صفحه اصلی  |   درباره ما  |   تجهیزات هتل  |   خبرنامه  |   تبلیغات  |   اطلاعات هتل های ایران  |   بانک اطلاعات  |   تماس با ما
 
 
» گفت و گو و دیدگاه
"انتخاب" حق مردم است نه "مبارزه با آزاد سازی نرخ هتل ها" 94/10/28
کد خبر 797
ارسال به دوستان
Send

dariush alaghaداریوش آل آقا- چالش هتلداران و سازمان گردشگري و تصميم گيرندگان آن گرچه با استناد به سابقه طولاني سياست هاي سليقه اي برخاسته از کج فهمي هاي مفاهيم و اصول اين صنعت ديگر امري تازه به حساب نمي آيد اما اختلاف اخير درباره نرخ اتاق ها به دلايلي چند جاي تامل بسيار دارد.

نخست آنکه از روي کار آمدن دولت تدبير و اميد، هرچند که بازهم نه رئيس سازمان و نه معاونت گردشگري آن از اهالي فن و کارشناسان گردشگري نبودند اما حداقل نوع تعامل و انتخاب شعارهايشان خاصه در مورد هتلداري و به موازات آن روند تکاملي جامعه هتلداران و برگزاري نشست هاي متعدد با تصميم سازان عرصه گردشگري در جهت پيگيري خواسته هاي صنفي و رفع مشکلات، دورنماي روشني را نسبت به تعامل طرفين در جهت ارتقاي اين صنعت و به تبع آن گردشگري کشور نشان مي داد.

مهم تر از همه اما موقعيت کنوني کشور در دوران پساتحريم است که بيش از هر زمان ديگر يکدلي و وفاق زيرمجموعه هاي چتر گردشگري را براي خلق تصويري درخور نه فقط از جاذبه هاي ايران بلکه از زيرساخت هاي گردشگري و پتاسيل هاي مهمان نوازي آن طلب مي کند. با اين همه اما اختلاف پيش آمده و خاصه موضع گيري هاي طرفين روي ديگري از سکه را نشان داد تا بهانه اي باشد براي اين نوشتار.

احتمال بروز اختلاف سليقه در هر خانواده اي امري بديهي و گريزناپذير است و بي شک تکدر خاطر و رنجش هتلداران از اختلاف دو يا سه درصدي در افزايش نرخ اتاق ها نيست و نخواهد بود اما آنچه تمامي روند نشست و تعامل در قالب جامعه هتلداران با سازمان را که سال ها نبود آن موجب حسرت بود را زير سوال برد، نوع واکنش معاونت گردشگري به خواسته ایشان بود آنجا که گفته شد «از حق مردم در برابر گران سازي نرخ هتل ها به اسم آزاد سازي نمي گذرد.»

امروز ديگر کمتر آدم بيداري را مي توان يافت که از شنيدن "حق مردم" صداقت گوينده را در وجود خويش احساس کند چراکه متاسفانه سال هاست اين واژگان سرپوشي بر فقدان استدلال هاي منطقي براي رد يا پذيرش نظر طرف مقابل شده است. واکنش معاون گردشگري در برابر خواسته آزاد سازي نرخ هتل ها نيز معاف از اين قاعده نيست چراکه اتفاقا خود مخالفت با آزادسازي نرخ، نقض آشکار حقوق مردم است.

مردمي که در يک تعامل اجتماعي و اقتصادي در يک سمت، در نقش هتل دار و ارائه دهنده خدمات فعاليت دارند و در سمت ديگر، در قالب خواستاراني در سطحي بالاتر از نيازهاي ابتدايي خود که خواسته ايشان نه از سر اجبار بلکه از روي ميل و سليقه وابسته به بضاعت مالي ايشان است. بنابراين نفس اينکه طرف اول اين معادله را ناديده و خارج از مردم فرض کرد و بر حق طرف دوم با پيش فرض پايمال شدن نان شبشان تکيه کرد، خود منطقي بيراهه است.

امروز اگر رويکردهاي کلان سرمايه گذاري در صنعت هتل جهان به سمت ساخت و ساز هتل هاي اقتصادي معطوف شده دليلي بر نگرش ارزان سازي هتل براي اقشار جامعه نيست بلکه هر گروه و زنجيره اي در پي افزايش تنوع انتخاب ها براي مشتريان خويش است. مشترياني که در عين برخورداري از حق انتخاب هتل، نه تنها مي توانند از ساير جايگزين هاي هم سطح استفاده کنند بلکه مي توانند بسته به نوع سليقه، مکان و زمان سفر و بودجه خود انتخاب هایي نظير خانه و حتي تخت هاي استيجاري داشته باشند.

در حقيقت همين تنوع انتخاب به عنوان حق طبيعي مردم است که مفهوم بازار آزاد رقابتي صنعت هتل را شکل داده و موفقيت گروهي را وابسته به محدود سازي و يا حذف گروه ديگر نمي سازد. بر همين اساس هم سرمايه گذاران به عنوان بخشي از مردم با علم به بازار و رقابت در آن و نه بر اساس وعده و وعيدهاي آنچناني غیر عملی کادو شده در قالب سياست هاي تشويقي، پاي به عرصه مي گذارند.

گذشته از اين همه، ابتدايي ترين تعاريف شغلي از هتلداري، فروش خدمات در قالب مکان و زمان ارائه خدمات استراحتي و تفريحي است. يعني اگر به هر دليلي هتلدار نتواند خود را با شرايط اقتصادي بازار در جهت جذب مشتري وفق دهد محکوم به زيان است. پس با اين اصل بديهي که هتل و استفاده از خدمات آن، کالايي ضروري نيست که آزادي نرخ آن اجحاف بر اقشار کم درآمد باشد، نرخ گذاري آزاد نه تنها حق انتخاب مشتري را در راستاي حقوق مدني آن تامين مي کند بلکه در سمت ديگر، حق طبيعي سرمايه گذار در جهت جلوگيري از تضرر و به تبع آن تشويق سايرين براي ورود به اين عرصه را به همراه دارد.

از همین قلم:

تنها "وعده" است که می ماند!

جهانی بیاندیشیم، حرفه ای عمل کنیم
استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع "بازار هتل" مجاز است.

نظرسنجی
کدام مشوق بیش ترین تاثیر را در جذب سرمایه گذاران ساخت و ساز هتل دارد؟
 
 
 
 
 
 
 
© کليه حقوق اين وب سايت محفوظ و متعلق به شرکت بازار هتل آرینا می باشد. RSS