صنعت هتل ایران در فروردین 1397

از بهبود آمارهای نوروزی تا امید به اصلاح ساختار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

01 ارديبهشت 1397 | 19:33 | 0 نظر | 168 بازدید

صنعت هتل کشورمان در نخستین ماه سال 1397 مطابق سنوات گذشته بازهم با ارائه آمارهای سفر و اقامت از سوی مسئولان همراه بود؛ آمارهایی که البته هنوز هم در مورد صحت و سقم آن ها با توجه به منابع آماری و مکانیزم های آن جای تردید وجود دارد.

 اما در کنار این آمارها شاید مهم ترین خبر فروردین ماه را بتوان "پیشنهاد رد کلیات طرح یک فوریتی تشکیل وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به نمایندگان از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی" به بهانه بازنگری و اصلاح ساختار دولت دانست. به دیگر خبر مهم این ماه نیز می توان به " کاهش مالیات بر ارزش افزوده اقامتگاه‌های کمتر از سه درجه" اشاره کرد که در ادامه نگاهی اجمالی به این اخبار شده است:

تجهیزات هتل - سفرهای نوروزی

رشد آمار اقامت و سفر در نوروز 1397

آمارهای اعلام شده از سوی مسوولان گردشگری و اقامت کشور حاکی از افزایش و بهبود نسبی اوضاع سفر و اقبال از هتل ها نسبت به سال گذشته دارد. در این باره رئیس سازمان میراث فرهنگی با اعلام ثبت 74 میلیون اقامت در مدت ایام نوروز از رشد 20 درصدی این آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد. مونسان درباره میزان اقامت در استان های مختلف کشور هم گفت: در بین مراکز استان‌ها و شهرهای گردشگری، مازندران رتبه اول را در ثبت آمار اقامت‌ها داشته است و استان‌های بعدی گیلان، بوشهر، خراسان رضوی، هرمزگان، خوزستان و فارس بوده اند.

از سوی دیگر رئیس جامعه هتلداران ایران با بیان اینکه امسال بیش از ۷۰ درصد استان‌های کشور با افزایش اقامت نوروزی در هتل‌ها مواجه بودند مدعی رشد 30 درصدی این آمار نسبت به سال گذشته شد. جمشید حمزه زاده درباره ضریب اشغال هتل ها به تفکیک استانی هم گفت: بیشترین اقامت در هتل‌ها مربوط به استان‌های گیلان و اردبیل بوده است و آمار اقامت در هتل‌های استان‌های هرمزگان، قم، کرمانشاه و خوزستان نیز کاهش داشته است.

اما سوای این دو آمار نوروزی، معاون گردشگری کشور نیز آماری از مسافران ورودی و خروجی در سال گذشته ارائه کرد. محب خدایی دراین باره گفت: در سال ۹۶ تعداد ۹ میلیون گردشگر خروجی داشتیم که نیمی از آنان گردشگران زیارتی بودند. وی همچنین شمار گردشگران ورودی به کشور را در سال گذشته 5 میلیون و 200 هزار نفر اعلام کرد.

کاهش مالیات بر ارزش افزوده اقامتگاه‌های کمتر از سه درجه

رحیم زارع - سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از موافقت کمیسیون متبوعش با اعمال نرخ ترجیحی مالیات بر ارزش افزوده برای تسهیل بخش گردشگری خبر داد و گفت پس از بررسی لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده در بخش‌های مختلف در کمیسیون اقتصادی مجلس از جمله موضوع نرخ مالیات بر ارزش افزوده بخش گردشگری مقرر شد تا این نرخ به صورت ترجیحی تعیین شود که بر این اساس نرخ مالیاتی اقامتگاه‌های کمتر از درجه 3 به میزان 3 درصد تعیین شد.

طرح تبدیل سازمان به وزارتخانه زیر سایه تغییرات ساختار دولت

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی به بهانه ارائه طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به صحن مجلس، گزارشی از روند تغییر ساختار دولت‌ها ارائه کرد. در این گزارش آمده است که مطالعه تطبیقی انجام شده در ساختار 50 کشور دنیا حاکی از آن است که 15 کشور دارای وزارتخانه مستقل گردشگری هستند و در 35 کشور نیز امر گردشگری یا در دیگر وزارتخانه‌ها سازماندهی شده و یا اینکه دارای ساختاری غیر از وزارتخانه است. همچنین بررسی‌های صورت گرفته در این کشورها نشان می‌دهد، گردشگری در کشورهایی که دارای وزارتخانه‌های مستقل برای این امر نیستند، عموماً ذیل وزارتخانه‌های اقتصاد، ورزش، فرهنگ، صنعت و تجارت و بعضاً ذیل وزارت حمل ونقل سازماندهی شده است.

مرکز پژوهش‌های مجلس همچنین می افزاید در صورتی که قانونگذار به دنبال تقویت بعد نظارتی مجلس است این امر می‌تواند از طرق دیگر از جمله وضع قانون خاص یا اعمال اصلاحاتی در آئین‌نامه داخلی تأمین شود. لذا با استناد به این گزارش و این مهم که ضعف در نگاه واحد و فهم مشترک از ساختار و تشکیلات دولت به تصمیماتی منجر شده که نتیجه آن آشفتگی و سردرگمی نظام اداری است و هرگز به تقویت پاسخگویی و شفافیت دولت منجر نشده است، به نمایندگان مجلس پیشنهاد می شود تا ضمن رد کلیات طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ابتدا بررسی کاملی در خصوص وضعیت فعلی این سازمان و آثار و تبعات هریک از راهکارهای سه گانه فوق صورت پذیرد و سپس نمایندگان بر آن اساس راهکار اصلح را انتخاب کنند.

برداشت و انتشار مطالب تنها با ذکر «سایت بازارهتل» به عنوان منبع مجاز می باشد.

توجه! دیدگاه های ارسالی تنها پس از تایید سایت بازارهتل نمایش داده خواهند شد.
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد

تازه ترین اخبار

صنعت هتل کشورمان در دیماه 1397

سالن جشن و همایش هتل ها؛ از تسهیلات رزرو تا ذره بین پلیس

30 دي 1397 | 18:46

صنعت هتل کشورمان در آذرماه 1397

پایان یک دعوا؛ نرخ هتل ها به ریال باقی ماند

01 دي 1397 | 03:15

صنعت هتل کشورمان در آبانماه سال 1397

دعوای دونرخی شدن هتل ها همچنان ادامه دارد

30 آبان 1397 | 19:34
بیشتر