نگاهی به صنعت هتل ایران در سال 1396

تلاش برای حرکت درست در مسیر ناهموار وعده و نومیدی

14 فروردين 1397 | 01:46 | 0 نظر | 260 بازدید

سال 96 برای صنعت هتل کشورمان سالی مهم و پرمشغله ای بود. جدا از آنکه در این سال، بازهم رئیس و معاون گردشگری سازمان تغییر یافتند، شاهد انتخابات هیات مدیره جامعه هتلداران کشور بودیم و مهم تر از همه، سرانجام روند فعالیت های گروهی هتلداران در قالب تشکل ها در مسیر انسجام قرار گرفت و اساسنامه تشکل جوامع هتلداری استان ها تصویب گردید.

در همین حال اما سال گذشته مشغله های فراوانی هم برای هتلداران به همراه داشت. بروز آتش سوزی در چندین و چند هتل بزرگ و کوچک در گوشه و کنار کشور در کنار زلزله کرمانشاه و دیگر نقاط، باردیگر لزوم پرداختن جدی به بحث امنیت ساختمان هتل را در پی داشت. در این سال گرچه رسما صدور مجوز فعالیت خانه مسافرها متوقف گردید اما این دسته از اماکن اقامتی همچنان پرقدرت تر و مشهورتر از گذشته سهم زیادی از بازار را از آن خود کردند و در مقابل سازمان نه تنها نتوانست در عمل مانع از فعالیت و یا لااقل تبلیغات راحت آنان شود بلکه با پرداختن به بحث خانه های بوم گردی آنهم بدون نیازسنجی و تعریف مشخص از یک سو و تداوم دخالت در نرخ گذاری از سوی دیگر عملا عرصه بازار را تنگ تر از قبل ساخت تا این مسائل در کنار سایر دغدغه های کهنه هتلداران دلمشغولی های آنان را دوچندان سازد.

تجهیزات هتل - صنعت هتل ایران در سال 96

سوای این، در سال گذشته وعده های فراوانی هم داده شد که اگرچه برای تحقق برخی از آنان باید منتظر ماند اما برخی دیگر حتی نتوانستد در حد همان وعده هم باقی بمانند. از جمله وعده عدم ورود وزارت آموزش و پرورش به بحث میزبانی از مسافران نوروزی که در اوایل سال گذشته از سوی رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی داده شد. حال باید دید آیا وعده های شیرینی چون حضور ایتالیایی ها در اراک، مذاکره با اسپانیایی ها برای ساخت هتل در ایران و یا ساخت 500 اتاق از سوی شرکت ایزی هتل انگلیس عملی خواهد شد یا آنها نیز همچون وعده های سال 95 رفته رفته به ورطه فراموشی خواهند رفت.

با این همه گویا دیگر دست اندرکاران این صنعت امیدی به تحقق وعده ها ندارند آنچنانکه درپی اعلام توافق سازمان میراث فرهنگی و وزارت آموزش و پرورش، آنرا بدون ضمانت اجرایی دانستند و بیانیه دادند. بخش خصوصی حالا بیش تر از هر زمان دیگر وزنه سنگین دخالت های دولت را بر دوش خود حس می کند و گویا آنقدر بر تاریکی ادامه این مسیر یقین دارد که می گوید: سال 97 شاهد تعطیلی بسیاری از هتل ها خواهیم بود!

آنچه در ادامه می آید نگاهی است به مهم ترین اتفاقات صنعت هتل کشورمان در سال 1396:

فروردین

پیشنهاد ایجاد هتل های ارزان قیمت به جای مدارس

درست یکسال پیش در چنین روزهایی بود که خبر از جایگزینی یک سری مراکز اقامتی و هتل های سه ستاره بجای مدارس برای اقامت های مسافران نوروزی به گوش رسید. زهرا احمدی پور - رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی دلیل این موضوع را عدم تمایل جدی وزارت آموزش و پرورش در ورود به بحث میزبانی از مسافران نوروزی اعلام کرد!

تصویب یک فوریت طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی

در صبح روز ۲۹ فروردین سال ۹۶ نمایندگان مجلس با ۱۳۷ رای موافق، ۴۴ رای مخالف و ۳ رای ممتنع با یک فوریت طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی موافقت کردند تا پس از بررسی در کمیسیون فرهنگی و تصویب نهایی ماده واحده آن به عنوان قانون شکل گیرد. البته این مهم در پایان این سال یعنی در اسفند ماه هم مجدد بر سر زبان ها افتاد و این بار رئیس فراکسیون گردشگری از پیگیری موضوع در سال 97 خبر داد.

اردیبهشت

افزایش ستاره هتل ها به شرط استفاده از صنایع دستی در طراحی و تجهیزات

زهرا احمدی پور - رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نشست فراکسیون تولید و اشتغال و فراکسیون زنان مجلس در تشریح برنامه های سازمان برای رونق گردشگری و صنایع دستی اعلام کرد که از این پس افزایش ستاره هتل‌ها به میزان استفاده آنها از صنایع دستی در طراحی و تجهیزات و لوازم هتل‌ها بستگی خواهد داشت! بعدها و در زمانی که احمدی پور در سازمان نبود، رئیس جامعه هتلداران خواستار تدوین ضابطه ای برای این موضوع شد.

خرداد

اقامتگاه های چینی غیر مجاز در پایتخت؛ از اصرار تا انکار

یکی از مباحث داغ بهار سال گذشته فعالیت اقامتگاه های غیرمجاز چینی ها برای پذیرایی از هموطنان خود در پایتخت بود. در ابن باره اگرچه برخی آژانس داران از مستندات خود برای اثبات این ادعا صحبت می کردند اما معاون وقت گردشگری کشور همه آن ها را بی اساس و بی ارتباط با گردشگری دانست و با قاطعیت اعلام داشت که چینی ها در ایران زیرآبی نمی روند! درهمین راستا البته در دی ماه، رئیس جامعه هتلداران اعلام کرد تشکل وی حاضر است هرگونه امکانات مورد نظر چینی ها را برای ترغیب ایشان به اقامت در هتل ها فراهم کند.

تیر

تدوین شرح خدمات ساخت و ساز بوم‌گردی‌ها

در حالی که پیش از این بیشتر بوم‌گردی‌ها، خانه‌هایی با معماری روستایی یا تاریخی بودند که تغییر کاربری می‌دادند، بنیاد مسکن متعهد شد تا الگوهایی را برای دسته از اماکن اقامتی به اجرا درآورد. به گفته دبیر کمیته ملی طبیعت‌گردی کشور کارگروهی برای تدوین شرح خدمات ساخت و ساز بوم‌گردی‌ها تشکیل شده که بنیاد مسکن بر آن اساس پیش خواهد رفت و دفتر آن‌ها نیز روی آن نظارت خواهد داشت تا این خانه‌ها اصولی، متناسب با اقلیم آن منطقه و مطابق با استاندارد بوم‌گردی‌ها ساخته شود.

مرداد

موافقت با پیشنهاد تغییرات آئین نامه ایجاد و نرخ‌گذاری تاسیسات گردشگری

در واپسین روزهای ریاست احمدی پور در سازمان، رئیس جامعه هتلداران از توافق با ایشان درباره اصلاحات آئین نامه ایجاد و نرخ‌گذاری تاسیسات گردشگری خبر داد که مهم ترین آن ها حذف خانه مسافر و هتل بیمارستان ها و نیز موسسات آموزشی از ذیل عنوان تاسیسات گردشگری بود. ضمن آنکه در راستای اجرای بند سه ماده 100 قانون برنامه ششم توسعه، تمام اختیارات سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در خصوص صدور مجوز و پروانه بهره برداری، کارت مدیریت، کمیسیون درجه بندی و نرخ گذاری و نظارت، به تشکل های ذیربط واگذار شد. این مهم البته در آبانماه و در نشست دوباره تشکل های گردشگری با رئیس جدید سازمان مجددا مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

"مونسان" رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شد

بیست و دوم مرداد ماه بازهم رئیس سازمان متولی گردشگری کشور عوض شد تا این بار قرعه به نام مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش برسد تا جانشین نخستین رئیس خانمی گردد که عمر ریاست خودش به یکسال هم نرسیده بود! مونسان دانشجوی دکترای رشته عمران در دانشگاه صنعتی شریف، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مدیریت ساخت از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی از سازمان مدیریت صنعتی است.

معاونت گردشگری کشورهم تغییر کرد

به دنبال تغییر رئیس سازمان میراث فرهنگی و مطابق انتظار و البته نوعی رسم در سازمان، معاونت گردشگری هم تغییر کرد و محمد محب خدایی هم از معاونت گردشگری کیش به معاونت گردشگری کشور ارتقا پیدا کرد.

شهریور

ثبت نخستین رزرو هتل ایرانی از طریق آمادئوس

روز یکم شهریور ماه اولین رزرو از کانال GDS و از طریق آمادئوس در تاریخ صنعت هتل ایران ثبت شد تا نخستین مهمان خارجی از این طریق، پنجم شهریور ماه در هتل استقلال تهران پذیرش شود. این موضوع با تلاش تیم تحقیق و توسعه شرکت عدل آفرینان ماندگار و به واسطه زیرساخت های بکار گرفته شده (پروتل در هتل و سوئیچ تبادل دیتا بصورت کلاد) در قالب پروژه ADL CRS میسر شد.

ترسیم و تدوین جدول ظرفیت‌ها و زمان‌بندی اشغال هتل‌های کشور

محمد محب‌خدایی در نشست تخصصی با نمایندگان دفاتر اطلاع‌رسانی ایران در خارج از کشور، اتاق بازرگانی و وزارت امورخارجه با بیان این‌که قیمت هتل‌ها حداقل برای مدت یک سال تثبیت می شود، در این باره گفت: در آینده نزدیک جدول ظرفیت‌ها و زمان‌بندی اشغال هتل‌های کشور ترسیم و تدوین می‌شود تا توراپراتورهای ورودی بهتر بتوانند برنامه‌ریزی کنند.

مهر

بازهم برگزاری یک جشن تکراری برای یک روز جهانی

سه‌شنبه 4 مهر 96 مراسم روز جهانی گردشگری با حضور رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری، مسوولان تشکل های گردشگری، مدیران و معاونان سازمان میراث‌فرهنگی، چند تن از نمایندگان مجلس، سفرای چند کشور خارجی و فعالان بخش خصوصی در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد. اما برخلاف سال های گذشته هیچ سخنرانی از بخش خصوصی نیز دعوت نشد و جالب تر آنکه در سخنرانی های بعمل آمده نیز از شعار انتخابی سال گردشگری یعنی "گردشگری پایدار ابزاری برای توسعه" هیچ حرفی به میان نیامد تا همچنان مقصود اصلی از این مناسبت برای دست اندرکاران و مسوولان، رونمایی از تمبر و عکس های یادگاری باشد.

آبان

درخواست تعامل بجای تقابل با بخش خصوصی

در نشست اعضای تشکل های گردشگری با رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، نمایندگان بخش خصوصی علاوه بر درخواست بازنگری در برخی مصوبات سال های گذشته این سازمان از جمله آیین‌نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه‌بندی و نرخ‌گذاری، خواهان حمایت بیشتر از سوی سازمان شدند.

آذر

شوک عوارض خروج از کشور و برگزاری نمایشگاه در سکوت

مهم ترین خبر این ماه برای تمام بدنه گردشگری کشور خبر شوک کننده افزایش سه برابری و البته تصاعدی عوارض خروج از کشور بود. ماهیت این خبر اگرچه در ماه های بعدی به سبب هجمه انتقادات مورد تعدیل و اصلاحات قرار گرفت اما نتوانست به رغم خواسته تصمیم گیرندگانش کمکی به کاهش مسافرت های خارجی و افزایش گردشگری داخلی کند. در همین ماه همچنین نهمین نمایشگاه گردشگری پارس در شیراز پس از سال ها وقفه برگزار شد اما در سکوت معنادار رسانه های دولتی و غیبت مسوولان عالی رتبه سازمان حتی در مراسم افتتاحیه!

آبان

ترکیب اعضای هیات‌مدیره جدید جامعه هتلداران ایران مشخص شدند

در پایان مجمع عمومی سالیانه و انتخابات اعضای هیات‌مدیره جامعه هتلداران ایران در مرکز همایش های بین المللی جزیره قشم، آقایان دکتر"جمشید حمزه‌زاده" به عنوان رئیس هیات‌مدیره، شهرام شیروانی به عنوان نایب‌رئیس، کامیار اسکندریون به عنوان دبیر و "حسن سیادتان" نیز به عنوان خزانه‌دار، اعضای هیات‌مدیره جدید بزرگترین تشکل فعال در صنعت هتلداری ایران را برای دوسال تشکیل دادند. این انتخابات در حالی برگزار شد که استان تهران از حضور در این مجمع پیش تر انصراف داده بود. محمدعلی فرخ‌مهر به عنوان رئیس اتحادیه هتلداران استان تهران علت این امر را نبود هر گونه پشتوانه قانونی و قدرت اجرایی در جامعه هتلداران عنوان کرده بود.

توقف صدور مجوز خانه‌مسافرها

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی از توقف صدور مجوز خانه‌مسافرها تا ساماندهی نهایی آنها در سطح کشور خبر داد. محمد محب خدایی در ابن باره گفت: تا ساماندهی نهایی خانه مسافرها اعلام کردیم که مجوزی برای خانه مسافر جدید صادر نشود تا بتوانیم وضع موجود را ساماندهی کنیم چون تعداد کمی از خانه مسافرها در سامانه ثبت نام کرده بودند و این موضوع به تمام استان‌ها ابلاغ شده است.

بهمن

برگزاری یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری با وعده هایی برای سال 97

یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته از ۳ تا ۶ بهمن در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار گردید. در حاشیه این نمایشگاه معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی از افزایش 400 درصدی تسهیلات گردشگری به میزان یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی خبر داد. سعید اوحدی همچنین وعده معافیت گمرکی تجهیزات هتلداری که با اجبار باید از خارج از کشور تهیه شوند را داد.

ورود سامانه رزرواسیون بوکینگ به بازار ایران در هاله ای از ابهام

در حالی که همزمان با برگزاری نمایشگاه گردشگری تهران، خبر ورود سامانه رزرواسیون بوکینگ به بازار ایران مورد توجه بسیاری قرار گرفت و حتی غرفه ای هم با همین مضمون در نمایشگاه دایر بود اما چندی بعد در یکی از سایت های خبری گفته شد که این موضوع واقعیت نداشته و نام غرفه مذکور و فعالیت ایشان هم تنها یک تشابه اسمی بوده است! این انکار در حالی بود که مسوول غرفه در خبر ورود این سامانه به ایران به روشنی از جزئیات و مراحل انجام این مهم صحبت کرده بود.

رفتار دوگانه هتلداران در بحران برف و سرمای کشور

در حالی که برخی هتلداران در قبال بحران برف و سرما و در راستای درخواست توجه رئیس جامعه هتلداران کشور به پذیرایی از ماندگان در راه، نهایت همکاری را داشتند برخی دیگر به خاطر کنسلی پروازها و جا ماندن مسافران حاضر به پس دادن پول مردم نشدند تا تهدید جدی مدیر کل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری را به همراه داشته باشد.

آغاز بررسی میدانی اقامتگاه‌های بوم‌گردی در کشور

با دستور رئیس سازمان میراث‌فرهنگی درخصوص رسیدگی به مشکلات بوم‌گردی‌ها، بررسی میدانی این اقامتگاه‌ها در تمامی استان‌های کشور آغاز شد. در این باره مدیرکل امور استان‌های سازمان، شاخص ارزیابی عملکرد مدیران کل استان‌ها در سه ماهه پایانی سال را میزان توجه آن‌ها به اقامتگاه‌های بوم‌گردی تعیین برشمرد.

تصویب نهایی اساسنامه مشترک جامعه هتلداران استان‌ها

اساسنامه مشترک جامعه هتلداران استان‌ها پس از حدود یکسال پیگیری کمیته ویژه جامعه هتلداران ایران پس از جلسه‌ای که با حضور معاون گردشگری کشور، مدیرکل نظارت و ارزیابی تاسیسات گردشگری سازمان میراث فرهنگی و رئیس و نایب‌رئیس هیات‌مدیره جامعه هتلداران ایران برگزار شد، تصویب و مورد تائید قرار گرفت‌.

اسفند

خروج اتحادیه های هتلداری از جامعه هتلداران کشور

به دنبال تصویب اساسنامه تشکل های هتلداری استان ها در قالب جامعه، اتحادیه های هتلداری سه استان تهران، اصفهان و خراسان رضوی از جامعه هتلداران کشور خارج شدند. در این باره جامعه هتلداران کشور طی بیانیه ای اعلام کرد از آنجایی که بر اساس بند ب ماده ۹۸ قانون برنامه ششم توسعه، تاسیسات گردشگری از شمول قانون نظام صنفی مستثنی شده‌اند، با توجه به هماهنگی‌های صورت گرفته با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، تشکل‌های جدید استانی بر اساس اساسنامه جدید ابلاغی سازمان در حال تشکیل بوده و می‌بایست به عضویت جامعه هتلداران ایران اضافه شده و تشکل‌های صنفی موجود، در جامعه هتلداران ایران حضور نخواهند داشت.

اختصاص تسهیلات 14 درصدی برای بازسازی هتل‌ها

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حاشیه نشست فعالان گردشگری در رامسر از حمایت دولت برای بازسازی مسکن و هتل با پرداخت تسهیلات 14 درصدی خبر داد و گفت: حمایت دولت در این بخش با پرداخت تسهیلات 14 درصدی انجام می‌شود که در گذشته این وام برای ساخت مسکن و هتل داده می‌شد و اکنون قرار است برای بازسازی مسکن و هتل نیز وام داده شود.

جدال هتل‌ها و مدارس بر سر اسکان مسافران نوروزی

در آستانه نوروز باردیگر اسکان مسافران در مدارس محل اختلاف هتلداران و سازمان از یک سو و وزارت آموزش و پرورش از سویی دیگر شد. در این باره مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش از ۱۲ هزار مدرسه، ۱۰۵ هزار کلاس درس و ۳۴۵ خانه معلم برای اسکان نوروزی خبرداد. سپس معاون گردشگری از توافق‌هایی با آموزش و پروش برای حذف اسکان نوروزی در مدارس برای غیرفرهنگی‌ها و مسافران عادی گفت و تاکید کرد که اگر خلاف این توافق عمل شود "تخلف" شده و ستاد هماهنگی خدمات سفر، موضوع را رسیدگی خواهد کرد. با این حال هتلداران این توافق‌ها را به نوعی "صوری" تلقی کرده و بیانیه‌ای را در نقد فعالیت آموزش و پرورش در جذب مسافر نوروزی صادر کردند.

هتل‌ها تا مهر ۹۷ گران نمی‌شوند

رییس جامعه هتلداران ایران از ثبات نرخ هتل های کشور تا مهر ماه سال آینده خبر داد و گفت: هتل‌های کشور تا مهرماه سال آینده نرخ جدید نخواهند داشت و در نوروز نیز با قیمت قبل بدون افزایش و در برخی شهرها حتی با اعمال تخفیف‌های ۱۰ تا ۵۰ درصد فعالیت می‌کنند.

سال 97 شاهد تعطیلی بسیاری از هتل ها خواهیم بود؟

نشست مشترک اعضای هیات‌رئیسه جامعه هتلداران ایران با رئیس کمیسیون امنیت مجلس، معاون اماکن ناجا و تعدادی از مسئولین امنیتی و اداره اماکن، آخرین اتفاق مهم اسفندماه و البته سال گذشته بود. نشستی که اگرچه با بیان دغدغه های بسیار هتلداران با امید رفع آن ها همراه بود اما در نهایت با جمع بندی تلخی از سوی رئیس بزرگ ترین تشکل ایشان به اتمام رسید. رئیس جامعه هتلداران ایران با بیان اینکه مشکل اصلی توسعه گردشگری و هتلداری نبود نگاه واحد بین دستگاه های دولتی و عملکرد سلیقه ای آنان است، گفت: در سی سال گذشته هیچ زمانی مثل الان با مشکلات گوناگونی مواجه نبودیم. این موضوع به عوامل مختلفی برمی‌گردد و سبب شده تا هتل‌ها به سمت ورشکستگی پیش بروند به طوری که سال 97 شاهد تعطیلی بسیاری از هتل ها خواهیم بود.

برداشت و انتشار مطالب تنها با ذکر «سایت بازارهتل» به عنوان منبع مجاز می باشد.

توجه! دیدگاه های ارسالی تنها پس از تایید سایت بازارهتل نمایش داده خواهند شد.
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد

تازه ترین اخبار

صنعت هتل کشورمان در بهمن ماه سال 1397

اسکان گردشگران نوروزی در مدارس منتفی می شود؟

30 بهمن 1397 | 21:01

جدب نیروی کار در صنعت هتل از زاویه ای دیگر؛

چرا استخدام می کنید و چرا باید استخدام شوید؟

18 بهمن 1397 | 17:03

توصیه ای برای مدیران جوان هتل ها؛

چگونه برای کارمندان خود مربی باشید نه مدیر!

07 بهمن 1397 | 21:08

صنعت هتل کشورمان در دیماه 1397

سالن جشن و همایش هتل ها؛ از تسهیلات رزرو تا ذره بین پلیس

30 دي 1397 | 18:46

صنعت هتل کشورمان در آذرماه 1397

پایان یک دعوا؛ نرخ هتل ها به ریال باقی ماند

01 دي 1397 | 03:15
بیشتر