روایت درسی نانوشته از هتلداری؛

چرا هنوز به پاکیزگی لابی هتل ها حساس هستم؟

19 فروردين 1397 | 15:07 | 0 نظر | 978 بازدید

مقدمه: هرچند امروزه "مدیریت هتل" فراتر از شناخت اصول و مفاهیم اولیه به چگونگی بهره مندی از تکنیک های رهبری، پیشرفت تکنولوژی و فناوری اطلاعات در راه مدیریت بهینه هتل و کارکنان و در نهایت رضایت مندی مهمانان گره خورده است اما بسیاری از آموزه های آن تنها به مدد تجربه عملی سال ها کار در هتل حاصل می شود. در این باره، نوع رفتار و منش مدیران بهترین آموزگار و الگو برای کارکنان است که می تواند برخی تجربیات ارزنده را بی آنکه نیازی به بیانشان باشد به دیگران انتقال دهد. گذشته از این، همواره شنیدن و خواندن تجربیات و یا عادات کاری مدیران برای الگوبرداری درست نیز توصیه شده است. از همین روی مطلب زیر که راوی یک عادت ساده اما بسیار پسندیده از زبان "کتی کوک" یکی از قدیمی ترین مدیران ارشد گروه هتل های ماریوت است، برگزیده شده که می تواند اهمیت عادات بظاهر ساده اما نیک مدیران را در موفقیت یک هتل بخوبی نشان دهد.

تجهیزات هتل - اهمیت پاکیزگی لابی و اماکن عمومی در هتل

چرا هنوز به پاکیزگی لابی هتل ها حساس هستم؟

مدت 35 سال است که در صنعت هتل کار می کنم (27 سال از این مدت را در گروه هتل های ماریوت بوده ام)؛ جایی که استادانم فلسفه پذیرش مسئولیت در برابر محیط هتل را به من آموختند تا به یک حس درونی تبدیل شود و به کوچک ترین جزئیات محیطی که در آن کار می کنم از لکه سیاه داخل لامپ سوخته در یک لوستر گرفته تا سنجاق کاغذ افتاده در کف زمین یا پوست آدامس افتاده در گلدان حساس باشم. این حساسیت بویژه در مورد لابی و اماکن عمومی هتل برایم دوچندان است.

در طول سال های خدمت در هر هتلی که کار می کردم به کسی معروف می شدم که می گردد تا اشغالی را از روی زمین بردارد. چرا که از وقتی از یکی از اساتیدم پند گرفتم که "در هتل همه مسوول پاکیزه نگاه داشتن آن می باشند نه فقط کارکنان بخش خانه داری و نظافت" این مهم در من نهادینه شد.

بنابرین همیشه سعی می کردم در هر هتلی که کار می کنم انتقال دهنده این پند به صورت عملی به دیگران باشم. یادم می آید که یکبار وقتی میخواستم داخل آسانسور شوم چیزی روی زمین نظرم را جلب کرد و من با این فکر که حتما تکه ای اشغال است بی محابا برای برداشتن آن خم شدم و دستم را روی آن گذاشتم در حالی که آن یک لکه روغنی و بسیار لزج بود. تنها سعی کردم که دستم را تا رسیدن به دستشویی در طبقه ای که میخواستم پیاده شوم از مهمانانی که داخل آسانسور می شدند پنهان کنم.

سال ها بعد وقتی به عضویت دفتر مرکزی ماریوت در Bethesda درآمدم متوجه شدم که همکارانم چندان به اندازه من درباره پاکیزگی هتل حساسیت نشان نمی دهند از همین روی سعی کردم تا با تلاش بیش تر آنان را هم متوجه اهمیت این موضوع کنم که اتفاقا خاطره جالبی را هم به همراه داشت.

یک روز وقتی به پیرمردی که برای بردن سینی سلف سرویس به سالن غذاخوری دچار زحمت شده کمک می کردم متوجه آشغالی روی زمین شدم و آنرا برداشتم و در سطل انداختم. بعد از پشت سر صدای مردی را شنیدم که بعد از صاف کردن گلوی خود گفت: "خانم، می خواستم از شما بابت کمکی که به آن آقا کردید و به ویژه بابت اشغالی که از روی زمین برداشتید، تشکر و قدردانی کنم" وقتی برگشتم دیدم آن مرد خود آقای ماریوت بزرگ است! آنقدر از بایت این قدردانی خوشحال شده بودم که بالافاصله به دفترم برگشتم و آنرا برای همه همکارانم با ذوق و شوف تعریف کردم. اما آن ها فقط مرا به چشم یک احمقی که از یک اتفاق ساده اینچنین به وجد آمده نگاه می کردند و تا چند هفته مورد تمسخر آنان بودم تا جایی که حتی به عمد بر سر راهم اشغال می انداختند تا آن ها را جمع کنم.

یکی از مزایای کار کردن در گروه هتل های ماریوت برخورداری از تخفیف هتل ها برای کارکنان است. بطوری که پس از 25 سال کار در این گروه و استفاده از هتل های مختلف به عضویت باشگاه The Quarter Century آن درآمدم تا برای همیشه اتاق رایگان داشته باشم. با این همه هنوز هم وقتی برای تعطیلات در هتلی هستم گویی در محیط کار خودم حضور دارم و این موضوع حتی باعث شده تا همسرم نیز مرا دست بیاندازد. چون نه تنها هر اشغالی روی زمین ببینم آنرا برمی دارم و توی سطل می اندازم بلکه به لامپ های سوخته در گوشه و کنار هم دقت می کنم و حتی حواسم هست تا اگر جایی از زمین شسته شده و هنوز خشک نشده حتما علامت هشدار برای مهمانان گذاشته شده باشد.

سال گذشته من ماریوت را ترک کردم و به عنوان مدیر ارشد آموزش گروه Kennedy Training Network مشغول شدم و حالا دائم در سفر هستم تا مشتریان این گروه را آموزش دهم. با این وجود هنوز هم هر جایی می روم وقتی به اشغالی برخورد می کنم آنرا بر می دارم و در سطل می اندازم. فکر می کنم برخی عادات به سختی از بین می روند اما من یکی از خوب ترین عادات را دارم و از بابت آن خوشحالم. مهمانان شاید متوجه تمیزی همیشگی لابی نشوند اما کوچک ترین اشغال یا لکه ای روی زمین توجه آنان را جلب خواهد کرد پس در پاکیزه نگاه داشتن محیط کار خود کوشا باشید. اگر اشغالی روی زمین می بینید آنرا بردارید و اگر موردی هست آنرا سریع به بخش مربوطه گزارش کنید.

برداشت و انتشار مطالب تنها با ذکر «سایت بازارهتل» به عنوان منبع مجاز می باشد.

توجه! دیدگاه های ارسالی تنها پس از تایید سایت بازارهتل نمایش داده خواهند شد.
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد