راه حل همه مشکلات هتلداری به "نرخ گذاری آزاد" ختم می شود

داریوش آل آقا

سردبیر

editor@bazarhotel.com
18 مهر 1396 | 23:38 | 0 نظر | 822 بازدید

چندی پیش معاون گردشگری کشور با هدف امکان برنامه ریزی بهتر برای توراپراتورهای ورودی از ترسیم و تدوین جدول ظرفیت‌ها و زمان‌بندی اشغال هتل‌های کشور در آینده ای نزدیک و تثیبت قیمت هتل ها حداقل برای یک دوره یکساله خبر داد تا باردیگر پرداختن به اهمیت "نرخ گذاری آزاد" که ریشه بسیاری از اختلافات درون خانواده ای گردشگری کشور است، ضرورت یابد.

در طول سالیان اخبر همواره اختلافات جامعه تورگردانان و جامعه هتلداران کشور در قالب انتقادات و گلایه ها از وضعیت خدمات دهی، بهداشت هتل ها و  یا دامن زدن برخی هتل ها به دلالی رزرو اتاق ها و غیره، همگی یک ریشه مشترک در باطن دارد و آن روشن نبودن وضعیت نرخ هتل هاست که سبب می شود تا از یک سو دایره انتخاب تورگردانان آنقدر محدود گردد که لاجرم ملزم به تمکین از هرگونه شرایط پیش آمده در هتل ها گردند و از سوی دیگر هتل ها نیز بواسطه تورم و افزایش قیمت کالاهای مصرفی در هنگام اجرای تور و عدم همخوانی آن با قیمتی که پیش تر توافق شده، بعضا دچار افت انگیزه در خدمات دهی مناسب می شوند که هر دو حالت نارضایتی طرفین و البته مهمان را در پی دارد.

تجهیزات هتل - نرخ گذاری هتل ها

در همین حال طی تمام این سال ها همواره اصطکاک سازمان و هتلداران نیز بر سر قیمت گذاری بوده است که از یک سو سازمان به اسم حمایت از مصرف کنندگان همواره به زعم خود سعی در مهار قیمت ها داشته اما در واقع از آن به عنوان اهرمی برای مقابله با خواسته های هتلداران استفاده کرده و از سوی دیگر هتل ها یا تمکین نداشته اند و یا آنرا  منوط به ارائه تسهیلاتی همچون اختصاص یارانه انرژی، معافیت های مالیاتی و عوارض و ... کرده اند. نتیجه هم آنکه تا به امروز هیچیک از طرفین، پیروز این چالش نبوده اند و دود آتش این اختلاف به چشم مسافران و دفاتر خدمات مسافرتی در قالب اعتراضات نرخی و یا خدمات دهی رفته و می رود.

الگو برداری از نمونه های موفق

این همه در حالی در کشورمان سال ها در حال رخ دادن است که دنیای مدرن هتلداری در حال تعاریف جدیدی از نرخ گذاری پویا و تشویق هتل ها به گرایشاتی همچون نرخ های گروهی، نرخ مذاکره ای و یا LCR بمعنای نرخ همکاری محلی است؛ گرایشاتی که به هتل ها اجازه می دهد در سایه نرخ گذاری آزاد بتوانند بر اساس اصل عرضه و تقاضا براحتی سطح تعاملات تجاری خود را بر مبنای داشته های خود تنظیم سازند.

حال اگر همین اتفاق در کشورمان رخ دهد و اختیار نرخ گذاری بر اساس ضوابط و مقررات به هتل ها واگذار گردد، دیگر نیازی به ترسیم و تدوین جدول ظرفیت‌ها و زمان‌بندی اشغال هتل‌ها نمی باشد چراکه در این صورت همانند دنیای رقابت آزاد، هتل این اختیار را خواهد داشت تا با تعامل مستقیم با آژانس ها، جداول ظرفیت های خود بر اساس رویدادها و احتمالات درصد اشغال – Booking Pace را پیش بینی و برنامه ریزی کند.

امتیاز بزرگ این مهم برای توراپراتورها نیز ایجاد امکان چانه زنی بر اساس "قیمت" است که اگر تا پیش از این به دلیل دایره کوچک مانور قیمتی مجبور به متقاعدسازی مشتریان خود بر اساس خدمات بودند و طبیعتا قدرت انتخاب کمتری در بین هتل های کشور داشتند – مساله ای که بارها تحت عنوان کمبود هتل در کشور از سوی ایشان مطرح اما همواره با برداشتی اشتباه از این منظور مواجه می شد – حالا قادر خواهند بود تا مشتری را متقاعد به انتخاب هتل بر اساس هزینه پرداختی نمایند.

مثال این مهم، تجربه شخصی از گردشگری ونیز است. در این شهر سال هاست که تورهای ورودی به دلیل کمبود واقعی هتل در فصول مناسب و قیمت بالای آن ها از یک سو و عدم وجود تسهیلاتی همچون پارکینگ و دسترسی های بزرگراهی به دلیل ساختار شهر، سعی در انتخاب هتل های اطراف حتی با فاصله زمانی یک ساعته دارند. در این حالت، تور بجای پرداخت هزینه گزاف اقامت در بافت تاریخی ونیز، تنها مسافران را در آنجا گردش می دهد و اقامت را در هتلی که در شهری نزدیک قرار دارد بر می گزیند تا هم هزینه کمتری پرداخت کند و هم قیمت پکیج مسافرتی خود را رقابتی تر سازد.

در این بین مسافر هم بر اساس هزینه ای که پرداخت می کند، سطح توقع خود از هتل را می داند و خدماتی در حد پولی که پرداخت کرده، طلب می کند. در طرف مقابل هتل های این شهرها نیز اگر بطور مثال یک اتاق دو تخته خود را در حالت معمولی به ازای 70 یورو می فروشند برای گروه های اینچنینی که معمولا حداقل شامل 30 نفر می شوند و دفعات مشخصی در طول سال ورودی دارند، تخفیفی تا حد 50 درصد قائل می شوند بویژه آنکه مدل پرداختی این گونه قراردادها نیز به طور یکجا و اصطلاحا Merchant Model است.

حال همین اتفاق را می توان مثلا برای اصفهان تصور کرد بطوریکه مسافران ورودی بتوانند در کاشان یا سایر شهرهای نزدیک اقامت پیدا کنند. بدین ترتیب هتل های این شهرها به لطف قیمت گذاری آزاد توان رقابتی پیدا می کنند و توراپراتور هم با گزینه های بیش تری برای هرچه بیش تر جذاب تر ساختن پکیج خود روبرو خواهد بود. مسافر هم به دلیل آگاهی از میزان پرداختی بابت هتل، توقعی مطابق عرف از هتل پیدا خواهد کرد حال آنکه هتل نیز به دلیل تعدد رقبا سعی در جلب رضایت مهمان خواهد داشت تا در نهایت معامله ای برد-برد برای تمامی طرفین حاصل گردد.

برداشت و انتشار مطالب تنها با ذکر «سایت بازارهتل» به عنوان منبع مجاز می باشد.

توجه! دیدگاه های ارسالی تنها پس از تایید سایت بازارهتل نمایش داده خواهند شد.
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد