جنبش انقلابی اروپا بر علیه سایت های رزرواسیون هتل

داریوش آل آقا

سردبیر

editor@bazarhotel.com
03 آبان 1396 | 02:18 | 0 نظر | 880 بازدید

"رزرو اتاق" به مثابه مایه حیات روابط تجاری هتل ها با دنیای خارج از خود بویژه آژانس های مسافرتی و رزرواسیون همواره در طول تاریخ تایع تغییرات جبری بواسطه پیشرفت های تکنولوژی و گستره روابط انسانی بوده در حالیکه حالا به نظر می رسد در سال های پایانی دهه دوم قرن بیست و یکم، این مهم به دست مایه ای برای یک جنگ تمام عیار به سود مردم بین طرفین معامله تبدیل شده است.

پس از ظهور سایت های رزرواسیون آنلاین و در راس آن ها Booking.com که حالا با ثبت بیش از یک و نیم میلیون رزرو در روز، قدرت بلامنازع این وادی به شمار می آید، هتل ها جان تازه ای در عرصه اقتصادی پیدا کردند و هتل های بسیاری نیز با تکیه بر همین رابطه برد-برد پای به عرصه گذاردند اما حالا زمزمه های انقلاب بر علیه این معامله دیرین از سوی هتل ها با پرچمداری اروپا بیش تر از پیش شنیده می شود.

اگر تا پیش از این حیات هتل ها وامدار محبوبیت و کار مداوم آژانس های مسافرتی آنلاین یا OTA ها فرض می شد امروز شعار مقابله با حکمرانی و استعمارگری ایشان از سوی مدافعان حقوق هتل ها و در راس آن ها کنفدراسیون هتل، رستوران و کافه های اروپا آنچنان شدت یافته که جنگ بر علیه این سایت ها را کاملا آشکار و سازمان یافته نشان می دهد تا جایی که این فدراسیون با همکاری برخی تشکل های هتلداری کشورهای عضو از جمله Federalalberghi ایتالیا علنا با راه اندازی کمپین رزرو مستقیم یا Book Direct خواهان پیوستن هتل های مستقل به این جنبش شده اند.

تجهیزات هتل - رزرواسیون آنلاین هتل

در این راستا، کنفدراسیون فدراسیون هتل، رستوران و کافه های اروپا موسوم به HORTEC که از سال 2015 به تشویق هتل ها به بهره گیری از امکانات خود برای ایجاد ارتباط بهتر با مشتریان بمنظور دریافت رزروهای مستقیم می پرداخت از ژوئن امسال با راه انداختن کمپین نامبرده، 600 هزار اماکن اقامتی از دسته بندی های مختلف در قاره را با ظرفیت بیش از 30 میلیون تخت که سالانه پذیرای 880 میلیون مسافر می باشند با اشاره به رقم یک میلیارد و چهارصد میلیون رزرو سالانه تهییج به پیوستن به جنگ علنی بر علیه سایت های رزرواسیون می کند.

به همین منظور تمامی اعضا می توانند با پیوستن به کمپین، تمامی ابزارهای تبلیغاتی لازم از جمله برچسب، آویزهای دستگیره، زیر لیوانی، جاقلمی، پرچم و غیره که به بیش از 17 زبان رایج در اروپا با شعار رزرو مستقیم طراحی شده اند را از طریق سایت کنفدراسیون سفارش دهند. علاوه بر این، راهکارهای لازم برای چگونگی تشویق مردم به انجام رزروهای مستقیم هم در بخش دیگری از سایت به صورت رایگان در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد ضمن آنکه ایشان می توانند برای استفاده از نرم افزارهای مورد نیاز مدیریتی نیز خدمات مشاوره ای دریافت دارند.

منطق این کمپین همانطور که از شعار آن بر آشکارا می آید بر مبارزه با سلطه طلبی و سودجویی سایت های رزرواسیون از یک سو و تشویق هتل ها به درآمد بیشتر با عدم پرداخت حق کمیسیون به این سایت ها و رهایی از وابستگی به آن ها با تکیه بر جلب نظر مردم برای انجام رزروهای مستقیم بنا شده است. منطقی که گرچه جذاب و صد البته مستدل بنظر می رسد اما بنابر برخی دلایل که مهم ترین آن ها محبوبیت، قدرت و سهولت انجام رزرو از طریق رقیب یعنی سایت های رزرواسیون است، حرکتی انقلابی با هزینه های بسیار از لحاظ زمانی و مالی می تواند باشد.

اما ریشه این جنبش به حرکت غول های بزرگ هتلداری جهان بر می گردد که با تکیه بر تعدد و تنوع هتل های خود و پیشرفت های قابل ملاحظه تکنولوژی بدون هراس از دست دادن رزروهای خود از طریق OTAها توانستند نخستین قدم ها در راه حذف ایشان را محکم بردارند. در این راه گروه های هتل های ماریوت با ویدئوی کمپین "It pays to book directly" به رغم همه تلاش هایی که برای عدم پخش آن شد با انتشار آن در آگوست 2015 جنگ را علنی ساخت. به دنبال ماریوت، گروه هتل های هیلتون هم با کمپین Stop clicking around در فوریه 2016 به صحنه آمد و در همان بدو امر توانست رزروهای این گروه از طریق اپلیکیشن را تا 150 درصد افزایش دهد و تعداد دانلودهای این اپلیکیشن را از 70 هزارتا در هفته فراتر ببرد تا از این لحاظ نسبت به سال 2015 پیشرفت 200 درصدی را تجربه کند.

با ورود هیلتون به میدان اگرچه صدای اعتراض Priceline (مالک Booking, Agoda, KAYAK) و Expedia به این موضوع بلندتر از قبل شنیده شد اما با این وجود، گروه هتل های اینترکنتینانتال و Choice هم با کمپین های جداگانه به این جبهه پیوستند تا سرآغازی برای تزلزل حکمرانی سایت های رزرواسیون باشد تا جایی که امروز اروپا امید بسیاری به پیوستن هتل های مستقل به این جنبش دارد.

با این همه باید دید در حالی که بسیاری از هتل های مستقل با ضعف در پرداختن به امور بازاریابی و ورود حرفه ای به عرصه تکنولوژی برای جذب مستقیم مسافر به نوعی محتاج و معتاد این سایت ها برای امرار معاش می باشند و عملکرد این سایت ها را نه تهدید بلکه به چشم فرصتی برای بهره مندی از بازار می دانند و از طرف دیگر این سایت ها هم هر روز با افزایش گستره تبلیغات خود بیش از پیش محبوب مخاطبان خود می شوند، این جنبش چه سرانجامی پیدا خواهد کرد.

برداشت و انتشار مطالب تنها با ذکر «سایت بازارهتل» به عنوان منبع مجاز می باشد.

توجه! دیدگاه های ارسالی تنها پس از تایید سایت بازارهتل نمایش داده خواهند شد.
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد