گزارشی از تجربه اپلیکیشن مدیریت خانه داری در یکی از هتل های ماریوت؛

چالش های استفاده از اپلیکیشن مدیریت خانه داری در هتل

15 تير 1397 | 15:53 | 0 نظر | 755 بازدید

مسلما هدف از طراحی اپلیکیشن های مدیریت خانه داری، افزایش بازدهی تیم و سرعت بخشیدن به انجام امور مربوطه است اما گاهی در عمل مشکلاتی بوجود می آید که ادامه روند استفاده از تکنولوژی را زیر سوال می برد.

بازار اخبار و تجهیزات هتل: اگرچه اپلیکیشن های مدیریت خانه داری سال هاست که در زنجیره ها و برندهای مطرح صنعت هتل در حال استفاده می باشد اما این به معنای کارکرد بی نقص آن ها نیست و در عمل مشکلاتی در استفاده از این تکنولوژی وجود دارد که بر خلاف ظاهر نه تنها کار اعضای تیم خانه داری را آسان تر نمی کند بلکه در مواقعی سبب دشواری بیش تر کار نیز می گردد تا جایی که این سوال پیش می آید که آیا بواقع ادامه استفاده از این گونه برنامه های مدیریتی سودمند است یا خیر؟ در همین رابطه به تازگی گزارشی از تیم خانه داری هتل Philadelphia Marriott Downtown امریکا منتشر شده که نشان می دهد تا چه اندازه این برنامه توانسته کیفیت و کارایی آنان را با استفاده از اپلیکیشن مربوطه تحت تاثیر قرار دهد.

بازار اخبار و تجیهزات هتل - اپلیکیشن مدیریت خانه داری در هتل

این تیم خانه داری هر روز صبح با استفاده از iPod می توانند به راحتی اتاق هایی که نیاز به نظافت دارند را بشناسند و دیگر نیازی به کاغذ و خودکار برای یادداشت برداری و هراس از گم کردن احتمالی آن نداشته باشند. همچنین با انجام هر اتاق، دیگر نیازی به ارتباط تلفنی با پذیرش برای اعلام آماده بودن اتاق نیست و تنها کافی است تا آنرا در آی پد علامت گذاری کنند.

اما با گذشت دو سال از حضور آی پد خانه داری، اعضای تیم معتقدند که مدیران با استفاده از این اپلیکیشن می توانند بر اساس نیازهایی که در لحظه احساس می شود برای آنان تکالیف تازه ای ایجاد کنند و این کار آن ها را دشوارتر می سازد. بطوریکه قدرت برنامه ریزی روزانه را از آن ها گرفته و کار را بیش تر به صورت فیزیکی و حرکت زیگزاگ در راهروها از این اتاق به آن اتاق تبدیل کرده است. تجربه آن ها نشان می دهد وقتی ذهن مدیران به شدت معطوف استفاده از تکنولوژی می شود، کارکنان به مرور توانایی های ذهنی خود را از دست می دهند.

بر اساس نظر Kat Payne - از اعضای تیم خانه داری که هشت سال در این هتل مشغول بکار است - زمانی که کاغذی در دست داشتند، تمام برنامه کاری، مشخص و حساب شده بود. چراکه می دانستند نظافت اتاق هایی که مهمان دارند به مراتب راحت تر از اتاق هایی است که چک اوت کرده اند و اینکه برای مهمانی که اتاقش را برای چند ساعت یا تمام روز ترک کرده چقدر لذت بخش خواهد بود که آنرا مجدد تمیز و آراسته ببیند. بنابراین، اولویت کاری خود در صبح را به تمیز کردن اتاق های دارای مهمان می دادند و بعد سراغ اتاق های تحویل داده شده می رفتند.

اما امروز دیگر اینطور نیست و آنان باید طبق تکالیفی که برنامه خانه داری شرکت آمادئوس معین می کند، کار کنند. بنابراین گاهی انجام اتاق های دارای مهمان به زمان های دیرتری موکول می شود و اولویت های دیگر برای آنان در نظر گرفته می شود. همین امر موجب می شود تا برخی اوقات، مهمانان از اینکه اتاق های خود را نظافت نشده می یابند آنهم در حالی که کارکنان بخش خانه داری را در حال کار در طبقه ای که اتاق شان قرار دارد، دیده اند، به مدیریت شکایت می کنند.

مشکل دیگر آن است که گاهی اپلیکیشن مربوطه چندین کار را همزمان به خانه دار محول می کند که در این شرایط انجام بهینه و بموقع آن ها بسیار سخت می شود، آن هم در هتلی همانند Marriott Downtown که بزرگ ترین هتل شهر محسوب می شود و همیشه پر از مسافر است. این موضوع موجب می شود که Payne و همکارانش مجبور شوند تا چرخ وسایل خود را سنگین تر از همیشه پر از ملحفه، حوله و وسایل مورد نیاز حمل کنند تا مبادا برای تامین دوباره نیازهای احتمالی وقتی هدر دهند.

چگونه اپلیکیشن به بهره وری کار کمک می کند؟

اما با این همه، باید دید که چرا مدیران هتل با وجود تعدد شکایت و گله های کارکنان بخش خانه داری همچنان به استفاده از این برنامه ها اصرار دارد. اپلیکیشن به مدیران اجازه می دهد تا نظارت بهتری بر چگونگی و زمان انجام کار کارکنان این بخش داشته باشند و با مدیریت اتاق های مورد نیاز، تعداد رزروهای روزانه خود را افزایش دهند. ضمن آنکه با استفاده از این اپلیکیشن برای هتلی که دارای 23 طبقه است و کارکنان دائم در آمد و شد می باشند، تماس با آنان به سادگی انجام می شود.

اما مورد مهم تر آنکه وقتی خانه دار، شروع و پایان نظافت یک اتاق را از طریق اپلیکیشن اعلام می کند، مدیران می توانند زمان انجام کار را دیده و نظارت بیش تری بر کار کارکنان داشته باشند و این همان هدف اصلی طراحی این اپلیکیشن و سرمایه گذاری 500 میلیون دلاری شرکت آمادئوس در سال 2013 برای انجام آن بود. یعنی "صرفه جویی در زمان و هزینه های نیروی کار".

تجهیزات هتل - هتل Marriott downtown فیلادلفیا

نمایی از هتل Marriott downtown فیلادلفیا

با این حال Julia Ticona از یک موسسه تحقیقاتی اطلاعات و جامعه شناسی، معتقد است که استفاده از این اپلیکیشن، هزینه های پنهانی دارد. از نظر وی، از بین رفتن "انعطاف پذیری" از جمله همین هزینه های پنهان است چرا که دیگر با این روش کاری نمی توان انعطافی برای کارکنان متصور شد و این در طول زمان بهره وری آنان را کاهش می دهد.

همچنین وی بر این باور است که بر خلاف گرایش ظاهری این اپلیکیشن ها بر استاندارد سازی امور، نمی توان چندان بر این امر تکیه کرد چراکه امور خانه داری ذاتا آبستن موارد پیش بینی نشده بسیاری است و نمی توان انجام کامل آنرا در چهارچوب مشخصی قرار داد.

آنچه اپلیکیشن ها نمی دانند!

محدودیت های زیادی در انجام کامل امور با این اپلیکیشن ها وجود دارد. به عبارت دیگر، مواردی وجود دارد که تنها یک فرد می تواند با آن روبرو شود و راه حل آنرا بداند. به طور مثال Edith Santos کارمندی که بیش از 24 سال در گروه هتل های ماریوت کار کرده است می گوید که وقتی مهمانی را در حال خروج از اتاقش می بیند، می داند که باید اولویت کار خود را به تمیز کردن اتاق وی اختصاص دهد اما حالا با وجود اپلیکیشن، نمی تواند چنین تصمیمی بگیرد و باید مطیع دستوراتی که می رسد، باشد.

به علاوه اپلیکیشن ها قادر به تشخیص این مهم نیستند که مهمانی که اتاق را ترک کرده چه زمانی باز می گردد و ممکن است تعویق زمان نظافت اتاق با بازگشت مهمان مصادف شده و نارضایتی وی را به همراه داشته باشد.

سوای این موارد، کیفیت وای فای هتل هم نقش مهمی در کارایی اپلیکیشن دارد. Marisol Mendez از دیگر کارکنان بخش خانه داری می گوید که وی نقاط کور طبقه خود را می شناسد و وقتی در آن نقاط کار می کند دائم باید برای پیدا کردن سیگنال و آگاهی از موارد احتمالی در حرکت باشد.

با این وجود اما Chantal Boeckman – سخنگوی تیم سازنده اپلیکیشن خانه داری آمادئوس – معتقد است که هتل ها می توانند این اپلیکیشن را بر اساس نیازهای خود برنامه ریزی کنند و برای این کار می توانند از تیم پشتیبانی این شرکت کمک بگیرند.

اکنون کارکنان خانه داری ماریوت امیدوارند با دخالت اتحادیه کارگری، بتوانند ناراضایتی خود را از این روند کاری به گوش مدیران بالا رتبه گروه هتل های ماریوت برسانند و به آنها اعلام کنند که این اپلیکیشن ها چگونه به جای آسان تر ساختن کار برای آن ها برخی مواقع سبب تشدید کار می شود. آن ها در پایان این گزارش تاکید می کنند که باید به دنبال "روندی عادلانه" بود چون اینگونه می توانند دوباره عاشق کار خویش باشند.

برداشت و انتشار مطالب تنها با ذکر «سایت بازارهتل» به عنوان منبع مجاز می باشد.

توجه! دیدگاه های ارسالی تنها پس از تایید سایت بازارهتل نمایش داده خواهند شد.
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد