحث نرخ ریالی اتاق هایشان برای گردشگران خارجی به سبب افت ارزش پول ملی به همراه ارائه راهکارهای برون رفت از بحران کنونی اقتصادی و سیاسی حاکم بر گردشگری، از جمله عدم درج مُهر در پاسپورت گردشگران خارجی و یا طرح ارز دیجیتالی از دیگر موضوعات مهم این ماه بود که در ادامه بر اساس اهمیت بدان ها اشاره شده است:

تصویب طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به وزارتخانه

سرانجام طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به وزارتخانه به تصویب نمایندگان مجلس رسید. آرای این تصویب 137 رای موافق، 41 رای مخالف و 1 رای ممتنع بود که بر اساس ماده واحده طرح مذکور، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با کلیه اختیارات و وظایفی که به موجب قوانین و مقررات دارا می باشد با رعایت بند ( د ) ماده 29 قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 8 / 07 / 1386 با اصلاحات و الحاقات بعدی و بند ( الف ) ماده 28 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب 14 / 12 / 1395 و بدون توسعه تشکیلات و افزایش نیروی انسانی به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تبدیل می‌گردد و بار مالی ناشی از تغییر عنوان از محل منابع داخلی و صرفه‌جویی تأمین خواهد شد.

همچنین کلیه امکانات، اموال و نیروی انسانی سازمان مزبور در اختیار وزارتخانه جدید قرار می‌گیرد و شرح وظایف این وزارتخانه مطابق قوانین مورد عمل سازمان مذکور خواهد بود و دولت موظف است تغییرات در شرح وظایف وزارتخانه جدید را حداکثر ظرف مدت یک سال برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه کند. ضمن آنکه هرگونه افزایش نیروی انسانی، امکانات و بار مالی برای وزارتخانه موضوع این ماده در طول دوران اجرای برنامه ششم توسعه ممنوع خواهد بود.

در همین باره رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز پیشنهاد داد تا مانند سایر وزارتخانه‌ها یک بخش ستادی و یک بخش اجرایی تعریف شود بطوریکه سه سازمان مستقل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زیرمجموعه وزارتخانه جدید فعالیت کنند.

بازار هتل - طرح مشکل ارزی هتل ها

تلاش برای ارزی شدن نرخ هتل‌ها

پس از آنکه رئیس جامعه هتلداران کشور درخواست اعضای تشکل خود در جهت رفع مشکلات عدم پرداخت ارزی مسافران خارجی برای هتل ها با توجه به افت ارزش پول ملی را مطرح کرد، رئیس سازمان میراث فرهنگی از مساعدت این سازمان برای حل این مشکل خبر داد. در همین رابطه و در نشست دست اندرکاران صنعت هتل کشورمان با رئیس سازمان میراث فرهنگی، مقرر شد تا با همکاری معاونت گردشگری،کارگروهی با حضور جامعه هتلداران و جامعه دفاتر خدمات مسافرتی ایران برای بررسی این طرح تشکیل و اقدامات لازم از سوی سازمان برای اخذ مجوز تبدیل ارز برای هتل ها انجام شود.

وعده های رئیس سازمان در حمایت از هتلداری

در نشست هم اندیشی جامعه هتلداران کشور با رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، اصغر مونسان پس از شنیدن مشکلات و معضلات هتلداران گفت: در موضوع مالیات بر ارزش افزوده تاسیسات گردشگری طی روزهای آینده‌ نامه‌ای به معاون اول رئیس‌جمهور ارسال خواهد شد. همچنین اقدامات و نامه‌نگاری‌های لازم در خصوص عدم درج مُهر در پاسپورت گردشگران خارجی، انجام شده که در آینده نزدیک اعلام خواهد شد.

وی درباره افزایش هزینه های هتلداران و حمایت های سازمان برای توسعه این صنعت افزود: هزینه‌های مربوط آب، برق و حامل‌های انرژی هیچ افزایش نرخی نداشته‌ اما هزینه‌های جاری و اقلام مصرفی در پی تلاطم بازار با افزایش مواجه شده است. اما صندوق توسعه ملی با تسهیلات خود فرصت مناسبی در اختیار جامعه هتلداران ایران برای توسعه، ساخت و بازسازی واحدهای اقامتی قرار می‌دهد.

وی همچنین از معاونت گردشگری خواست تا تمامی راهکارهای موجود در راستای رفع مشکلات صنعت هتلداری اعم از مالیات، بیمه و غیره را در قالب یک بسته حمایتی، طراحی و ارائه کند.

طرح ارز دیجیتال گردشگری ارائه شد

به گفته رئیس جامعه گردشگری الکترونیکی کشور، درگاه پرداخت ارزهای شناخته شده در سامانه‌های فروش مراکز گردشگری نظیر هتل‌ها و شرکت‌های مسافرتی در آینده نزدیک فعال خواهند شد. تقی‌زاده انصاری در این باره گفت: کارگروهی از استادان و صاحب‌نظران این حوزه پس از چند ماه مطالعه و طراحی مدل ارز رمز ویژه گردشگری، طرح مربوطه را به معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ارائه داده‌اند که قرار است پس از بررسی و تائید به معاون اول رئیس‌جمهور، رئیس کل بانک مرکزی و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تقدیم شده و با تشکیل کارگروهی تخصصی در دفتر معاون اول رئیس‌جمهور مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.

استعفایی که خیلی زود تکذیب شد

خبر استعفای معاونت گردشگری کشور از قول منابع آگاه! خیلی زود در فضای مجازی و محافل خبری پیچید تا جایی که گفته شد محب خدایی پس از استعفا همچنان به عنوان معاون سرمایه‌گذاری سازمان به فعالیت ادامه خواهد داد. با این حال این خبر از سوی رئیس مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان تکذیب گردید تا محب خدایی همچنان در سمت معاونت گردشگری کشور باشد و از قضا شاهد حمایت رئیس جامعه هتلداران کشور از اقدامات خویش در روزهای بعد از خبر استعفا باشد.

رشد گردشگری بر اساس آمارهای سازمان

معاون گردشگری و رئیس سازمان در این ماه در نوبت های مختلف به ارائه آماری مثبت از وضعیت گردشگری کشور پرداختند. ابتدا محب خدایی از ثبت 175 میلیون نفر اقامت شب در سال 96 و رشد 35 درصدی در مقایسه با سال گذشته خبر داد. سپس نوبت به رئیس سازمان رسید تا در نشست با نمایندگان رسانه‌های خارجی از رشد 38 درصدی گردشگر ورودی در چهار ماهه ابتدای امسال نسبت به سال گذشته خبر دهد.  علی‌اصغر مونسان همچنین درباره آمار ساخت و سازهای هتل اظهار داشت: تا قبل از دولت تدبیر و امید، 125 هتل چهار و پنج ستاره در کشور داشتیم که این تعداد هم‌اکنون به 158 هتل رسیده و تا پایان دولت دوازدهم به 280 هتل خواهد رسید.

ایده تشکیل هلدینگ جامع هتلداری کشور

در نشست مدیران گروه‌های هتلداری سراسر کشور که در هتل بزرگ فردوسی تهران برگزار گردید، موضوع هلدینگ جامع در هتلداری کشور مطرح و به بحث گذاشته شد. برخی مدیران در این نشست با طرح این موضوع پیشنهاد کردند تا هلدینگی فراگیر با حضور هتل‌های بخش دولتی و خصوصی شکل گیرد تا بتوان موضوعات مختلف در صنعت هتلداری از آموزش و سرمایه‌گذاری تا خرید اقلام و حضور در نمایشگاه‌ها و سایر موارد را ساماندهی کرد.

سرانجام قرارداد شرکت سمگا به پایان رسید

بنابر اعلام معاون گردشگری کشور قرارداد شرکت "سمگا" به عنوان عامل طرح تطبیق به پایان رسیده است. محب خدایی با اشاره به این موضوع گفت: از شرکت‌های تازه اطلاعی ندارم ضمن آنکه نمی‌توانیم آنها را معرفی کنیم زیرا برای آنها تبلیغ می‌شود ولی قرار است این مسئله تخصصی‌تر پیگیری شود تا تنها مختص به چند شرکت خاص نباشد. گفتنی است شرکت سمگا از سال 1389 به عنوان عامل طرح تطبیق از سوی سازمان میراث فرهنگی به هتل های کشور معرفی شد.

افزایش شاخص قیمت تولیدکننده گروه "خدمات هتل و رستوران" در فصل بهار

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، شاخص گروه خدمات هتل و رستوران در فصل بهار سال 97 برابر است با 342.1 که نسبت به فصل قبل 3.7 درصد، افزایش داشته است. همچنین شاخص کل قیمت تولیدکننده بخش‌های خدماتی در فصل بهار سال 97 برابر با 262.3 است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 4.6 درصد افزایش را نشان می دهد.

برداشت و انتشار مطالب تنها با ذکر «سایت بازارهتل» به عنوان منبع مجاز می باشد.

توجه! دیدگاه های ارسالی تنها پس از تایید سایت بازارهتل نمایش داده خواهند شد.
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد