صنعت هتل کشورمان در هفته ای که گذشت؛

از پیشنهاد ضابطه مندی صنایع دستی در هتل ها تا ثبت نخستین رزرو در آمادئوس

10 شهريور 1396 | 14:25 | 0 نظر | 647 بازدید

رئیس جامعه هتلداران با بیان اینکه باید صفر تا صد استفاده از صنایع دستی در هتل ها به درستی و همخوان با استانداردهای هتلداری انجام گیرد، خواستار نگارش ضابطه ای در این رابطه با همکاری سازمان میراث فرهنگی شد.

بازار اخبار و تجهیزات هتل: در هفته ای که گذشت مهم ترین اخبار صنعت هتل کشورمان علاوه بر پیشنهاد تعجب برانگیز ضابطه مندی استفاده از صنایع دستی در هتل ها از سوی رئیس جامعه هتلداران کشور، ورود نخستین مهمان با رزرو هتل از طریق آمادئوس بود که در ادامه نگاهی به این دو خبر و سایر اخبار مهم هفته شده است:

رئیس جامعه هتلداران خواستار ضابطه مندی استفاده از صنایع‌دستی در هتل‌ها شد

رئیس جامعه هتلداران با بیان اینکه باید صفر تا صد استفاده از صنایع دستی در هتل ها به درستی و همخوان با استانداردهای هتلداری انجام گیرد، خواستار نگارش ضابطه ای در این رابطه با همکاری سازمان میراث فرهنگی شد.

جمشید حمزه‌زاده در این باره به مهر گفت: برخی از هتلداران سعی می‌کنند تا از تابلوهایی با تصاویری از جاذبه‌های گردشگری و یا تابلوهای سنتی روی در و دیوار هتل و اتاق ها استفاده کنند. برخی دیگر هم از فرش و گلیم در راهروها و یا اتاق بهره می‌برند و یا فرش دستباف در لابی پهن می‌کنند اما استفاده از این نوع تجهیزات مستلزم آن است که ضوابط آن را مشخص کرده و به هتل‌ها ابلاغ کنیم تا از روش‌های سلیقه‌ای جلوگیری شود که این موضوع هفته آینده با هیات مدیره جامعه در این باره نیز صحبت خواهیم کرد.

تجهیزات هتل - استفاده از صنایع دستی در هتل ها

پیشنهاد ضابطه مندی استفاده از صنایع دستی در هتل ها در حالی از سوی رئیس جامعه هتلداران ایران ارائه می شود که در هیچ کجای دنیا ضابطه ای جهت دکوراسیون و نوع تزئینات هتل ها وجود ندارد و این موضوع کاملا سلیقه ای و بر اساس علم طراحی و دکوراسیون و تم هتل ها انجام می گیرد

وی ادامه با بیان اینکه از صنایع دستی بیشتر می‌توان در هتل‌های کلاسیک استفاده کرد، گفت: استفاده از این وسایل باید هماهنگ با سبک معماری هتل نیز باشد. بنابراین چنین اقدامی بیشتر در هتل‌های جدیدالتاسیس امکان‌پذیر است و یا هنگامی که هتلی بازسازی می‌شود. در یک اتاق هتل می‌توان از مبلمان، تخت‌ چوبی، گلیم و فرش، گلدان، تجهیزات روی میز و وسایل پذیرایی که توسط هنرمندان صنایع دستی ساخته شده استفاده کرد. اما این اقدامات باید با فرهنگسازی همراه شود تا یک هتلدار بتواند بخشی از بودجه خود را به خرید این وسایل اختصاص دهد.

ثبت نخستین رزرو هتل ایرانی از طریق آمادئوس

روز یکم شهریور ماه اولین رزرو از کانال GDS و از طریق آمادئوس در تاریخ صنعت هتل ایران ثبت شد تا نخستین میهمان خارجی از این طریق، پنجم شهریور ماه در هتل استقلال تهران پذیرش شود.

شبکه توزیع جهانی (GDS) که امکان تعاملات اتوماتیك بین ارائه دهندگان خدمات مسافرتی (شرکت های هواپیمایی، هتل ها، شرکت های کرایه اتومبیل) و آژانس های مسافرتی را میسر می کند، فرصتی را برای هتلها فراهم ساخته تا همزمان در معرض دید حدود 600 هزار آژانس مسافرتی قرار بگیرند و اکنون این امکان برای هتل های ایرانی نیز فراهم شده است.

این موضوع با تلاش تیم تحقیق و توسعه شرکت عدل آفرینان ماندگار و به واسطه زیرساخت های بکار گرفته شده (پروتل در هتل و سوئیچ تبادل دیتا بصورت کلاد) در قالب پروژه ADL CRS راه اندازی شد و امید آن میرود که تحولی اساسی در تعاملات حوزۀ رزرواسیون در کشور ایجاد کند.

مشکل خالی بودن ظرفیت هتل های مشهد، صدور مجوز ساخت و ساز نیست

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مشهد معتقد است مشکل خالی بودن ظرفیت هتل های مشهد، صدور مجوز ساخت و ساز نیست حتی اگر این امر برای مدت سه سال هم متوقف شود چرا که مشکل حوزه اقامت در مشهد به فعالیت واحدهای اقامتی غیررسمی مانند زائرسراها و اسکان در مدارس برمی‌گردد.

احمد دیناری با بیان این مطلب گفت: ظرفیت اشغال واحدهای رسمی مشهد حدود 90 هزار نفر در هر شب است، واحدهای اقامتی غیررسمی شامل واحدهای اقامتی ارگان‌های دولتی، آموزش و پرورش و ... است که در ایام خاص اقدام به پذیرش مسافر میکنند و حدود 60 هزار نفر را در هر شب اسکان می‌دهند. همچنین باید به حسینیه‌ها نیز اشاره کرد که برخی هیأت‌های مذهبی در ایام عزاداری از شهرستان‌ها به مشهد سفر می‌کنند و در این اماکن اقامت دارند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 400 زائرسرای وابسته به بخش دولتی در مشهد وجود دارد که بسیاری از آنها مالیاتی هم پرداخت نمی کنند، گفت: سازمان‌های دولتی و غیردولتی یا مستقیم اقدام به ایجاد واحد اقامتی در مشهد می‌کنند و یا به طور غیرمستقیم با شرکت‌های خصوصی قرارداد می‌بندند در حالی که  ادعا میکنند که صرفا به پرسنل خود خدمات اقامتی می‌دهند. همچنین باید به منازل یا خانه‌مسافرها اشاره کرد و یا ساخت زائرشهر توسط‌ آستان قدس و زائرسراهای ارزان قیمت توسط بنیاد امام رضا(ع) در هر استان که اخیرا صورت گرفته است.

دیناری افزود: با این همه، واحدهای اقامتی غیر رسمی نباید مانعی بر سر راه ایجاد واحدهای اقامتی رسمی باشد، همچنین واحدهای اقامتی رسمی برای افزایش ماندگاری مسافر و اقامت خود باید از بازاریابی سنتی خارج شود و با شرکت در نمایشگاه‌ها، استفادها از ابزارهای انگیزاننده و ارائه تخفیف‌ها میزان اقامت مسافر را افزایش دهند. از طرف دیگر پیشنهاد می شود تا اتحادیه واحدهای اقامتی مشهد با سازمان‌های پژوهشی همچون جهاددانشگاهی همکاری داشته باشند و طرح‌های راهبردی تحت عنوان امکان‌سنجی "ایجاد و توسعه واحدهای اقامتی در مشهد" برای افق 5 ساله تهیه کنند تا وضعیت این حوزه سامان یابد.

به گفته دیناری یک سوم واحدهای اقامتی  شامل 17 درصد هتل‌های کشور، 52 درصد هتلآپارتمان‌ها و 28 درصد میهمان‌پذیرهای کشور در مشهد واقع شده‌ است.

تعداد مسمومیت ها در هتل‌های مشهد غیر طبیعی نیست!

رییس‌ اتحادیه هتلداران خراسان رضوی معتقد است تعداد مسمومیت های گزارش شده با توجه به جامعه آماری هتل‌های مشهد، غیر طبیعی نیست.

این در حالی است که به گزارش ایسنا، هفته‌ گذشته ۵۵ مسافر در مشهد به علت مصرف غذای آلوده، مسموم و به بیمارستان منتقل شدند. سال قبل هم هشت دانش‌آموز دچار حادثه‌ مشابهی شده بودند، دو سال پیش هم ۲۲ مسافر سعودی و بحرینی بر اثر مسمومیت ناشی از سم‌پاش هتل راهی بیمارستان شدند. سال ۹۲ هم ۲۸ مسافر در یک هتل آپارتمان بر اثر استنشاق گاز مونوکسید کربن راهی بیمارستان شدند.

با این وجود قانعی معتقد است از آنجا که هتل‌های مشهد جامعه‌ آماری گسترده‌ای را در سطح کشور در برگرفته‌اند، وقوع یکی دو مورد مسمومیت در سال خیلی اتفاق خاصی نیست و تا کنون به گرفتاری خاصی نیز منجر نشده است. ضمن آنکه گاهی مساله، مسمومیت در هتل نیست بلکه آلودگی محیط‌های پیرامونی و حضور در اماکنی که انبوهی از جمعیت حضور دارند نیز مطرح است و همه این اتفاقات به سیستم هتلداری برنمی‌گردد و عوامل بیرونی هم در بروز آن دخیل هستند، مثلا گوشت مصرفی مسافران تا زمانی که بدست‌شان برسد، مراحل و فرایند زیادی را طی می‌کند که احتمال انتقال آلودگی را در مسافر هتل به وجود می‌آورد.

قانعی در عین حال به نظارت‌هایی که بر اقامتگاه‌های مشهد صورت می‌گیرد، اشاره کرد و افزود: این نظارت‌ها به صورت صنفی و بهداشتی صورت می‌گیرد که نظارت اتحادیه نیز خیلی جدی است بطوریکه حتی برای صدور مجوز و پروانه کسب منتظر نتیجه استعلام‌ها از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، اداره بهداشت، اماکن، دامپزشکی، پلیس امنیت ملی و سایر دستگاه‌ها می‌مانیم و تا زمانی که تاییدیه نگیریم مجوزی نمی‌دهیم.

نخستین هتل بین‌المللی در سرعین ساخته می‌شود

بنابر اعلام فرماندار سرعین، نخستین هتل بین‌المللی این شهر با سرمایه گذاری ۲۰ میلیارد تومانی ساخته خواهد شد. عاطف ناصری صبح در حاشیه جلسه بررسی این پروژه عمرانی به مهر گفت: مجموعه رویال پارک یک مجتمع گردشگری و تفریحی با زیربنای ۱۰ هزار متر مربع است که نخستین هتل بین المللی چهارستاره را دربر می گیرد تا فرصت مناسبی برای پذیرایی از مهمانان خارجی شهر فراهم شود.

برداشت و انتشار مطالب تنها با ذکر «سایت بازارهتل» به عنوان منبع مجاز می باشد.

توجه! دیدگاه های ارسالی تنها پس از تایید سایت بازارهتل نمایش داده خواهند شد.
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد