صفحه اصلی  |   درباره ما  |   تجهیزات هتل  |   خبرنامه  |   تبلیغات  |   اطلاعات هتل های ایران  |   بانک اطلاعات  |   تماس با ما
 
 
» گفت و گو و دیدگاه
مترقی ترین قوانین سرمایه گذاری خارجی برای بی نظم ترین صنف گردشگری! 95/07/06
کد خبر 867
ارسال به دوستان
Send

داریوش آل آقا - حال و هوای روز جهانی گردشگری و گرامیداشت هفته آن برای اهالی صنعت هتل کشورمان به عنوان یکی از ستون های گردشگری متفاوت تر از همیشه است. از یک سو، شور و شوق برگزاری همایش سرمایه گذاری با محوریت هتل سازی و مشوق ها و غیره و از سوی دیگر یک هرج و مرج گفتاری و رفتاری با گواهینامه حلال و در تازه ترین آن ها "الزام هتل ها به دریافت مجوز فعالیت از اتحادیه چلوکبابی ها" تا جایی که بتوان آنرا بی نظم ترین صنف گردشگری دانست.

این قلم پیش تر درباره گواهینامه حلال گفته و اینک بهانه راندنش بر صفحه، نقد و تفسیر شوخی "الزام هتل ها به دریافت مجوز فعالیت از اتحادیه چلوکبابی ها" نیست که طنز داستان بیش از نقد منطقی آن است. این تنها یادآوری انس منحوس ما به آشفتگی های پیرامون خویش است چنانکه همچون کبک سر در برف کرده و رویای دیگر داریم طوری که مدعی داشتن "مترقی ترین قوانین سرمایه گذاری خارجی" می شویم. حکایت ما دیگر از آنارشی تقدم و تاخر احکام و مقررات وآدم ها و پست ها گذشته و حال باید بر درد همزیستی با این آشفته بازار تامل داشت که گویا رمقی برای تغییر آن نیست. درد امروز ما همانی است که آلبر کامو می گفت: "بدتر از ناامیدی، عادت به ناامیدی است".

آری، گویا دیگر به این آشفتگی عادت کرده ایم. سال هاست که اساس و پایه دغدغه هایمان فهم و تفسیر درست از " قانون توسعه صنعت ایرانگردی و جهانگردی" و تناقض آن با مصوبه «مشمولیت قانون نظام صنفی بر تاسیسات گردشگری» دستپخت هیئت عالی نظارت بر سازمان‌های صنفی تحت پوشش وزارت صنعت شده است، بطوریکه به جرات می توان گفت حتی خود رئیس سازمان هم با همه جدیتی که بر دفاع از هویت و شخصیت حقوقی خویش و همکارانش در صنعت هتل کشور دارد، نمی تواند مهر تایید بر شفافیت قوانین حداقل در بخش هتل ها بزند. بگذریم از اینکه خود سازمان هم کم نسیان نگرفته و آتش بیار معرکه آشفتگی قوانین و مقررات نبوده و نیست.

امروز بوی آشی که چاشنی "گواهینامه حلال" خورده است و مزین به عطر "الزام هتل ها به دریافت مجوز فعالیت از اتحادیه چلوکبابی ها" شده، چون برای مشاممان عادی شده اصرار بر دعوت دیگران بر سفره آن داریم غافل از آنکه این دعوت می تواند بیش از دل دردی که به آن خو گرفته ایم، دردآور باشد.

ادعای اینکه "یکی از مترقی ترین قوانین سرمایه گذاری خارجی در هتل سازی را داریم" از جانب معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، حکم کاغذ کادویی را دارد که تنها جعبه پوشالی را پوشانده و ما اصرار بر دعوت از سایرین و برگزاری جشن برای گشودن آن داریم. اینکه "سرمایه گذار نه به خواهش می آید و نه با توپ و تشر" تنها تفسیر ما از فلسفه چگونگی ترغیب سرمایه گذار خارجی است که با "تضمین صد در صد سرمایه آورده شده"، وهم ترقی برمان می دارد. حال آنکه شاید این ها خودمان را به شوق آورد اما هیچ برانگیزاننده ای برای دیگرانی نیست که با گذر از این شعارها، اهداف دیگری را می جویند.

بالاترین ضریب امنیت برای سرمایه گذار خارجی، شفافیت قوانین بازار هدف است نه آنچه که ما فکر می کنیم. سرمایه گذار خارجی نمی آید که اگر نشد، اصل پولش را بگیرد و برود، چراکه تعریف او از سرمایه تنها "پول" نیست بلکه "زمان" است و جانماندن از"رقابت". پس برایش بیش از هرچیز روشنایی مسیر مهم است نه تزئینات ورودی آن! حال اگر هزاران بسته معرفی فرصت های سرمایه گذاری هم فراهم آوریم و رنگ و لعاب سیاست های تشویقی بدان زنیم تا مادامی که قوانین ما روشن و پایدار نباشند، هیچ سرمایه گذاری را نه از داخل و نه از خارج جذب نخواهد کرد.

شخصا معتقد بر آنم که نخستین سد در راه جذب سرمایه گذاری در صنعت هتل کشورمان، عدم شفافیت و ثبات قوانین است که اگرچه در پشت معرفی بازارها و بسته های تشویقی پنهان می ماند اما کشف حقیقت آن در مراحل بعدی است که همیشه ما و سرمایه گذاران خارجی را در حد تفاهم نامه و موافقت های ضمنی نگاه می دارد.

از این رو می توان گفت کاش به جای برگزاری همایش سرمایه گذاری با محوریت هتل سازی، همایشی برای شفافیت قوانین ساخت و ساز، مجوز ها و مدیریت برگزار می گردید تا هر سال در جمعی با حضور تمامی تصمیم گیرندگان و دست اندرکاران، یک تصویر روشن از وضعیت ضوابط و مقررات با آخرین اصلاحات برای هتل داران و سرمایه گذاران نمایش داده می شد. تا هم هتلدار تکلیف خود را با نهادهای مرتبط می دانست و هم سرمایه گذار دورنمایی از آینده خود داشت.

از همین قلم:

خودزنی هتل های کشور با تقلیدی کور از گواهینامه حلال

جهانی بیاندیشیم، حرفه ای عمل کنیم
استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع "بازار هتل" مجاز است.

نظرسنجی
کدام مشوق بیش ترین تاثیر را در جذب سرمایه گذاران ساخت و ساز هتل دارد؟
 
 
 
 
 
 
 
© کليه حقوق اين وب سايت محفوظ و متعلق به شرکت بازار هتل آرینا می باشد. RSS